En güncel turizm trendi: Uzay seyahati

"Günümüzde, uzay teknolojisinin ulaştığı son nokta ile birlikte artık çeşitli uzay yolculukları mümkün hale gelmiştir. Farklı bir deneyim elde etmek isteyen mecera tutkunları için “uzay turizmi” bir seyahat türü olarak biçilmiş kaftan olabilir." Muhammed Furkan Yeğin yazdı.

En güncel turizm trendi: Uzay seyahati

Uzay, çok eski zamanlardan günümüze dek insanlığın merakını cezbeden bir konu olmuştur. Öyle ki insanlık tarihinin medeniyet başlangıcı olarak kabul edilen Göbeklitepe’deki semboller ve monolitten bu durum açık olarak görülüyor. Günümüzde, uzay teknolojisinin ulaştığı son nokta ile birlikte artık çeşitli uzay yolculukları mümkün hale gelmiştir. Farklı bir deneyim elde etmek isteyen mecera tutkunları için “uzay turizmi” bir seyahat türü olarak biçilmiş kaftan olabilir.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un uzaya yapmış olduğu on dakikalık seyahat, uzay turizmini tekrar gündeme taşıdı. Bilindiği üzere Jeff Bezos Amazon haricinde Blue Origin adında bir uzay seyahat şirketinin de sahibi. Şirketin sahibinin yapmış olduğu bu kısa seyahat bile insanlara güven vermiş olacak ki Blue Origin kısa sürede 100 milyon dolar değerinde bilet satışı yaptı. 1960’lı yıllardan beri, bu konunun önemli bir potansiyel olduğu görülüp pek çok girişim yapıldı. Ancak, son yıllarda bu konu özelinde büyük yatırımlarıyla tanınmış bazı şirketlere yakından bakalım.

PD Aerospace

2007 yılında Shuji Ogawa tarafından kurulan bir Japon uzay turizmi şirketidir. İnsansız uzay gemileri inşa eden şirket, 8 kişiyi tekrar kullanılabilen uzay araçlarıyla Dünya’dan 100 km uzağa taşıyacak bir uzay yolculuğu planlıyor. Şirketin PD ön adı, darbe patlaması anlamına gelmektedir.

Blue Origin

Jeff Bezos tarafından 2000 yılında kurulmuş şirket. Şirket, yörünge altı ve yörünge boşluğuna erişim için roketle çalışan dikey kalkış ve dikey iniş (VTVL) araçlarına odaklanarak çeşitli teknolojiler geliştiriyor. Şirketin adı, başlangıç ​​noktası olarak mavi gezegen Dünya'ya atıfta bulunuyor. Şirket yolcularını, Dünya’dan 100 km uzaklıktaki Karman Çizgisi’ne taşıyarak, yolcularının yerçekimsiz ortamı deneyimlemesini amaçlıyor. 2019 yılında yapılan bir açıklamaya göre “Blue Moon” adı altında bir Ay seyahati gerçekleştirmek, şirketin yakın hedefleri arasında.

Virgin Galactic

Şirket Richard Branson tarafından 2004 yılında kuruldu. Başta ticari uçuş seferleri amacıyla kurulan şirket, daha sonra uzay turizmini gündemine aldı. Şirket, Dünya’dan 100 km uzağa taşıyarak insanların atmosfer dışında 6 dk zaman geçirmelerini sağlıyor. İlk 100 biletin 200 bin dolara satılacağı yolculuk için şimdiden biletlerin tükendiği belirtiliyor.

Space X

Uzay seyahatlari konusunda iddialı bir isim olan Elon Musk’un 2002 de kurduğu şirket. Space X yolcularına sıra dışı bir uzay yolculuğu deneyimi vaad ediyor. Plana göre, yolcular önce dev bir roketle uzaya fırlatılıyor. Ardından Ay’ın etrafında bir tur atan uzay aracı, gezegene geri geliyor. Bu yolculuk yörünge dışına çıkmayı yeterli görmeyenler için önemli bir alternatif gibi gözüküyor. Fiyatı belirlenmeyen yolculuğun yalnız atmosfer dışına çıkaran alternatiflerinden çok daha pahalı olacağı öngörülüyor.

Orion Span

2022 yılında atmosferde bir uzay oteli açmayı planlayan şirkettir. Bu firma, kısa süreli bir geziden ziyade yolcularını uzay aracıyla bir uzay oteline taşıyor. Söz konusu uzay oteli uluslararası uzay istasyonuna bağlı 13’e 4 metre lik bir uzay kapsülü. Bu seyahat ile yolcular 1 hafta boyunca uzayı doyasıya deneyimlerken, profesyonel astronotlarla sohbet etme imkanı buluyor. Tabi ki bu hizmetler 9.5 milyon dolar gibi yüksek bir meblağın karşılığı. Yalnızca kayıt ücreti bile 80 bin dolar olarak belirlenmiş durumda.

Kısacası uzun bir tarihi süreçten geçerek günümüzdeki şeklini alan uzay turizmi, yalnızca bir uzay aracıyla uzaya gitmek olarak anlaşılmamalı. Bu kavram altında farklı bütçelere yönelik çok çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Örneğin, uzay otelleri, uzay gözlem noktaları, Ay ve Güneş tutulması gözlemleri, gezegen ve uydu seyahatleri, atmosfer altı veya atmosfer üstü seyahatler uzay turizminin farklı hizmet alanlarıdır. Yakın gelecekte, uzay turizminin dinamik kazanarak maddi yönden daha uygun bir seyahat biçimi haline geleceği öngörülmektedir.

Muhammed Furkan Yeğin

Yayın Tarihi: 20 Ağustos 2021 Cuma 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36