dünyabizime Niğde'den kardeş!

Niğde'de dunyabizim ekibinden kardeşimiz H. İbrahim Tongur güzel bir siteye vesile oldu, biz de onunla konuştuk.

dünyabizime Niğde'den kardeş!

Gazetelerin kültür-sanat sayfasını gereksiz bulup yayından kaldırdığı talihsiz bir dönemi yaşıyoruz. Maalesef günümüzde magazin haberleri; edebiyat, kültür, sanat haberlerinin önüne geçti.

DefterKBoyalı sayfalar çoğaldı. İçerik zayıfladı. Günümüzde edebiyat, kültür, sanat haberlerine yer veren çok az sayıda gazete var.

Böyle bir ortamda sanal ortamda Niğde için bir “Kültür Açılımı”nı gerçekleştiren DefterK.com sitesi hakkında sitenin Genel Yayın Yönetmeni H. İbrahim Tongur’la konuştuk.

Neden DefterK?

Yaklaşık 6 ay önce karalama defteri diye açtığım kişisel bir blog olarak yayına başladı DefterK. Sonraları Niğde’nin bir eksikliği gözüme çarptı.

Niğde’de kültür, sanat ve edebiyat alanında kötü bir gidişat vardı. Bunlara fazla ilgi yoktu.

DefterKBirkaç arkadaş oturduk karar verdik. Bu kötü gidişe, karanlığa teslim olmak istemedik. Her birimiz elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce güzelliğe, iyiliğe dair sözlerimizi çoğaltmak için DefterK’yı kültür, edebiyat, sanat ve popüler kültür haber sitesi haline dönüştürdük.

Defterk.com, edebiyatı, kültürü ve sanatı sevdirmek için kurulmuş bir site... İddialı bir edebiyat veya sanat sitesi değil; güzel olan her şeyi bünyesinde barındıran bir site olarak yayınına devam ediyor.

Bugünün Türkiye’sinde kültür, sanat ve edebiyat pek itibar görmüyor. Siz bunu Niğde’de bu ortamda ortaya çıktınız. Niğde’nin kültür, sanat ve edebiyatı için neler söyleyebilirsiniz?

Niğde’de edebiyata, kültüre ve sanata dair bir buluşma gerçekleşti.

Bu Niğde için önemli bir girişim. Zira yıllardır kendi içine kapanan bir şehir kültür, sanat ve edebiyat alanında sesini duyurmaya başlıyor. DefterK vesilesi ile bir araya gelen dostlarımızın hayata, insana, hakikate dair söyleyecekleri var.

Defter K çatısı altındaki bu oluşumun yaşaması, gelişmesi için “yazmak” ve “paylaşmak” gerektiği düşüncesi üzerinde önemle duruldu. Güzel eserlere, iyi işlere, doğru adamlara işaret edilmesi istendi. Bu noktada kalem sahiplerine büyük görev düştüğüne inanıyoruz.

Defterk.com, sanatın, kültürün, tarihsel ve folklorik değerlerin bütününe sahip çıkmak ve yaşatmakla birlikte, özellikle Niğde’nin binlerce yıllık geçmişinden gelen tarihi birikimini, sosyal ve kültürel ve yerel değerlerini yaşatma, bunları tanıtma ve bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarma çabasındadır.

DefterK

Kimler var bu oluşumda?

“Eli kalem ve kitap tutanlar” olarak tabir ettiğimiz Niğde’nin yazar ve şairleri, amatörler, fotoğrafçılar, haberciler ve Türkiye’nin her yerinden okuyan, yazan insanlar var.

Yazar kadromuz çok geniş. Mesela DefterK’ya iki tane yazı gönderen ve yayınlanan kişi yayın kuruluna girebiliyor. Çok güzel bir fotoğraf üzerine birkaç cümle yazan insanlar çok rahat bir şekilde sitede kendine yer bulabiliyorlar.

Bu oluşum tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Hiçbir reyting ve reklam kaygımız yok. Kültür, sanat, edebiyat ve hayatı sevenlerin yolu bir şekilde DefterK’dan geçmiştir ya da geçecektir.

Çok değerli arkadaşlarımız var. Biz sadece bir mumu tutuşturduk. Bu bağlamda yazar kadromuzda Abdülkadir Küçük, Ali Koç, Alpaslan Düzgün, Altan Kara, Dahi Gedik, Emin Selamoğlu, Fatih Kızılkaya, Fatma Çınar, Fikret Dikmen, H. Edip Tunç, Halil İbrahim Tongur, Hamza Avcı, Hatice Yağmur, Hayrullah Eraslan, Hızır Ovacık, Hüseyin Taşova, Kibar Ayaydın, Muharrem Şabançelebi, Murat Akalın, Murat Soyak, Musa Dalkılıç, Mustafa Demircan, Mustafa Celep, Neşe Aktaş, Osman Acar, Osman Sevimli, Osman Yazan, Reşit Güngör Kalkan, Senem Gezeroğlu, Sümeyye Büşra Apaydın, Şabettin Kopan, Türkmenata Yıldırım, Uğur Arıbaş, Yılmaz Bacaklı gibi değerli insanlar var…

Sitedeki haber ve yazılarda görselliğin ön planda olduğunu görüyoruz. Metinlerde bol fotoğraf görüyoruz. “Resimli Edebiyat” mı yaptığınız?

Günümüz renkli ve dijital dünyasında pek rağbet görmeyen bir alan DefterK’nın yaptıkları. Daha doğrusu müşterisi az olan bir alan: Sanat ve Edebiyat. Bu yüzden sloganımız “hayata ve edebiyata dair ne varsa…”

Amacımız sanat, edebiyat ve kültürü sevdirmek olduğu için bunu nasıl yaparız diye düşündük. Dünya Bizim (www.dunyabizim.com) diye ağabeyimiz olan bir sitenin güzel bir formatını uyguladık siteye. Haber ve yazılar bol fotoğraflı olmalıydı.

Paragrafı bol olan yazılar yayınlamamalıydık. Müzik de olmalıydı, video da, fotoğraf galerisi de… Böylece “müşteriler” daha rağbet gösterirdi siteye. Daha doğrusu edebiyata, sanata, kültüre…

Bu yüzden DefterK.com renkli bir kültür, edebiyat ve sanat sitesi oldu Niğde’de ve sanal ortamda…

Niğde kültürüne çok önem verdiğinizi görüyorum. Özellikle “Eskimeyen Değerler” üzerinde çok duruyorsunuz. Neden ve niçin?

Özellikle “eskimeyen değerler” diyoruz. Çünkü Niğde kültürü çok eskilere dayanıyor. Unutulan her kültür ögesi bizi biraz daha yabancılaştırıyor. Aslında bu sitenin temel ilkelerinden birisi de bu: “Özümüzden ilham alarak bugünü yaşamak”

Çok önemli katkılar geliyor siteye. Edebiyat öğretmeni Murat Akalın, çok güzel çalışmalar yapıyor. Niğde’nin unutulan ama unutulmaması gereken değerlerini gün yüzüne çıkarıyor. Bazen ninesinden bir masal, bazen bir türkü, bazen de bir gelenek anlatılıyor bu köşede.

Niğde’nin tarihi ve sosyal dokusuna katkıda bulunmayı hedefleyen DefterK, yerel değerlere sımsıkı sarılmayı öngörürken, kimi zaman ziyaretçilerine farklı kültürlerin, inanışların, yaşayışların izlerini sunmaya çalışıyor.

Galiba herkesin merak ettiği bir soru var. Sormak zorundayım. “DefterK” ne demek?

Defterdir, kalemdir, kitaptır ama aslında DefterK siz ne isterseniz odur. Yayın Kurulu ilk toplantısında karar verdi. Biz DefterK’nın açılımını yapmayalım. Biraz gizem olsun, insanlar üzerinde düşünsün, akılda kalsın. Zaten belli bir süre sonra isimler kalıplaşır, markalaşır. Anlamını düşünmez olursunuz. Çünkü o şey sizin beyninizde hissettiğiniz şekilde yerleşmiştir. Siz nasıl düşünürseniz öyle bir şey DefterK…

Son olarak; DefterK.com gelecek için neler yapmayı planlıyor? Niğde için neler yapabilirsiniz?

Çok şey istemiyor aslında DefterK… Önemsenmek istiyor sadece.

Taliplisinin az ama öz olduğu bir alanda yayın yapıyoruz. Edebiyat, sanat ve kültürden korkmayan bir nesil istiyoruz. Okumanın ve yazmanın çok zevkli olduğunu anlatmak istiyoruz.

Her şey var DefterK’da… Popüler Kültür de var aslında DefterK’da…

Yıllar önce ölen eşinin mezarının başında bekleyen Ömer Amcamız var mesela… Niğdelilerin hayali var… Yazarlar, şairler ve kültürümüz var. Okumayı ve yazmayı sevdiren yazılar var.

Yani siteyi ziyaret eden okuyucular, kendilerinden mutlaka bir şey bulacaklardır düşüncesindeyiz…

 

Murat Soyak, konuştu.

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2009 Pazartesi 09:16 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 11:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
H. İbrahim Tongur
H. İbrahim Tongur - 11 yıl Önce

"Çok şey istemiyor aslında DefterK… Önemsenmek istiyor sadece.."

Bu noktada güzel olan herşeyi önemseyen dunyabizim.com'a teşekkür ediyoruz.

Niğde'de güzel şeyler oluyor ve olacak da... Bize bir yol açan, örnek olan dunyabizim.com bizim için abidir, dosttur, örnektir
İyi ki varsınız; iyi ki ordasınız...
Ellerinden tuttuğunuz için; yanında olduğunuz için...
Çünkü DefterK; dunyabizim'den doğdu...
Kardeş sitemize sevgiler

Murat Akalın
Murat Akalın - 11 yıl Önce

dunyabizim.com öteden beri takip ettiğim ve çok faydalandığım bir site.
Çalışmalarınızda başarılar diliyor,dunyabizim.com'un değerli ekibine kalbi selamlarımı gönderiyorum.

Cafer MEYDAN
Cafer MEYDAN - 11 yıl Önce

Niğdeliler dışarıda hep okumuş yazmış kişiler olarak bilinir. Herhangi bir ilde Niğde' yi az çok bilen birine sorsanız 'Evet ne valiler,ne paşalar,ne yöneticileri vardır'der. Defter K ya,yönetici ve yazarlarına teşekkür ederim. Bu imajı tekrar hayata geçireceklerine eminim. İnternet vasıtasıyla da hem Niğde liler hem diğer okuyucular Niğde yi ,heberlerini okuyup izleyebilecekler. Ne güzel. Sizlere kolay gelsin.

banner26