E-kitabın önü açılmazsa çok geç kalabiliriz

Aynı zamanda Basın Yayın Birliği başkanlığını da yürüten Münir Üstün, ülkemizde e-kitapların önündeki engelleri ve çözüm yollarını yazdı..

E-kitabın önü açılmazsa çok geç kalabiliriz

 

2018 yılına gelindiğinde dünya genelinde kitap yayıncılığının % 30’unun dijital bir hal alacağı söylenirken internetin çok rağbet gördüğü bir ortamda dijital yayıncılığa ne kadar soğuk bakabiliriz, doğrusu ben de çok merak ediyorum.

Dijital yayıncılıktan soğutan yegane olgu güven meselesi

Türkiye’deki okuyucularımızın global seslere açık olduğunu, dünyayı yakından takip ettiklerini biliyoruz. Yayıncılarımız da aynı şekilde dünyayı ve yayıncılık trendlerini çok yakından takip ediyorlar. Yayıncılarımızı korkutan ve dijital yayıncılıktan soğutan yegane olgunun “güven” meselesi olduğunu biliyoruz. İnternet ortamında yapılan satışların netliği konusunda yayıncılarımızı ikna eden şirketler bu işin yol almasını hızlandıracaklardır. Yayıncılarımız ve onları temsil eden meslek birlikleri ve dernekler, dijital yayıncılıkla ilgili hukuki düzenlemelerin yapılmasını yazarlarla, çevirmenlerle, ajanslarla nasıl bir paylaşım içerisine gireceklerini henüz kestiremiyorlar.e-kitap

Bu sebeple Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda dijital yayıncılığı düzenleyecek açık ve net hükümler getirilmeli, sahibi belirsiz eserlerin kullanımı FSEK kapsamında net olarak belirlenmeli. E-kitap’ların da bir kültür ürünü olduğu, basılı ya da CD kitaplar gibi bir çoğaltma yöntemi olduğu kabul edilmeli. E-kitap’ın vergilendirilmesinde kağıda basılı kitaba uygulanan vergi oranları geçerli olmalı, dijital yayıncılıkta yayımlama özgürlüklerine riayet edilmeli ve insan hakları sözleşmelerine tümüyle uyulmalıdır.

E-kitabın önünü açmalıyız

Klasik kitap pazarı ile dijital yayıncılık içerik olarak aynı olsa da; en büyük farklılık pazarlama ve satış yöntemlerinde. Klasik pazarda 1000-2000 adet kitap basıyorsunuz ve yazar, ajans ve çevirmen hukukunu biliyorsunuz. Dijital kitaplar tek tek satılıyor. Bu tek satışlara yazar, çevirmen ve ajanslar nasıl bakacaklar? Yayıncı ile aralarında nasıl bir hukuk gelişecek? Bu sorulara karşılıklı olarak net cevaplar verildiğinde, dijital ortamda satış yapacak olan kuruluşlar güvenlikle ilgili garantiler verdiğinde, FSEK’le ilgili gelişmeler kaydedildiğinde dijital yayıncılık hızla ilerleyecektir.

Dünyadaki bütün yayın sektöründe olduğu gibi e-kitap ticaretinin ülkemizde de çok hızlı bir şekilde gelişeceğini ve yayıncılık sektöründe önemli bir pazar payı elde edeceğini görüyoruz.

E-kitabın önünü açmalıyız.

Yoksa ileride çok geç kalabiliriz!

 

Münir Üstün yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 19:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahsin Yılmaz
Tahsin Yılmaz - 7 yıl Önce

Münir Bey,Öncelikle "yayıncının ürettiği şeyin maddesi"nin önü açılmak gerekir diyorsunuz. Fakat "yayının" faili, işinin şekli ve gayesi değişmektedir. Okumak meşgalesinin maddesi değişmekle kalmıyor. Okuyan yani fail, okuma yani iş ve okumanın gayesi değişmektedir. Şu linklerden istifade edeceğinizi görüyorum. www.bilgitoplumu.wordpress.com portalinde kitap, dijital, yayın kelimeleriyle süzünce karşınıza çıkan incelemeleri okumanızı tavsiye ediyorum.Saygılarımla,

banner19

banner13