Elazığ Diriliş Okumalarına katıldım

Kitap okumaları yaygınlaşıyor. Elazığ da Diriliş ile yola koyuluyor.

Elazığ Diriliş Okumalarına katıldım

 

Güzel bir pazar günü idi. Dışarıda hava ise güneşli idi ama karın etkisi ile oluşan soğuk etkisini gösteriyordu aziz şehir Elazığ’da. Aziz Şehirdir içinde azizleri barındırdığı için.  Aziz Şehirdi Elazığ ama aziz şehir olmasına rağmen küfür ve günah her yeri sardığı gibi burayı da sarmış, insanlar ise ‘vehn’ hastalığına tutulmuş, ahireti ve ölümü unutmuş gibi yaşıyorlardı. ‘Durun kalabalıklar bu yol çıkmaz sokak’ yerine ‘Durun kalabalıklar ölüm var!’ diye bağırmak istedim bir an. Allah’a çok şükür iman edenler ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler ise boş durmuyordu. Etrafta Peygamber Efendimizin isminin yazılı olduğu ve ‘Onun ahlakı Kur’an ahlakı idi (Hz. Aişe –r.anha-)’ yazılı olduğu Elazığ Anadolu Gençlik Derneği Hanımlar Ortaöğretim Komisyonun düzenleyeceği programın afişleri her yeri sarmıştı. Ve koca Elazığ’a bir mesaj veriyordu; ‘özüne’ yani ‘İslam’a’ dön diye…

Üstad’ın memleketinde

Biz de Aziz Şehirde bir pazar günü diriliş okumalarına misafir olarak katılmak için il merkezine 100 km uzaklıkta olan, Üstad Sezai Karakoç’un annesinin memleketi olan Karakoçan ilçesinden geldik. Dostlar sağ olsun misafirliğimizi kabul ettiler ve biz de Aziz Şehirdeki diriliş okumalarına katıldık.

Saat 13 civarı gibi dostlar toplandılar ve yeni katılanlar için bir tanışma faslı ve genel bir değerlendirilmenin ardından bu haftanın kitabına geçildi. Üstadın 1983 yıllarında yazmaya başladığı ve ilk basımının 1986 yılında yapıldığı kısa yazılardan oluşun ‘Gün Saati’ kitabı okunacak, müzakere edilecekti. Tabi çay ikramı ise unutulmamıştı. Okumaya geçmeden önce şunu belirtmek gerekir ki programda bir bay sekiz tane de hanım kardeşimiz vardı. Hanımların kültürel faaliyette çok olması “bir erkek yetiştirirseniz bir kişi, bir kadın’ı yetiştirirseniz bir toplumu yetiştirirsiniz.” sözünü doğrular nitelikteydi.

Ve Program başladıSezai Karakoç, Gün Saati

İlk önce Gün Saati kitabının bir genel değerlendirilmesi yapıldı ve ardından herkes okumak istediği bölümleri, altını çizdiği sözleri okumaya başladılar.  Okunan bölümler genelde “İslam’ın dirilişine, İslam medeniyetine, millet kavramı üzerinden İslam milletine, diriliş nesline, kader’e, medya’ya...” vurgu yapıyordu. Üstadın Diriliş Nesli’nin Amentüsü’nde vurguladığı, medeniyetimizin Dirilişi’nde bir konferansında açıkladığı “kültür dirilişi” kısa da olsa tartışıldı konuşuldu. Üstadın yıllar önce vurguladığı ve bugün günümüzde daha bariz ortaya çıkan ‘ turistik Mevlana’ konusu ise ortak beğeni noktalarından biri oldu. Tabi buna ‘kader’, ‘ İslam milleti’, Üstadın ‘medeniyet’ kavramı ise eklenebilirdi. Aslında “Gün Saati” kitabının hepsi beğenilmişti. ‘Gün Saati’ kitabında bazı yazılardaki edebi ve şiir yönüne yani Üstad Sezai Karakoç’un diriliş şairi yönüne de vurgu yapılıyordu. ‘Diriliş’ doğudan olacaktı ve Müslümanların kurduğu Medeniyet, Allah’ın izni ile dirilecekti. Zalimlere, tağutlara, emperyalistlere, sosyalist, kapitalistlere rağmen Allah nurunu tamamlayacaktı.

Kitaptan “Meşaleyi yükseltemiyorsak hiç olmazsa sönmemesi için çaba sarf etmeliyiz’, ‘Materyalizm Ruhsuzdur!’, ‘Tanrı bir, Kapısı bindir” gibi cümlelerin altını çizsem de bu cümleleri Üstad’dan alıntılamaktansa bu değiniyi okuyan herkesin ‘Gün Saati’ kitabını okumasını tavsiye ve rica ediyoruz.

Yaklaşık iki saat süren programın sonlarına doğru gelmiştik artık. Dilek, temmeni ve gelecek hafta okunacak kitabın belirtilmesinin ardından şiir okumaya geçildi. Kimse şiir okumaya pek gönüllü olmasa da gönüllü bir kardeşimiz Üstadın ‘Sürgün Ülkelerden Başkentler Başkentine IV’ şiirini okuması ile program sona erdi.

Teşekkür ve bir tavsiye

Diriliş okumalarının Elazığ ayağını düzenleyen, bizi misafir olarak kabul eden Zeynep Saylan ve Nezihe Nur Özdemir kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

Bu program ile ilgili şöyle bir tavsiyemiz olacaktır. Aslında bu tavsiyemiz tüm okumalarla ilgili ve önemlidir. Programın bay ve bayanların ayrı mekânlarda gerçekleştirilmesi okumaların sıhhati ve verimi açısından daha güzel olacaktır. ‘Diriliş’  o zaman olacak ve ‘diriliş nesli’ o zaman gelecektir.

Son olarak; Elazığ’da olup okuma programına katılmak için bilgiler şöyle: Her hafta Pazar günleri saat 13’te Hürriyet Caddesinde El-Aziz Gazetesinin yerinde yapılıyor. İletişim’e ise facebook sayfası ‘Diriliş okumaları Elazığ’ üzerinden geçebilirsiniz.

Orhan Yıldırım haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2012 Cumartesi 02:44 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 13:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
glhnmgrsy
glhnmgrsy - 11 yıl Önce

"Programın bay ve bayanların ayrı mekânlarda gerçekleştirilmesi okumaların sıhhati ve verimi açısından daha güzel olacaktır. ‘Diriliş’ o zaman olacak ve ‘diriliş nesli’ o zaman gelecektir."isabetli bir tespit. okuma-an/la/ma eylemlerinde karma birlikteliklere gönderme olsun bu. Allah razı olsun.

banner19

banner36