Dunyabizim iftarında ne yaşandı?

İftarımız o kadar muhabbet doluydu ki düşünmeden edemedim: 'Ne güzel bir ailem var benim.'

Dunyabizim iftarında ne yaşandı?

Dunyabulteni.net, Dunyabizim.com, Cafcaf mizah dergisi ve Kuzey Haber Ajansı’nı uhdesinde bulunduran Küresel İletişim Merkezi’nin iftarı oldukça renkli geçti. Süleymaniye’de Ensar Vakfı’nda 29 Ağustos Pazar akşamı gerçekleşen iftar, sahih işler yapma derdinde olan güzide bir topluluğun bir ‘aile’ olma yolundaki önemli adımlarından birini teşkil etti.

Dunyabizim.com iftardaydı!
(+)

Bir ‘aile’ olmak diyoruz. Bu önemli. Ailenin her ferdi birbirini tanıyabilecek; darda kaldığında yardımına koşabilecek, sevinciyle gönenecek. Sadece bu değil elbette. Müslümanca kaygıları hayata taşıyabilecek, ümmetin halini kendinden gayrı tutmayacak, ümmeti gözetecek ve başkalarının da gözetmesine vesile olacak bir aile. İşte bizim iftarımızda gördüğümüz bu muhabbetli tablo da, bunca senedir yapılan işin ne büyük olduğunu görmemize vesile oldu.

Dunyabizim.com iftardaydı!
(+)

Kimler yoktu ki iftarda?

İftara katılım oldukça üst düzeydeydi. Dunyabulteni.net’in yazar ve çalışan kadrosu, dunyabizim.com’un habercileri, Cafcaf mizah dergisinin yazar ve çizerleri, en son ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeseliyle önemli bir işe daha imza atan Kuzey Haber Ajansı’nın çalışanları ve ailemizden diğer konuklarla dolu dolu bir 2 saat geçirmiş olduk Pazar akşamı.

Kimler yoktu ki bu aile iftarında: Erhan Erken, Akif Emre, Asım Gültekin, Cihan Aktaş, Mustafa Özcan, Taner Yüncüoğlu, Ulvi Alacakaptan, İbrahim Tığlı, Cevat Özkaya, Ramazan Arıtürk, İlyas Dönmez, Kazım Sağlam, Fahri Solak, Ahmet Mercan, İsrafil Kuralay, Orhan İkiz, Ahmet Kot, Muharrem Baykul, Kemal Kahraman, Berat Zarifoğlu, Bünyamin Yılmaz, M. Lütfi Arslan, Nurettin Durman, Zeki Bulduk, Yusuf Kot, Faruk Günindi, Yasir Buğra Eryılmaz, Şafak Tavkul, Ahmet Kesgin ve daha ismini burada sayamayacağımız onlarca isim.

Sahih işler ortaya koyma derdindeyiz

Erhan Erken
(+)

Dunyabizim.com editörü Mehmet Emre Ayhan’ın sunuculuğunu üstlendiği iftar, Taner Yüncüoğlu Ağabey’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Akşam ezanıyla birlikte orucumuzu hep birlikte açtık, sonra akşam namazını eda ettik. Ardından programa geçildi. Önce ailemizin büyüklerinden Ulvi Alacakaptan Ağabey kısa bir meddah gösterisi yaptı. Sonra iftarımızın ev sahiplerinden Erhan Erken Ağabey kürsüye geldi ve yaptıkları, önayak oldukları, destek verdikleri işlerden bahsetti. Kolay değil, onca uğraşı, onca çekilen sıkıntı bu ülkede pek de örneğine rastlayamadığımız ‘sahih işler’i ortaya koyma derdiyle birlikte var oluyordu. Erhan Ağabey, halihazırda yürütülen işlerin, üzerine konarak istikrarlı bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi konuşmasında.

Asım Gültekin Yusuf Kot'a ödülünü verirken
(+)

Sonra kürsüye iftarın ev sahiplerinden Asım Gültekin Ağabey çıktı. Özellikle orada bulunan ailenin genç fertlerine yönelik yaptığı konuşmada söylediği ilk şey ‘haber üretin’, ikinci şey ‘üzerinize aldığınız haberleri geciktirmeyin’ olsa da; onun tüm gayreti kendi aşkına ve şevkine gençleri ortak etmekten başka bir şey değildi. Onu beyan etmiş oldu zaten konuşmasında Asım Ağabey.

‘En’lerimiz kimler?

Dunyabizim.com iftardaydı!
(+)

Yapılan diğer konuşmalardan sonra, geçen seneki iftarda olduğu gibi, belirlenen ‘en’ kategorilerinde bazı ödüller verildi bazı isimlere. Dunyabizim.com’dan Cesur Küçük’ün aldığı “en ‘reytingist’ haberci”, Hacer Kor’un aldığı “en dikkatli haberci” ödülü bunlardan sadece ikisiydi. Cafcaf mizah dergisinde “en üretken(!) çizer” ödülü Yasir Buğra Eryılmaz’a, “en vakitsiz çizer” ödülü Faruk Günindi’ye, “en aykırı tipleme ödülü” (Tırcı Balaban karakterinden dolayı) Volkan Akmeşe’ye, “en derskolik çizer” ödülü tıp fakültesi öğrencisi kardeşimiz Ebru Zeynep’e ve “en bilge çizer” ödülü Yusuf Kot’a gitti.

İftarımız nihayetlenip de dostlarımdan ayrılarak aheste aheste evin yolunu tuttuğumda şu düşünce zihnimde peyda olmuştu bile: “Bana değer veren, ne güzel bir ‘dertli’ ailem var. Onlara layık olabilirim inşallah.”

İftar hakkında kısa görüşler:

Hatice Algın: İftar için herkesten Allah razı olsun. Uzun zamandır göremediğimiz pek çok kıymetli arkadaşla da görüşebildik bu vesileyle. Şifa gibi geldi. En son geçen seneki iftarda görüşebildiğimiz Cihan Aktaş Ablayla, bu iftarda da mescitte karşılaşıp sohbet etme imkânı bulmak güzeldi. Bir de, tabii iftar esnasında ‘hafif bir mûsikî olsa ne iyi olurdu’ diye de içimden geçirmedim değil.

Zeliha Akkaya: En sallama haber yapan haberci ödülünü bekledim açıkçası; ne öyle bir kategori oluşturulmuş ne de ona benzer bir şey... Ellerim bomboştu iftardan dönüşte. Asım Ağabey'e teessüflerimi iletiyorum.

Feyza Öztürk: İftara gidip gitmeme konusunda kararsızdım. Hatta 1 gün öncesinde vazgeçmiştim. Ama ne olduysa birden kendimi iftarda güzel insanların yanında buldum. İftara katılmam birçok hayra vesile oldu kendi açımdan. Şu sıralar sıkıntı yaşadığım mevzulara derman olacak insanlarla tanıştım. İftar öncesi Taner Yüncüoğlu’ndan Rahman suresini dinlemek gerçekten çok güzeldi. Hele sureyi anlayarak dinlemek, orucun son dakikalarında tefekkür etmemi sağladı. Yüz yüze tanışmak isteyip de bir türlü tanışamadığım insanlarla görüşmek o güne nasipmiş. Çok güzel bir akşamdı. İnsanın özlem duyduklarını görmesi, orucunu açmasından çok daha güzel bir duyguymuş.

Ebru Keskin: Her şeye, esirgeyen ve bağışlayan, çokça esirgeyen ve çokça bağışlayan, hep esirgeyen ve hep bağışlayan Rabbin adıyla başlayan, uğrunda yaşadıkları şeylerde çevremdeki insanların en iyileri olduğunu düşündüğüm Küresel İletişim Merkezi ailesine, bu güzel iftar organizasyonu için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde güzel kokusu etrafa yayılmış ve her yeri güzelliğiyle kaplamış nurlu insan yüzlerini dün gece görmüş oldum.

Abdurrahman Halil Oğuz: Evet, gerçekten de çok güzeldi iftarımız… Mustafa Özcan’la tanışıp sohbet etmek bulunmaz bir fırsattı. Ulvi Alacakaptan’ı görünce, “aa o da buradaymış” dedik ve konuşmasında epey güldük. Ama en güzeli Asım Abi’yi gördük, bu da yetti bizim için.  Ve elbette dunyabizim.com’dan diğer ağabeylerimizi de gördük. Her şey çok güzeldi, teşekkür ederiz.

Asım Gültekin: Şüphesiz birçok değerli ismi orada birlikte görmüş olmak çok güzeldi benim için. Cihan Aktaş'ın eşi Mehdi Bey’le 10 yıl kadar önce bir telefonlaşmış ama görüşememiştik. O akşam yüz yüze de tanışmış olduk. Şafak Tavkul’la sohbet edememiş olsam da uzun bir aradan sonra selamlaşmak güzeldi. Taner Yüncüoğlu'ndan Kur'an dinlemek benim için iftarı unutulmazlaştıran hususlardan en birincisiydi.

İsmet Özel'in yıllarca Çıdam Yayınları’nda yayıncılığını yapan Kazım Sağlam Ağabeyin bulunduğu bir ortamda olmak insana huzur veriyor. Ulvi Alacakaptan Ağabeyi hep sevmişimdir. Ricamızı kırmayıp sahneye çıkması güzeldi.

Dunyabizim.com'un çok çok önemli bir iş ortaya koyduklarına her şeyimle inandığım haberci kahramanlarından 50 isim oradaydı. Cafcaf'tan 20 kadar isim… Cafcaf çizeri arkadaşlarımıza yeni çıkan Cafcaf ciltlerini de o akşam vermiş olduk. Nasıl sevindiler.

Velhasıl güzel oldu. Biraz yorulduk ama güzel oldu.

Not: İftarımızın fotoğrafları için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Ayşe Leyla Uysal haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Ağustos 2010 Pazartesi 01:23 Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2010, 17:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Çelik
Hüseyin Çelik - 11 yıl Önce

Ne hoş, ne samimi bir etkinlik. İnsan bu ortamda olamayı nasıl da arzuluyor. İstanbul ve İstanbul'un gülen yüzü sizler, hep böyle kalırsınız inşallah. Kilis'ten, ta buralardan selamlar....

Sena Binbay
Sena Binbay - 11 yıl Önce

Çok güzel geçmiştir eminim.O kadar güzel insanı bir arada bulmak herkese nasib olmaz.Rabbim bulunmayanlara nasib eylesin.Hayırlısıyla

banner26