Efendimiz Hz Aişe'ye Ne Demişti?

İlahi aşk, beşeri aşk, şehevi aşk, hırsla paralayan aşk… Ne çok sevgi çeşidi var dünyada; bazen yerdiğimiz, bazen övdüğümüz. Peygamberimizin sevgisi nasıldı?

Efendimiz Hz Aişe'ye Ne Demişti?

Tanıdık Aşklar/Zorlu Sevdalar

Secgi ÜstüneKanunî’nin Hürrem Sultan’a olan aşkını az çok biliriz. Hatta Hürrem için romanlar yazıldığını, opera düzenlendiğini, Kanunî gibi cihan sultanı tarafından taltif edilmek namına sarayda ilk resmi nikahın kıyıldığını ve o meşhur beyitleri… Karamanın… Stanbulum… saçı marım… diye devam eden terkibi bilir ve padişahın dünya karşısında dize gelmediğini ama bir Leh güzeli karşısında tutuklu kaldığını hayranlıkla okuruz tarihten.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin Marifetnâme’sini okuruz; bazen muzip sayfaları çok okumaktan yıpratırız, ama eşlerine tek mektupla nasıl bir muhabbet beslediğini anlattığı o kuşatıcı mektubu okuduğumuzda dilimiz damağımız kurur.

Aragon’un Elsa için yazdığı şiirlere bakıp: “bir insan başka bir insana bu denli sevgi besler mi?” diye sorarız. Dahası vardır: Aragon’un Komünist Parti'yi Elsa’ya duyduğu sevginin eseri olan kıskançlık sebebiyle bıraktığını, bırakma anında ateşli bir konuşma yaptığını pek bilmeyiz.

“Mayakovsky ölürken de sevgi için çırpındı” deriz. Sevgi dilendiği kadının modern zamanlarda ilk nü resim için tual karşısına geçen, gözü fellik fellik aşk arayan kadının Lili Brik olduğunu değil de Lili olduğunu biliriz. “Lili n’olur beni sev!” diyen adamın aşkı ve çaresizliği kalbimize batar.

Benhur, karısını sevmeseydi ilk iki ihanetinde saçlarından mabedin sütunlarına asardı herhalde… Oysa, karısı aşka değil ihanete bağlıydı ve Benhur’u saçlarından bağlayıp kafirlerin eline verdi.

Süleyman, aşkı bir ırmak gibi akıttığında Belkıs’ın önüne; Belkıs bir peygambere kendisinden başka koca bir ülkeyi bağışlamıştı.

Cogito, AşkAşk Bumerang Gibidir; Döner Döner Vurur!

Musa, sevdiği kadın için ve bir peygamberin sabrıyla çoban olmuştu el kapılarında.

Turgut Uyar, Tomris’inin ne kadar özgürlüğüne düşkün olduğunu bilirdi ama şiirden daha sadıktı Tomris’ine. Erzincan’a gitse de baktığı her yerde Tomris’i görüyordu Dünyanın En Güzel Arabistanlısı…

Derler ki; Adem Havva’ya ulaşamayıp uzun bir süre ayrılık ateşinde yandığında öyle bir ah etmiş ki cihanda sesini duyan vahşi hayvanlar dahi inlerine sinmişler. Öyle bir dua etmiş ki; bu ayrılığa Allah’ın rızası olmamış ve anamızla babamızı bir araya getirmiş…

Ve yine derler ki 60 yaşına geldiği halde 20‘li yaşlardaki bir Bizans prensesine olan sevdasından zehirli gömlek giydirilerek öldürüldü İmr-ül Kays. Öyle ki, ömrü aşk ve savaş meydanında geçmiş ender ademlerden iken, mezarı yurdunda değil de Ankara’nın Polatlı ilçesinde bir tepededir. Garip olansa halkın İmr-ül Kays’ın mezarını bir evliya yatırı kabul edip duaya durmasıdır, bu da aşkın dışında bir hal olsa gerek.

Divan edebiyatı dilince söylemek gerekirse, aşıkların birçoğu maşuklarını ya rüyada ya da bir resimde suret olarak görüp aşk derdine düşerlermiş…

Resuller Resulü Sevince…

Gel gelelim bir güzellik abidesi, bir erdem şiarı, güzel ahlakı tamamlamak için dünyaya gönderilen, ve dahi tasavvufi metinlere göre. “Habibim, sen olmasaydın…” diye başlayıp “alemi yaratmazdım” sözleriyle tavsif edilen güzeller güzeli, sevgililer sevgilisi peygamberin “beşeri aşkı”na.

Denilmiştir ki; Aişe validemiz, Efendimizin Hz. Hatice validemize olan muhabbetini, kendi dilinden öğrenmek diler. O vakit, yetimliğinin, garipliğinin, yalnızlığının üzerine bir perde olup nübüvvetinin kimsesizliğinde omuz verenini hatırlayıp.”Hatice başka idi…” der… Yazıcının yorum yapması, dilini keser!

İbn Arabi, İlahi AşkMadem ki Efendimiz’in “insanî” yönünden dem vurup, eşine olan aşkına utangaç bir nazar kıldık; Aişe validemiz sorar: Ya Resulallah beni seviyor musunuz? Bunun üzerine Efendimiz insanın kanını ılgıt ılgıt akıtan o cevabını verir. Zira o “Habibim” nidasına kalbolan/mazhar olmuş, Vedud olan Allah’ın elçisidir:Kördüğüm gibi ya Aişe!

Peygamberlerin sevgisi kime ya da neye yönelirse orada bir ocak meydana getirecek bir sıcaklık peydah olsa gerek. Sevgileri saman alevi gibi sönen insanlar için zannedersem Resul-ü Ekrem’de güzel ibret halleri olsa gerektir. Bizlere de kutlu peygamberin yaktığı ocakta ısınmak helal olsa gerektir.

Resuller Resulü sevince, kördüğümdür aşkın adı. Çözebilene aşk olsun!

 

Zeki Bulduk,bir fotoda bu hadisi görünce…

Gyy notu: Ey aşk nelere kadirsin. Resimlerdeki kitaplar aşkın hallerine dairdir lakin yine de bu fotoğraftaki hadisin ayarına erememişlerdir.

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2009 Cumartesi 09:40 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2010, 12:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
masiva
masiva - 12 yıl Önce

Allah herkese böyle bir aşk nasip etsin,kördüğüm gibi...

banner26