banner17

Dunyabizim.com Haftalık Bülteni / 24 - 30 Ekim

Muharrem ayı mersiye ve ilahilerinden Çin'e dair gözlemlere, Elif Yuva'nın serencamından Serdengeçti dergisine DünyaBizim'de son bir haftada neler oldu?

Dunyabizim.com Haftalık Bülteni / 24 - 30 Ekim

Bu haftaki bültenimizde ilk haberimiz, Erhan Erken’in 30 yıllık yuva tecrübesi üzerinden eğitime dair düşüncelerini, soru işaretlerini ve faaliyetlerinin serencamını ele aldığı yazı: http://www.dunyabizim.com/Manset/21915/cocuk-egitiminde-teoriden-pratige-bir-uygulama.html

Halen Muharrem ayında olmamız hasebiyle, Muharrem Ayına dair haberlerimiz de devam etmekte. Bu hafta Muharrem mersiyeleri üzerine iki haberimiz yayınlandı. Ahmed Öztürk’ün haberi Muharremiyeleri genel olarak ele alırken, Metin Erol mersiye örneklerini bizlere gösterdi.

Geçtiğimiz hafta sonu son bulan Edebiyat Mevsimine dair iki haberimiz yayınlandı bu hafta.

Diriliş Dergisi oturumu ve Serdengeçti oturumu hakkındaki yazıları Sadullah Yıldız ve M. Murtaza Özeren kaleme aldı.

Edebiyat Mevsimi dışında da etkinlik haberlerimiz yoğunlukta idi.

Nurettin Albayrak’ın Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü üzerine söyleşisi; Fathi Andı’nın Hayata Edebiyatla Bakmak başlıklı söyleşisi, Naci Kula’nın Bursa Birlik Vakfı şubesinde gerçekleştirdiği söyleşisi; Nazife Şişman’ın  “Gösteri Toplumunun Çocukları” başlıklı söyleşisi; Mustafa Tahralı’nın Seyyid Ahmed er-Rufai üzerine 42 sene önce kaleme aldığı doktorasına dair söyleşisi ve Bosna’dan Aladin Husic’in “Bosna Hersek’de tarih yazıcılığı” başlıklı söyleşisi üzerine haberlerimiz yer aldı.

Anadolu’da Kültür Sanat Söyleşilerimizde bu hafta, İlim Yayma Batman Şubesi’nden Davut Okçu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Siyaset Dosyası kapsamında ise üç haberimiz yayınlandı: Talha Ceylan’ın kaleminden farklı ilim dallarının siyaset ilişkisine dair kitapların derlemesi ve Kamil Büyüker’in kaleminden hilafetin kaldırılmasında önemi bir yere sahip olan Şeyh Safvet Efendi’nin biyografisine dair kitabın değerlendirmesi. Bunların yanında, Hafsa Aström tarafından, İsveçli mutasavvıf ve düşünür Tage Lindbom’un Demokrsasi Miti başlıklı kitabı üzerine değerlendirmesi.

Portre bölümümüzde ise şehid Bilal YaldzcıAli Nihat TarlanŞükrü Elçin ve Fethi Şikaki üzerine yazılar yayınlandı.

Geçtiğimiz hafta dünyanın farklı yerlerinden ve dünyanın farklı yerlerine dair ilgi çekici haberlerimiz sitemizde yer buldu. DEVRİALEM haberlerinden başlayalım…

Dünyanın farklı yerlerinde Ekmek kültürünün ele alındığı mufassal haberimizi ve Pakistan Müslümanalarına dair derinlikli haberimizi dikkatlerinize sunuyoruz.

Mehmet Özay Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Merkezi üzerine; Gökhan Umut, Çin Üzerine; Jang Hüseyin Seul Uluslararası Kitap Fuarı üzerine; Melih Turan ise İnegöl şehri üzerine gözlem ve değerlendirmelerini aktardı.

Kitap haberlerimize geçmeden önce Al Jazeera tarafından Filistin belgeselleri üzerine hazırlanan bir internet sitesini ve İstanbul Fetih Cemiyetinin faaliyetlerine dair haberimizi dikkatinize sunmak istiyoruz.

KİTAP- DERGİ HABERLERİ

Kitap ve dergi haberlerimize dair listemize geçmeden önce, bir kitap haberinden daha da ötesini içeren Serdar Arslan’ın Karaman Belediyesi tarafından düzenlenen “Sarı Çiçek Öykü Yarışması”nın ödül alan eserlerini içeren “Sokaktaki Bank” isimli kitaba dair değerlendirmesini dikkatinize sunmak istiyoruz.

Kitap Adı

Kırık Zamanlar

Kitap Yazarı

Selvigül Gündoğmuş Şahin

Yayınevi

Okur Kitaplığı

Haber Yazarı

Fatih Pala

Haber Linki

TIKLAYINIZ

 

 

Kitap Adı

Oğul Sen Sen Ol

Kitap Yazarı

Bilal Kemikli

Yayınevi

Hayy Kitap

Haber Yazarı

Sevil Dağcı

Haber Linki

TIKLAYINIZ

 

 

Kitap Adı

Kaynayan Kazan Ortadoğu

Kitap Yazarı

Ekrem Memiş

Yayınevi

Çizgi Yayınevi

Haber Yazarı

Metin Uygun

Haber Linki

TIKLAYINIZ

 

 

Kitap Adı

Ölüm Daha Güzeldi: Hatıralarım

Kitap Yazarı

Ahmed Davudoğlu

Yayınevi

Hece Yayınları

Haber Yazarı

Mustafa Kesici

Haber Linki

TIKLAYINIZ

 

 

Kitap Adı

Bakış Talimi

Kitap Yazarı

Atakan Yavuz

Yayınevi

Ebabil Yayınları

Haber Yazarı

Mustafa Oral

Haber Linki

TIKLAYINIZ

 

 

Kitap Adı

Kan ve İman

Kitap Yazarı

Matthew Carr

Yayınevi

Alfa Yayınları

Haber Yazarı

Muaz Ergü

Haber Linki

TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 09:57
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20