Edebiyata yeni cephe açıldı

Havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez ama; Maraş’ta bir şeyler oluyor!

Edebiyata yeni cephe açıldı

Edebiyatımıza son dönemlerde en büyük katkıyı hiç şüphesiz  Maraş’ta  yetişmiş şair ve yazarlar sağlamıştır. Bilindiği üzere; Kıraathanesiyle, Cahit Zarifoğlu Caddesiyle, Necip Fazıl Kültür Merkezi’yle sürekli edebiyatı diri tutan bu şehir, şimdi de başka bir sahneyle karşımıza çıkıyor: “Edebi Cephe” Bu sahnenin, replikleri ve sloganları da  Maraş’ın Müslüman ruhunu destekler nitelikte.

MTTBli gençlerin  her hafta cuma günü 16 – 18 saatleri arası Milli Türk Talebe Birliği Kahramanmaraş dernek binasında  düzenledikleri  programda bu  hafta Antep'ten Ahmet Şahin ve Afyon’dan Salih Ağbalık'ın yanısıra Nuri Benk, Yunus Taşdemir, Fatih Koçak, Cengizhan Konuş, Ali Tosun'un katılımıyla “Edebiyatın toplumu değiştirme ve eğitme gücü” başlıklı konu  konuşuldu. Ve gelecek haftanın konusunu: “Rus romanının Türkiye’deki etkileri, Tolstoy ve Puşkin’in sanat hayatları ve kişilikleri” olarak belirlediler. Ayrıca programın bir diğer güzel yönü ise, programa katılan herkese CafCaf Dergisi'nin dağıtılmasıydı.

Edebi Cephe’de neler mi yapılar?

Edebiyatımıza  katıkıda  bulunan  yazarları, şairleri konuşmak ve  programa katılanlar tarafından bunların okunup, desteklenmesini sağlamak.  Bunun yanısıra kitap ve dergi tahlilleriyle edebi bir kitle oluşturarak seslerinin her tarafta duyulmasını sağlamak. Ayrıca Edebi Cephe’nin diğer illerde de yaygınlaşmasını sağlamak için konferanslar, paneller ve söyleyişiler düzenlemek. Daha şimdiden büyük beğeni alan Edebi Cephe önümüzdeki haftadan itibaran Antep ve Afyon’da da düzenlenecek. Türk edebiyatının yanı sıra dünya edebiyatının da gündeme getirildiği bu programla toplumda unutulmaya yüz tutan edebiyatı günyüzüne çıkarmak ve onu modern toplum içerisinde kabul görür hale getirmek bu gençlerin diğer amaçları...

 

Salih Ağbalık haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 03:37
YORUM EKLE

banner19

banner13