Durdurun Dünyayı, Namı Yürüyecek Var

Araştırmalara göre de kadınlara yönelik haberler de topu topu beş başlık altında çıkıyor. Başarı haberleri, ayrımcılığa yönelik haberler, pozitif ayrımcılığa yönelik haberler, betimleyici haberler ve falan filan haberler. Falan filan haber derken; Dallas’ı aratmayan üçüncü sayfalar ve teşhirde ergenliğe hapsolan arka sayfalar yani.

Durdurun Dünyayı, Namı Yürüyecek Var

Çağın bilgesi Google arama motoruna ‘‘Türkiye’de rakamlarla erkek yönetici’’ yazdım. Anlamadı muhtemelen. Rakamlarla kadın yönetici konulu yazılar, görseller yığdı önüme. Çok fazla kurcalamadım. Zaten aradığım inandığımı doğrulamalıydı. Derler ya domatesçi bağırır da hiç sarraf bağırır mı diye. Bizler de öyle mahallelerde büyüdük. Pek çok kadın vardı ki ne domates ne altın. Parmakla kadın göstermek ayıptı. Okumuş, memur ise devlet gibi kadındı; namı yürür, gölgesi kalırdı. Sosyal medya araçları ile dünyamıza pek çok kadın sığdırdık son çeyrekte.

5 başlıkta kadın

Yazılı - görsel basında hızlıca bir tarama yapsak ya hep ya hiç arasında gidip gelen kadın haberleri çıkıyor karşımıza. Araştırmalara göre de kadınlara yönelik haberler de topu topu beş başlık altında çıkıyor. Başarı haberleri, ayrımcılığa yönelik haberler, pozitif ayrımcılığa yönelik haberler, betimleyici haberler ve falan filan haberler. Falan filan haber derken; Dallas’ı aratmayan üçüncü sayfalar ve teşhirde ergenliğe hapsolan arka sayfalar yani. Yazılı basında ağırlıklı olarak ekonomi ve politika gündemlerinde; omuzları dik, elleri dirseğe bağlı poz veren yönetici kadınlar başroldeyken görsel medyada ise daha çok vitrine bakar gibi incelediğimiz popüler kadınlar göze çarpıyor.

Araştırmalara göre kadınlara yönelik haberler, beş başlık altında toplanıyor. Başarı haberleri, ayrımcılığa yönelik haberler, pozitif ayrımcılığa yönelik haberler, betimleyici haberler ve falan filan haberler.

Sabahı Paris’te, öğleni Londra’da

Sosyal medyada ise durumlar bol çeşnili. Makyaj videolarıyla ünlenen kızlarımızdan, kurduğu yer sofrasının samimiyetini resmeden ev hanımlarımıza kadar birçok kullanıcı var. Kim, nerde, nasıl, niçin, ne zaman sorularına en çok da sosyal medya aracılığıyla cevap bulduğumuzu inkâr edemeyiz. Mesela sabahı Paris’te, öğleni Londra’da, akşamı Venedik’te geçiren Şeyma Subaşı’nın yaklaşık 4 milyon sosyal medya takipçisi için hayat; 365 günde devri âlem gibi. Instagram, Youtube gibi kanallarda yaptığı zihin zorlayıcı muhabbetlerle fenomen olan makyaj videolarının piri Danla Bilici de ayrı bir tez konusu. Yaklaşık 15 milyon takipçisi ile sosyal medya araçlarını çoğunlukla terlik niyetine kullanan Demet Akalın’ın bugün yine kime “höbele, gübele” kızacağı sorusu da takip için yeterli bir sebep.

Alanları ayrı ayrı kulvarda değerlendirilse de kadınlar yaptıkları işlerle sosyal medyada farklı bir dünya sunuyor. Göz ister ki her yüz binlerce takipçisi, hayran kitlesi olan kadınları burada görelim ama nafile.

Bir kadın bakanın isyan tweeti

Bu fotoğrafı hafızalar kolay kolay unutmayacak gibi. Tarih dediğimizde önümüze çıkması pek olağan olacak.

Ne olduğunu kısaca hatırlayalım: 11.03.2017. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, Hollanda’nın Rotterdam kentinde bulunan Türk Hollanda Başkonsolosluğuna gidişi polis zorbalığıyla engellendi. Hollanda polisi, konsolosluk önündeki yolu trafiğe kapattı. Konsolosluğa otuz metre kala Bakan Kaya’nın aracı durduruldu. Bakan Kaya’nın korumaları, danışmanları hatta Türk Maslahatgüzar gözaltına alındı. Bu da yetmezmiş gibi Bakan Kaya’nın aracının yakınına bir çekici getirildi. Bakan Kaya’nın polise direnmesi durumunda, çekici ile sınır dışı edilmesi planlanıyordu. Bakan Kaya’nın Konsolosluk üyeleri ile görüşmesine izin verilmedi. Bölgede çok sayıda Türk vatandaşı protesto gösterileri düzenledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istenmeyen kişi ilan edildi, alıkonuldu ve Almanya sınırına polis eşliğinde götürüldü. O gece tam anlamıyla diplomatik bir saldırı yaşandı. Bakan Kaya, olaylar yaşanırken sosyal medya aracılığı ile tüm dünyaya kendi sesini ve kadın bir bakana yapılan ayrımcılığın sesini duyurmaya çalışıyordu.

İşte sosyal medya her eve lazım dedirten bir örnek. Bir kadın bakanın yaşadığı ayrımcılık, sosyal medyada bir saat içerisinde binlerce defa dillendirildi. Hollanda krizi Bakan Kaya’ya için de farklı bir tecrübe idi. Dr. Kaya’nın bu kriz ardından sosyal medya araçlarını daha aktif kullandığı gözlemleniyor. Fatma Betül Sayan’ın en etkili olduğu sosyal medya aracı “Dr. Betül Sayan Kaya” kullanıcı adı ile Twitter. Yaklaşık 345 bin takipçisinin olduğu Twitter’da an ve an iletişim hâlinde. Twitter ardından en etkili ikinci iletişim potansiyeli 155 bin beğenisi olan “Dr. Fatma Betül Sayan” adlı Facebook sayfası. Aynı zamanda 160 bin kişi takip ettiği sayfada yapılan paylaşımların günlük oranı kıyaslandığında Twitter kadar aktif kullanılmadığı göze çarpıyor. “Gözden uzak gönülden uzak olmasın”a çare Instagram’da ise “drbetulsayan” kullanıcı adı ile yer alıyor. 107 bin takipçisinin olduğu Instagram’da daha çok günlük programlarına ait fotoğrafları paylaşıyor.

Hepimiz Rachel’iz!

Siz hiç başkası için öldünüz mü? Tanımadığınız, bilmediğiniz, başka dinden birinin evi haksız yere yıkılmasın diye buldozer altında ezildiniz mi? 24 yaşında dünyaya barış getirebilmek için hiç binlerce kilometre yol kat ettiniz mi? Peki o yoldan dönmeyeni ne geri çevirebilirdi? Ancak ölüm. 2003 yılında sosyal medya bugünkü gibi farkındalık yaratıyor olsa o gece “Hepimiz Racheliz” derdik… Aradan geçen 14 yıl bu saygın direnişi unutturmak için karşımıza Çin Seddi örse de teknolojinin nimetlerinden burada faydalanabiliriz. Bugün Rachel Corrie adına onlarca Twitter, Facebook ve Instagram sayfası bulunuyor. “RachelCorrie Foundation” kullanıcı adı ile açılan sayfalarda on binlerce takipçiye bu direniş miras bırakılmakta. Youtube üzerinden yüzlerce ilintili video ile Rachel’e aslında ne olduğunu anlatıyor, tabii anlayana.

Bir prenses masalı

‘Gönüllerin prensesi’’ olarak adlandırılan Galler Prensesi Diana’yı tanımayan yoktur. 1980’ler de öyle sosyal medya falan da yok ki Diana bu ünü de taçlandırsın. İngiltere’nin buzdan krallığının gülümseyen yüzü olduğu için Diana bir prensesten daha çok şey ifade ediyor o dönemde. Kimilerine göre şaibeli bir kadın, kimilerine göre iyi kalpli bir anne, kimilerine göre üzerinde güneş batmayan krallığın kriptosu. Hikâye tüm dünyanın düğününü canlı yayın ile izlemesi ile başlıyor. Suikast mı kaza mı hâlâ aydınlanamayan bir ölümle de son buluyor. Ancak tarihin derinliğinde kalmayan prenses hâlâ dillerde. Çağımızda Prenses Diana’ya olan ilgi sosyal medya ile canlı tutuluyor. Sadece Instagram’da “princess.diana.forever” adında açılan sayfanın 200 binin üzerinde takipçisi bulunuyor. Facebook üzerinden açılan çeşitli sayfalarda ise takipçi sayısı bir milyonun üzerinde. Twitter üzerinde açılan sayfalarda da durum benzer ve adına açılan sayfaların takipçi sayısı 100 binin üzerinde. Bu veriler gösteriyor ki sosyal medya ile, geçmiş geçmiş olmaktan kurtulmakta.

Yayın Tarihi: 07 Haziran 2018 Perşembe 17:25 Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 17:32
banner25
YORUM EKLE

banner26