En çok bıyıklı yazar hangi gazetede?

Şekilde değiliz elbet ama merak ettik bıyıklarından hala vaz geçemememiş gazeteciler kimler?

En çok bıyıklı yazar hangi gazetede?
Hangi gazetede kaç sakallı yazarın olduğunu araştırdığımız çalışmamızın gerek sitemizde gerekse sosyal medyada ilgi görmesinden sonra bu sefer de bıyıklı yazarları araştıralım dedik. Bunu araştırmayı yaparken gazetelerin internet sayfalarındaki yazarlardan yola çıktık. Genel Yayın Yönetmenleri yazar seçerken sakala bıyığa dikkat ediyor mu bilinmez ama sonuçlardan yola çıkacak olursak komplo teorisi geliştirmeyi sevenlere birçok malzeme çıkartacak cinsten.

Yukarı tükürsek mi?Hüsnü Mahalli

Sakallı yazarlar araştırmasında 27 erkek yazarından sadece birinin sakallı olduğu Bugün Gazetesi en az bıyıklı yazar istihdamında da yine yalnızca bir yazar, Toktamış Ateş ile sonunculuğa oynuyor. Diğer gazetelerde sayı olarak en fazla bıyıklı 8 yazar var iken, Zaman Gazetesinin 56 erkek y azardan 14’ünün bıyıklı olması ise bir hayli ilginç. Bakalım aşağı tükürünce sakalı olmayıp yukarı tükürünce bıyığı olan yazarlarımız hangi gazetelerde yoğunlaşmış?

Akşam Gazetesi

İnternet sitesinde kayıtlı toplam 52 yazarı bulunan Akşam Gazetesinde erkek yazar sayısı 35. Bu yazarlardan yalnızca üçü, Hüsnü Mahalli, Ahmet İnam ve Cemalettin Taşcı bıyıklı.

Bugün Gazetesi

Gazete web sayfasında sitesindeki 32 yazarından 27sinin erkek olduğu Bugün Gazetesi, sakallı kategorisinde Ahmet Taşgetiren ve bıyıklı kategorisinde Hüseyin Yılmaz’ı istihdam ederek en az sakallı ve en az bıyıklı yazarı bulunan gazetelerin başını çekiyor.

Cumhuriyet Gazetesi

81 yazarın 68inin erkek olduğu Cumhuriyet Gazetesinde ise bıyıklı üç yazarın bulunması biraz az gelse de Bugün Gazetesine açık ara fark atmış olması ilgi çekici.

Hürriyet Gazetesi

32 yazardan 22 sinin erkek olduğu Hürriyet’te bıyıklı yazar sayısı 3.

Milli Gazete Ali Haydar Haksal

İnternet sitesinde kayıtlı 98 yazarından 91i erkek olan Milli Gazete’deki bıyıklı yazar sayısı ise 11. Bu sonuca göre en fazla bıyıklı yazarı bulunan Zaman Gazetesi'nin ardından Milli Gazete ikinci sırada yerini alıyor. Burada ise Ali Haydar Haksal, Atilla Mehdigil, Cevat Akkanat, Hüseyin Goncagül, İsmail Okutan gibi isimler ilk bakışta göze çarpıyor.

Milat Gazetesi

İnternet sitesinden öğrenebildiğimiz kadarıyla 43 yazarından 34 ününü erkek yazarların oluşturduğu Milat Gazetesinde de bıyıklı yazar sayısı 7. Burada ön plana çıkan bıyıklı yazarlardan bir kaçı: Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kemal Belgin, Mustafa Aydoğan, Şakir Çalışkan.

Posta Gazetesi

41 yazardan 35’inin erkek olduğu gazetede ise bıyıklı yazar sayısı 3.

Star Gazetesi

42 erkek yazarından sadece Aziz Üstel ve Fehmi Koru'nun bıyıklı olması Star Gazetesi'nin listenin sonlarında yer bulmasına neden oluyor. .

Taraf Gazetesi Cahit Koytak

Sakallı yazarlar araştırmasında 18 yazar ile birinciliği göğüsleyen Taraf,  63 yazardan 7 sinin bıyıklı olmasıyla en çok bıyıklı yazarın bulunduğu araştırmada 4. Sırada kendine yer bulabiliyor. Burada da Sevan Nişanyan (yazılarına devam etmese de), Cahit Koytak, Roni Margulies bıyığı ile öne çıkan isimlerden.

Yeni Şafak Gazetesi

69 erkek yazardan 8 inin bıyıklı olması Yeni Şafak Gazetesi’ne sıralamada 3.lüğü kazandırıyor. Mustafa Kutlu ve Davut Dursun ön plana çıkan yazarlardan.

Yeni Akit Gazetesi

14 erkek yazardan 7 sinin bıyıklı olması hasebiyle oran olarak en fazla bıyıklı yazara sahip gazete Yeni Akit oluyor. Hasan Karakaya, Yavuz Bahadıroğlu, Serdar Arseven öne çıkan isimlerden.

Zaman Gazetesi

Ve son sözde geldik birinciye. Sakallı yazarlar sıralamasında sonlarda yer alan Zaman Gazetesi bizleri de şaşırtmayarak bıyıklı yazarlar kategorisinde 56 erkek yazardan 14üyle birinciliği göğüslüyor. Ali Ural, Ali Bulaç, Bülent Korucu, Abdullah Aymaz, Ahmet Çakır, Hüseyin Gülerce, Kadir Dikbaş, Mustafa Ünal, Süleyman Sargın gibi isimler ilk bakışta göze çarpan isimler.

Burak Gültekin üşenmedi araştırdı

Dipnot: Yapılan araştırma gazetelerin internet siteleri taranarak oluşturulduğu için güncellenmeyen yazar bilgilerinden kaynaklı eksiklikler, hatalar bulunabilir haberimizde. Yaklaşık bir fotoğraf verdiğimizi düşünmenizi isteriz. Kusur aramamak iyidir bazen...

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2012 Pazartesi 22:23 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2012, 01:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bıyıklı
bıyıklı - 10 yıl Önce

haberin başlığını okudum, bu haberi burak gültekin yazmıştır dedim. doğru çıktı. :)

Biraz Dikkat
Biraz Dikkat - 10 yıl Önce

Sayın yazarın malumudur ki bıyık gibi bir mevzuda araştırma yapıyorsan dikkatli olacaksın. Yeni Asya'da kalem oynatan yazarların ilk bakışta 24 tanesini bıyıklı gördüm.Üstelik fotogrfı olmayanlar da varbkz. http://www.yeniasya.com.tr/tumyazarlar.asp?PN=1

muhtar muhtaroğlu
muhtar muhtaroğlu - 10 yıl Önce

hacılar, hocalar şimdi bıyıktan bıyığa fark var. keza sakal için de öyle. ol sebebden her gördüğün sakallı ve bıyıklıyı sakallı ve bıyıklı bilmemek lazım gelir.

okur
okur - 10 yıl Önce

yeni asya gazeteden sayılmıyor sanırsam

furkan baş
furkan baş - 10 yıl Önce

milat gazetelerımde ılk sıraya doğru koşar adım devam edıyor.

njsfjekgjkr
njsfjekgjkr - 10 yıl Önce

Böyle bir konuyu incelemek nerden geldi aklınıza çok şekersiniz demekten kendimi alamayacağım ancak hakikaten tarz vs dışında müslüman bilinciyle müslüman sakalı olan gerçekten çok az..Bu bile bence muhafazakar kesimin hem dışta hem içte(orasını en iyi kendileri bilir) çözüldüğünü gösteren küçük bir emare..Hem neden müslüman erkekler sakal bırakmaz anlamam..Özellikle de kılı kırk yararcasına İslamı yaşamaya çalışan bazı hocalar dahi..

banner26