Ece Nur örtüsüyle yılı bitirdi!

Özgür Eğitim-Sen, 2009-2010 öğretim yılında okula başörtülü devam eden Ece Nur Özel ve arkadaşları için tebrik mesajı yayınladı.

Ece Nur örtüsüyle yılı bitirdi!

Başörtüsü yasağında farklı bir boyut oluşturan ilköğretim öğrencileri Ece Nur Özel ve arkadaşlarının 2009-2010 eğitim-öğretim yılını başörtülü okuyarak tamamlamasıyla ilgili bir tebrik mesajı yayınlayan Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği, yasağın ancak sivil muhalefetin güçlendirilmesiyle kalkabileceğini ifade etti.

Onların sergilediği duruş ciddi bir imtihan ve örnekÖzgür Eğitim-Sen

Özgür Eğitim-Sen Tokat temsilcisi Beytullah Önce; “Başörtüsü yasağı eğitim-öğretimin en temel sorunlarından biri olarak karşımızda duruyor. Her gün okul ve üniversite kapılarında yaşanan utanç tablolarını değiştirmek içinse vicdan sahibi herkesin aktif bir rol alması gerekiyor. Bu yıl Diyarbakır’daki Ece Nur Özel, Büşra Ayata, Sebiha Alaş, Sena Nur Gökdemir ve Feyzan Atlı adlı kardeşlerimizin ve onlara sahip çıkan değerli ailelerinin sergilediği duruş, hepimiz için ciddi bir imtihan ve örneklik olarak tarihe not düşülmüştür. Tüm bu öğrenci kardeşlerimizi ve velilerini; başörtüsü mücadelesindeki değerli ve onurlu duruşlarından dolayı tebrik ediyoruz” dedi.

Yasaksız, özgür bir eğitim

Ece Nur Özel
(+)

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği adına yayınlanan tebrik mesajında, eğitim sistemiyle ilgili genel bazı değerlendirmeler yapılarak şu ifadelere yer verildi: “İdeolojik dayatmalarla, baskı ve yasaklarla devam eden eğitim sistemi maalesef çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini karartıyor. Sorgusuz sualsiz itaat kültürünün ve tek tip bir zihniyetin inşâ edilmeye çalışıldığı okullarda ortaya çıkan yozlaşma, şiddet ve akademik başarısızlık; öğrenci ve öğretmenlerin değil sistemin yol açtığı sonuçlardır. Bu olumsuz sonuçları değiştirmek içinse öncelikle eğitim sisteminde özlü değişikliklere gidilmesi şarttır. Göstermelik ya da sorunun temelindeki ideolojik formasyona dokunmadan yapılan yeniliklerle göz boyamak yerine daha kalıcı çözümler üretilebilmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitim sendikaları olmak üzere, öğretmenlerden velilere kadar herkesin çaba harcaması gerekiyor. Yasaksız ve özgür bir eğitim ve gelecek için alacak daha çok mesafe var. Kimsenin sorumluluktan kaçma lüksü olamaz.”

Kahramanlık denen şey

Ecenurlar okullarda giderek artacak! Onların tuttuğu yol çoğumuzun katetmekten kaçındığı bir yol. Kendi çocuklarımızın böyle bir süreçten geçmesine muhtemelen çoğumuz kıyamaz. Ama kahramanlık denilen şey de böyle böyle oturur insanın siretine, suretine!

Ece Nur Özel ve Arkadaşları

Bünyamin Yıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 22 Haziran 2010 Salı 10:38 Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 23:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Ama işte ne yazık ki artık biz Müslümanların hangi dizide kim kimi ne yapacaktan gibi çok ciddi uğraşları olduğu için böyle şeyler çok da umurumuzda değil. Sorarım size Türkiye'mizde artık Müslüman Kadın'ın problemi kaç tane Müslüman Erkeğin umurunda. Ya da şöyle düzeni bir tersine çevirsek kadınlardan beklentilerimizi erkekleri uyarlasak kaçımız sınıfı geçer. Bence öncelikle Müslüman erkeklerin kendilerini sorgulaması gerekiyor ne yaptık, ne yapabiliriz diye?

banner26