En çok alkol tüketilen yer Konya mı

Konya'da neler yapılır? Nasıl yaşanır? Selçuk Üniversitesi ne demektir? Konya'da nerede kalınır? Sizler için derledik...

En çok alkol tüketilen yer Konya mı

Sevgili genç kardeş. Uzun bir çalışma döneminden sonra üniversite sınavını kazandın. Öncelikle hayırlı olsun. İnşallah istediğin bölümü kazanırsın…

Dunyabizim olarak siz üniversite gençliğine küçük bir katkımız olsun diye düşündük ve “belli başlı” şehirler ve üniversiteler ile ilgili dosyayı açmaya karar verdik. İlk şehrimiz Konya ve ilk üniversitemiz Selçuk Üniversitesi. Buyrun...

Selçuk Üniversitesi

Selçuk ÜniversitesiSelçuk Üniversitesi

Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birisidir. 85.000’in üzerinde öğrenci sayısı vardır. Bu nüfus neredeyse bir Anadolu ilinin nüfusu kadardır. Üniversite üç ayrı yerleşkeden oluşmaktadır. Meram Yeni Yol üzerinde eğitim fakültesi bulunur. Ayrıca yine Meram ilçesinde tıp fakültesi bulunmaktadır. Eğitim ve tıp fakülteleri harici bölümler merkez kampüsünde olup şehir merkezine uzak bir yerde konumlanmıştır. Eğitim fakültesine şehir merkezinden otobüs ile 10 dakikada ulaşırsınız. Kampüse ise tramvay ile maksimum 45 dakikada gidersiniz. Tıp fakültesi ise merkeze maksimum 25 dakika uzaklıktadır.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya’ya demiryolu ve karayolu aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Demiryolu ile ulaşacaksınız Meram Ekspresi ve İç Anadolu Mavi Treni’nin bulunduğu güzergahta bulunan illerden birinde olmalısınız. İç Anadolu Mavi Treni Adana’dan kalkıp İstanbul’a kadar gitmektedir. Meram Ekspresi ise İstanbul ve Konya arasında hizmet vermektedir. Eğer tren ile gittiyseniz Konya şehir merkezinde inersiniz. Otobüs ile gitmeyi tercih ettiyseniz otogarda ineceksiniz. Otogardan şehir merkezine günün 24 saati tramvaylar çalışmaktadır.

KonyaNerede Kalınır?

Konya bir yurt cennetidir. Onlarca yurt görebilirsiniz. İsterseniz bir vakıf yurdunda isterseniz özel yurtta kalabilirsiniz.Fakat ev kiralarının uygun olduğunu söyleyemeyiz. Öğrenciler genelde Bosna Hersek mahallesinde ev kiralarlar. Bosna tam bir öğrenci ilçesi gibidir. Yine şehir merkezinde ve Meram’da kiralık evler bulunmaktadır.

Kız ve erkek yurtları için İlim Yayma Cemiyeti’nin (0332) 352 86 92 numaralı telefonunu arayabilirsiniz. Anadolu Gençlik Derneği’nin yurtlarında kalmak isterseniz 0505 353 57 81 numaralı telefondan Yusuf Güneş’e ulaşabilirsiniz.

Burs Bulabilir miyim?

Konya’da çok çeşitli vakıf ve dernekler burs vermektedir. İz sürme ve takip etme yeteneğinizi iyi kullanmanız gerekir. Yine de burs konusunda sizi çok ümitlendirmeyelim. Bazı vakıflar sadece kendi yurtlarında kalanlara burs verir.

Tramvay

Konya’da Kültür Sanat

Konya İstanbul’dan sonra en fazla etkinliğin olduğu illerdendir desek yalan söylemiş olmayız. Öğrencilerin çıkardığı bir çok fanzin vardır. Yazarlar Birliği Konya şubesi Konya’ya yerleşmiş olan şair ve yazarların uğrak ve etkinlik merkezidir. İstediğiniz kitaplara kolayca ulaşabileceğiniz birbirinden büyük 5 adet kitapçısı vardır.

Vural Kaya
Vural Kaya

Selçuk Mezunu Ünlüler

Öykücü Abdullah Harmancı ve kardeşi Mehmet Harmancı,Gerçek Hayat’tan Fatih Mutlu, Müsiad’dan Faruk Yazar, şair Vural Kaya ve Ömer Yalçınova, dünyabizim yazarlarından E. Fatih Bilge ve yalan haber ustası Hakan Nimet, Kurtuba’dan Selman Maltaş ilk aklımıza gelenlerdir.

Mezunlar Ne Diyor

Selçuk mezunu E. Fatih Bilge'ye, Konya'da okumak nasıl bir duyguydu diye sorduk.

Buyrun;

Gelen bütün  öğrencilerin “ya ne biçim bi yer, çok sıkıcı” diye başladığı ama büyük bir çoğunluğunun ilerleyen yıllarda tatil bitse de geri dönsek dediği ve hatta mezuniyetten sonra yerleştikleri bir şehirdir Gonya! Son yıllarda artan sosyal imkanlarıyla öğrencilerin cazibe merkezi olmaya başladı. Bu nedenle, Selçuk Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin yaşadığı sokaklarda yürümek, Şems-i Tebrizi’nin mekanınında ağaçların altında dinlenmek, Ramazan akşamında Şerafeddin Camii’nde namaz kılmak, Aleaddin Tepesi’nde çay içmek, Aziziye Camii’nin bulunduğu yerdeki eski Konya’yı görmek, Sultan Selim’de yatsı namazlarının huzurunu yaşamak, Konevi’nin manevi ikliminden nasiplenmek bu şehirde okumanın en önemli avantajlarıdır.

Yasin Aktay
Yasin Aktay

Ayrıca, Havzan etliekmeği, dönercileri, düğün pilavı, fırın kebabı, su böreği mutlaka yenmelidir. Ayrıca, Kazım Ağa’da bir tas kuru yemeden mezun olan öğrenci yok gibidir, mutlaka uğranmalıdır.

Özellikle Aleaddin Keykubat kampüsünde bulunan Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Yerli ve yabancı 150 binden fazla kitap koleksiyonuna, yazma eserlere, dergi ve gazete arşivine sahip olan bu kütüphanenin Türkiye’de eşi benzeri yoktur desem abartmış olmam.

Rampalı çarşıdaki kitapçıları, Kitap Dünyası’nı, Çizgi Kitabevi’ni, Enes Kitabevini, Hüner Kitabevini, Tablet Yayınlarını, Çağrı Kitabevini burada anmak gerekir. Endülüs Kitap-Kahve, Cafcaf Cafe, Nun Kitap-Cafe gidilebilecek, oturulabilecek yerlerdendir. Ayrıca hala aynı yerde duruyor mu bilmiyorum ama Zafer’de camlı köşkün karşısında daracık bir çayçı vardı, enfesti çayları, ayrıca İnce Minare’nin arka sokaklarında Sevgi çay evi vardı, çok güzeldi, otururduk dumanaltında. Yine Piri Mehmet Paşa camiinin yanında çok farklı baharatları kaynatarak şifa çayı yapan bir amca vardı, eğer duruyorsa mutlaka uğranmalıdır.

 

Kısa Kısa Notlar

 • Tarihin en büyük yalanlarından birisi “Konya’da şu kadar içki tüketilir, Konya öğrenciye karşı soğuktur vb” laflardır. Bunu sakın unutma.
 • Erzurum ve Sivas soğuktur diyenler Konya’da yaşamalıdır. Kışın müthiş bir soğuk ile karşılaşacaksın buna hazır ol.
 • Tramvaylarda Almanca yazılar vardır. Onların anlamını çözmeye çalışma. Konya  tramvayları Almanya’dan alınmıştır ve çok eskidir. Ayrıca “bu vasıta tesirli bir fren sitemine sahiptir. Frenleme esnasında oluşacak kazalardan yolcunun kendisi sorumludur.”Ayrıca ucuz ulaşım için “el kart” almayı sakın unutma.
 • Yasin Aktay, Mehmet İncili,  İbrahim Demirci,  Murat Güzel, Harmancı kardeşler, Vural Kaya, Cihad Meriç,Tahir Büyükkörükçü, Abdullah Büyük, Mehmet Akdeniz, Ümit Savaş Taşkesen vb. isimler ile mutlaka tanış. Bu isimler seni daha güzel isimlere de ulaştıracaktır.
 • Pazar sabahları yemek yeme. Düğün pilavları vardır. Düğünlerde muhakkak ihtiyar amcaların yanına otur. Pilavını denizaltı iste.
 • İftara davet edildiysen çorba ile karnını doyurma. Çorbadan sonra bir sürü şey gelecektir bekle. Bu kıyağımızı da unutma.
 • Etli ekmek yemeyi unutma. Biz Konya’da iken en iyi etli ekmek  Havzan’da yapılırdı.
 • Sabah namazına Kapu Camii’ne gidip namazdan sonra Kaşıbeyaz’da çorba içmeyi ayda bir defa da olsa yap. Çorbadan sonra Ateş Baba’da çay iç.
 • Endülüs Kitap Kahve’ye uğra. Eski dergilere göz at.
 • Konya'da dondurma çok ucuzdur. Diğer şehirler ile karıştırıp "Bana bir liralık dondurma verir misiniz?" deme; bitiremezsin. Dondurmanın kilosu 6 lira civarındadır.
 • Konya açık hava müzesi gibidir. Gezip görmeyi ihmal etme. Zaten bol bol vaktin olacak.
 • Konya’da herkes birbirine “ortağım” der. İlk başta yadırgarsınız ama sonra alışırsınız.

 Cesur Küçük

Yakında İstanbul'da Üniversite okuma rehberi

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2009 Salı 17:54 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet bağcı
mehmet bağcı - 14 yıl Önce

aklınızı öpeyim
aynısını gaziantep üniversitesi öğrencileri için de istiyoruz

Gül Çiğdem
Gül Çiğdem - 14 yıl Önce

Bu yazıları daha önceki yıllarımda okusaydım diye iç geçirdim. Ama hepsi doğrudur bizzat yaşayıp tecrübe etmişimdir 4 yıl boyunca. Yalnız hiç düğün pilavı yemedim acaba çok mu ziyandayımdır :)

Kültürel anlamda doyacağınız ama yeni alternatifler de olsa da yapsak deyip iç geçirebileceğiniz sakin, huzurlu ve okuldan sonrada kalmayı umabileceğiniz müsbet bir şehir. Neyseki okul 5 yıl ve bir yıl daha burdayım belki bir düğün pilavı kaşıklarım :)))
Teşekkür ederim çok güzel bir rehber olmuş.

vural
vural - 14 yıl Önce

yahu gülçiğdem sen konya pilavı yemedin de bize niye söylemiyorsun.
derhal.
konyaya dönüşünde her hafta için bir pilav hazır sana. takvime bağlısınız artık. bilüne:))

Gül Çiğdem
Gül Çiğdem - 14 yıl Önce

Sağolasın vural abi, sen de olmasan bizi düşünen yok:)
Neyse farkettim ki hiç birşey için geç değil, kaşık kaşık yiyeceğim,
bilüne:))

hatta diyorum ki endülüste her pazar pilav mı kaşıklasak:) nasıl fikir yeni bir etkinlik olur. pilav yiyip mesnevi okuyalım :)

muhacir
muhacir - 14 yıl Önce

çok fazla övüntü var yazıda 3 yıl kaldım konyada dışarıdan gelenlere hiç açık bir toplum değil ayrıca düğün pilavı yemek isteyen cebinde kaşığını taşımalı neyse bu da benim izlenimim ...

karadenizede bekleriz efendim :)))

yekzeban
yekzeban - 14 yıl Önce

"Kampüse ise tramvay ile maksimum 45 dakikada gidersiniz."

minimumdur o.

bir de bu yemek yenecek yerler genelde başka yerlerle kıyaslanmadan, kulaktan kulağa yayılmış mekanlardır. misal etliekmek havzan'da değil, bolu et lokantası'nda; kuru fasulye kazım'da değil, yan komşusunda yenmelidir kanımca.

konya iyidir.

ibrahim kurban
ibrahim kurban - 14 yıl Önce

"Konya öğrenciye karşı soğuktur"

tarihin en büyük doğrusu olmamakla beraber doğrudur cesur küçük.

R.Betül
R.Betül - 14 yıl Önce

öğrenci şehri diyorlar lakin öyle değildir gonyamız,kimseye ayak uydurmaz,geleni kendi kültürüne yakıştırır.okul ortamı,halkı iyidir, kültürel alemi zengindir ve sanmıyorum ki kimse pişman olsun geldiğine...övüldüğü, sevildiği kadar var.


banner19

banner36