Dünyabizim'in 2016'sı: Sitedeki Gelişmeler ve İstatistikler

2016 yılını nihayete erdirdik ve yeni bir yılda karşınızdayız. Elhamdülillah, Allah bizi hayırlı olduğunu düşündüğümüz bir işle iştigal ettiriyor ve ufak ya da büyük, yaptığımız işlerimizin bir karşılığı olduğunu gösteriyor. Dunyabizim genel yayın yönetmeni Mehmet Erken, Dünyabizim'in 2016'sını değerlendirdi.

Dünyabizim'in 2016'sı: Sitedeki Gelişmeler ve İstatistikler

2016 yılını nihayete erdirdik ve yeni bir yılda karşınızdayız. Elhamdülillah, Allah bizi hayırlı olduğunu düşündüğümüz bir işle iştigal ettiriyor ve ufak ya da büyük, yaptığımız işlerimizin bir karşılığı olduğunu gösteriyor. Dünyabizim editöryası ve yazarları olarak irili ufaklı toplantılarımızda gündemlerimizden bir tanesi de bu oluyor genelde. En önemli derdimiz, önemli olduğunu düşündüğümüz yazılarımızın ilgililerine ulaşması. Bu sene bu noktada da belirli bir aşama kat ettiğimizi gördük.

Yeni bir arayüzle karşınıza çıktık

2016 yılının bizim açımızdan ilk önemli gelişmesi, sitemizin 7 yıllık emektar tasarımının değişerek yepyeni bir yüz ile karşınıza çıkmak oldu. Yaklaşık 6 aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkan yeni tasarımımız kimilerince çok beğenildi, kimilerince ise eleştirilere muhatap oldu. Şimdilik sitemizin tasarımı inşallah bu haliyle devam edecek. Bu tasarımın okuyucuya, sitemizde yer alan etkinlik haberlerini, dosya konularını, ansiklopedi bölümünü ve öne çıkarmak istediğimiz haberleri daha rahat yansıttığı kanaatindeyiz, bunun da faydalarını görmekteyiz. Tabi ki teknik aksaklıklarımız devam etmekte... İnşallah onlar da en kısa zamanda hallolacaktır.

Kültür-Sanat dünyası için de hareketli bir seneydi

Bu senenin Türkiye için en önemli gündem maddesi hiç şüphesiz 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Bu darbe girişiminin etkilerine ve sebeplerine girmek bu yazının sınırları dışında kalıyor.

​Darbe girişiminin yanında, özellikle sol cenahta (tabi ki Halil İbrahim Yenigün gibi istisnaları es geçemeyiz) ciddi bir hareketlilik doğuran PKK'nın hendek siyaseti, devletin güneydoğu harekâtları, akademisyenler bildirisi vs. gibi olaylar sol kültür alanında ciddi bir hareketliliğe sebep oldu.

Hem darbe girişimi hem de süregiden siyasi hareketlilik, pek çok yazarın hapse girmesine, bazı yayınevlerinin kapanmasına, dolayısıyla kültür-sanat alanının çerçevesinde kısmi değişimler yaşanmasına sebep oldu. Olayların kısa dönemli etkilerini rahatlıkla hissedebilsek de, uzun vadede devlet- siyaset- partiler- terör örgütleri- asker-cemaatler- kültür-sanat denklemlerinde neler yaşanacağını şimdiden öngörmek pek mümkün değil. Fakat Kültür-Sanat dünyasının istesek de istemesek de bazı konularda değişim yaşayacağına ve hem de daha tartışmalı bir döneme gireceğine dair öngörümü de aktarmakta bir beis görmüyorum.

15 Temmuz darbe girişimi üzerine, pek çok mecrada pek çok farklı kalem uzun uzadıya yazılar yazdı. Biz ise sitemizde​ genel olarak​, dikkatimizi çeken bazı yazıların alıntılarına ve 15 Temmuz vesilesi ile hazırlanan ürünlerin tanıtımına yer verdik. Yerli yersiz herkesi FETÖcü olarak lanse etme,​ iftiralar atma, sevmediklerini karalama, FETÖcülerden boşalan alanlarda yer kapma, 15 Temmuz’​da Türkiye’nin ortaya koyduğu büyük direnişi sömürme gibi ​bolca karşılaştığımız ​şeylere girmemeye özen gösterdik. Tüm İslami camia gibi biz de zamanında Fethullah Gülen, yapılanması ve ilişkili yazarlar hakkında kısmi hüsn-ü zanlar ve kısmi mesafeler barındırmıştık. Sahip olduğumuz en kötü zanlardan bile çok daha öte bir darbe girişimi ile patlama yapan bu harekete karşı​ tavrımızın hatalı yanlarını örtecek çığırtkanlıklara girişmedik, hatalarımızı konuş​arak, anlamaya çalışarak, bundan sonra haber yaparken hangi konularda dikkat etmemiz gerektiği konusunda dersler çıkarmaya çalıştık.

​Olayların üzerimizde bıraktığı etkiler, yükler, şaşkınlık, ve ​sonrasındaki ​muhasebe sebebiyle 15 Temmuz sonrasında, yaklaşık Eylül ortasına kadar daha ağır aksak ilerleyen bir site düzenimiz oldu. Allah bizleri bir daha benzer felaketler ve fitneler ile muhatap etmesin, bizleri fitne sebebi kılmasın. (Amin).

Sistematik haberler üretmeye çalıştık

Site içinde bu sene güncel haberler dışında bir nebze daha sistematik haberler yapmaya, belirli konulara yoğunlaşmaya çalıştık.

​Aşağıda, bazı dosya konularımız mevcut... 

​Tarihi Mezar Taşları Dosyası: //www.dunyabizim.com/4742/tarihi-mezar-taslari/tags

Tarihi Çeşmeler Dosyası: //www.dunyabizim.com/2949/tarihi-cesmeler/tags

Yabancı Öğrenciler ile Söyleşiler Dosyası: //www.dunyabizim.com/7823/yabanci-ogrenciler-sorusturmasi/tags

Dünyaca Ünlü Hafızlar Dosyası: //www.dunyabizim.com/8608/dunyaca-unlu-hafizlar/tags

Dünyaca Ünlü İslami Kanaat Önderleri Dosyası: //www.dunyabizim.com/9243/dunyaca-unlu-islami-kanaat-onderleri/tags

Sosyal Medya Dosyası: //www.dunyabizim.com/7753/sosyal-medya/tags

Kırkambar Dosyası: //www.dunyabizim.com/8865/kirkambar/tags

Amerika’da Siyahi Hareket ve Öncüleri Dosyası: //www.dunyabizim.com/9380/amerikada-siyahi-hareket/tags

Merhum Yazarlar ve Şairlerle Hayali Röportajlar dosyası: //www.dunyabizim.com/7954/hayali-roportajlar/tags

Arapça Eğitimi Dosyası: //www.dunyabizim.com/8503/arapca-egitimi/tags

Önümüzdeki sene için de benzer bir yöntemi farklı alanlarda uygulamak niyetindeyiz. Bugün yayınladığımız 2016 yılında vefat eden önemli isimlere dair haberimizde de görüleceği üzere dunyabizim.com, Türkiye’deki Müslümanların geçmişinde ve bugününde önemli faaliyetlere imza atmış isimlere dair hâlâ tek kaynak konumunda bulunmaktadır. Bu konumumuzun bilincinde olarak bu sene içinde de hem üzerinde konuşulmamış konuları konuşmaya; hizmetleri​ unutulmaya çalışılan önemli isimleri hatırlatmaya devam etmek gayretinde olacağız.

Rakamlarla Dünyabizim’in 2016’sı

Dunyabizim için 2016 yılı, bazı sayılar...

2016 yılında, sitemizde bulunan 15 kategorinin 13’ünde aktif yayın sürdürdük. (Mizah kategorimizde ve Yayın Yönetmeninden kategorisinde ise maalesef çok az haber yayınlayabildik.) 2017 içinde Devrialem kategorisinde maalesef haber yayınlayamayacağız. Fakat video haberlerimiz açısından, Kasım ayı sonunda başladığımız kendi videolarımızı çekmek-yayınlamak faaliyetini daha ciddi bir şekilde sürdürmek niyetindeyiz. (Video Kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz)

​Bu sene yayınladığımız yaklaşık 1500 haberden başı çeken kategorimiz yine, yaklaşık 400 haber ile kitap haberleri oldu. Kitap haberleri dışında etkinlik, portre, etkinlik, mercek altı ve gezi kategorilerinde 100'ün üzerinde haber yayınladık. Önümüzdeki seneye dair ümidimiz ise, bütün bu kategorilere dair dengeli bir haber dağılımı izlemek olacak. 

Yazarlarımıza, reklam verenlerimize, okurlarımıza teşekkürler…

Son olarak sitenin bu seneyi etkili bir şekilde geçirmesine vesile olan ve haberleri ile, reklamları ile sitemize katkı sağlayan isimlere teşekkür etmem gerekiyor:

Sitemizde bu sene toplamda 168 habercinin yazısı yayınlandı. Bunlardan 53 tanesi sadece bir haber ile katkıda bulunurken, 25 habercimiz, aylık ortalama en az 1 haber yayınlayarak katkı sağladılar. Sitemize sene içinde 5 haberden fazla haber gönderen isimleri burada ismen anmanın, kadirşinaslık gereği olduğunu düşünüyorum:

Deniz Baran, Mustafa Uçurum, Muaz Ergü, Mehmet Erken, M. Murtaza Özeren, Sadullah Yıldız, Yağız Gönüler, Fikri Özçelikçi, Hatice Ebrar Akbulut, Metin Uygun, Şakir Kurtulmuş, Haşim Akın, Yusuf Tunçbilek, Fatih Pala, Metin Erol, Sedat Palut, Nevra Neretva, Cihad Meriç, Ahmed Öztürk, Yasemin Kapusuz, Ekrem Sakar, Nidayi Sevim, Ömer Yüceller, Ahmet Mercan, Salih Ağbalık, Abdullah Güner, Özge Sena Bigeç, Kamil Büyüker, İsmail Demirel, Halil Arslan, Mehmet Emre Ayhan, Hasan Burak Özkanlı, Büşra Burcu Arslan, İbrahim Ethem Gören, Yavuz Ertürk, Serdar Arslan, Hatice Sarı, Nihal Zeybek, Şadi Kocabaş, Erhan Erken, Melih Turan, İsmail Kaplan, Yasemin Dutoğlu, Meryem Uçar, Yunus Sürücü, Enes Yaşar, Seda Şennik Ateş, Reşit Güngör Kalkan, Recep Şükrü Güngör, Mustafa Runyun, Zeynep Özel, Ali Erken, Ümit Savaş, Gülhan Tuba Çelik, Ömer Yalçınova, Zeyneb Hafsa Aström, Orhan Gazi Gökçe, Rüveyde Bera Pala, Ünal Şahin.

Bunlar içinde-dışında özel olarak Küresel İletişim A.Ş.'nin kurucularının, editörümüz Mehmet Emre Ayhan’ın, stajyer habercimiz M. Murtaza Özeren’in, muhasebicimiz Üzeyir Başpınar’ın, yeni başladığımız video haberlerinde kurgu-çekim-yönetim namına desteklerini esirgemeyen Kuzey Haber Ajansı ekibinden başta Erol Dilaver olmak üzere Eren Cebeci’nin, Ahmet Kavi’nin, ​ve ​​kameramanlar ​Gürsel Çelikkanat, Cem Tiryaki, Furkan Özdemir ​ile İbrahim Köklü'nün adını anmamız gerekiyor.

​Sitemize katkı sunan isimlerin yanında, ​reklamları ile sitemizin yürümesini sağlayan yayıncılık camiasından Profil Yayınları’na ve özelde Münir Üstün’e, İnsan Yayınları ve İsmail Akıncı’ya, Ötüken Neşriyat ailesine, İlke Derneği-İlmi Etüdler Merkezi’ne, Kitapyurdu ve Sadi Kizir'e, Zeytinburnu Belediyesi’ne, Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği’ne ve ​Eğitim-Bir-Sen'e teşekkür e​deriz.

Son olarak ise, ilgileri ile, yorumları ile ve eleştirileri ile, doğru yaptığımızı takdir eden, yanlışlarımızı ise düzeltmeye çalışan okurlarımıza özel bir teşekkür borcumuz var.

Yeni yılın sizlere ve İslam âlemine hayırlar getirmesi temennisi ile…

 

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2016 Cumartesi 11:03 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 15:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26