Emin Saraç Hocaefendi ile Hasan en-Nedvî'nin Bursa ziyareti

Türk aşığı 86 yaşındaki ünlü İslâm âlimi Hasan en-Nedvî'nin Muhammed Emin Saraç Hocaefendi’nin refakatinde gerçekleşen Bursa ziyareti, Tercüman Gazetesi’nin 26/06/1986 tarihli haberinde yer almıştı.

Emin Saraç Hocaefendi ile Hasan en-Nedvî'nin Bursa ziyareti

Bursa’daki İslâm eserlerini görmek ve camilerinde ibadet etmek üzere sesiz bir şekilde Türkiye’ye gelen Hindistan’ın Lakney sehri Ledvctul Üniversitesi Başkanı, Hasan en-Nedvî Bursa’ya ve İslâm eserlerine hayran kaldığını belirtti. Muhammed Emin Saraç Hocaefendi’nin refakatinde gerçekleşen ziyaretler,Tercüman Gazetesi’nin 26/06/1986 tarihli haberinde yer aldı.

İstanbul üzerinden Bursa’ya gelen ve doğruca Ulu Cami’ye giden 86 yaşındaki dünyaca ünlü âlim Hasan en-Nedvî, Bursa’yı Rodop-Tuna Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Uzunoğlu’nun misafiri olarak gezdi. Kendisine eşlik eden Muhammed Emin Saraç Hocaefendi ile tarihi eserleri yerinde teşhis ve tetkik eden ünlü âlim, Türk ve İslâm âşığı olduğunu belirterek eserlerinde özellikle Türkler’den bahsettiğini vurguladı. Hasan en-Nedvî, ‘’100’e yakın eserim var. Bunların çoğunluğunda hatta hepsinde diyebilirim Türkler’e olan aşkımı dile getirdim. Türk dostu olmaktan gurur duyuyorum’’ dedi. Beraberinde yardımcısı Muhammed El Rebii olduğu hâlde Ulucami, Yeşil Camii, Emir Sultan Orhan ve Osman Gazi türbelerini ziyaret edip dua eden ünlü âlim Hasan en-Nedvî, Türkiye'ye gelmekten ve Türkler’i yakından tanımaktan gurur duyduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 29 Mart 2021 Pazartesi 14:30 Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 09:39
YORUM EKLE

banner19

banner36