Dünyabizim Haftalık Bülteni (7 Kasım - 14 Kasım)

Bu hafta itibariyle sitemizde 'kütüphaneler'i masaya yatırmaya niyetlendik. Bu haberle birlikte geçtiğimiz hafta Dünyabizim'de neler yayınladık, bir göz atalım...

Dünyabizim Haftalık Bülteni (7 Kasım - 14 Kasım)

Sitemizde bu hafta itibariyle “Kütüphaneler”i masaya yatırmaya niyetlendik. Bu nedenle ay içinde kütüphanelere dair düşündürücü yahut neşeli veyahut bilgilendirici malumata sitemizde bolca rastlamanız mümkün.

Bu amaçla yayınladığımız ilk yazımız, Osman Alimpınar tarafından kaleme alınan, kütüphanelerin kullanımına değinen bir tartışma yazısı. Evet, KPSS, YDS, ALES derken kütüphaneler, sadece mekan olarak kullanılan ama kitaplarına pek itibar edinmeyen mekanlar haline geldi: http://www.dunyabizim.com/Manset/22132/sinavlar-cogaldi-kutuphaneler-dolup-tasti.html

Bu haftanın bir diğer tartışma yazısı, "Futbol’un Muktedirleri" üzerine, Şerif Çakmak tarafından kaleme alındı. Şerif Çakmak’ın, futbol üzerine düşündürücü yazılarını şimdiden merakla bekler hale geldik.

Bu haftanın son tartışma yazısı ise İnegöl köftesinin halleri üzerine Melih Turan’ın yazısı.

Tartışma yazılarından yönümüzü portrelere çevirdiğimizde, Numan Ali Khan ile ilgili haberimize öncelikle dikkat çekmek istiyorum. Son dönemlerin meşhur ismi Numan Ali Khan’ın biyografisine dair Türkçe’de yazılmış nadir yazılardan biri olan bu yazıyı, Ayşenur Gökşen Aydın kaleme aldı.


Bir diğer portre yazımız ise, Deniz Baran’ın ısrarla sürdürdüğü "meşhur imamlar" hakkında. Deniz Baran bu hafta İsmail Biçer’i kendi zaviyesinden anlattı.

Bu hafta dikkat çeken röportajlarımızdan bir tanesi de, Dursun Gürlek ile yaptığımız röportajdı. 

Bu hafta iki seyahat yazımız mevcut. Bir tanesi, Çad’lı yazarımız İmam Hissein’in kaleme aldığı Bursa, Afyon, Konya yazısı. Diğeri ise Fatih Pala’nın kaleme aldığı Niğde gezisi.

Yazarımız, kültür araştırmacısı Nidayi Sevim’in bu haftaki yazısı, Tophane’de yer alan Karabaş Mustafa Ağa Camiinin haziresinde bir ufuk turu hüviyetinde...

Ahmet Mercan’ın geçtiğimiz hafta yayınlanan denemesinin başlığı, “Talep Edilen Herşeyin Bir Sünneti Vardır”...

Bu hafta yine sempozyum değerlendirmeleri açısından mümbit bir hafta geçirdik.

Bu sene 12.si düzenlenen Eyüp Sultan Sempozyumu'nu Sadullah Yıldız üç yazı olarak detaylıca aktardı: Birinci Kısım, İkinci Kısım, Üçüncü Kısım.

İsmail Kara, genişletilmiş dördüncü baskısını yayımladığı "Kutuz Hoca’nın Hatıraları" üzerinden, hatıratın önemine dair TYB İstanbul Şubesi'nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Fikret Kızıltuğ’a saygı gecesini Özge Sena Bigeç kaleme aldı.

Geçtiğimiz hafta UDEF tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Şûra ve Sempozyumu'nu ise Enes Yaşar takip etti ve notlarını aktardı.

Bu hafta DEVRİALEM bölümümüzde yine dopdolu haberler mevcuttu. Farklı ülkelerin mahalle kültürlerine dair haberimiz, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Arapça Kitap Fuarı'na dair haberimiz, Balkanlarda müslümanların durumuna dair haberimiz ve Macaristan’da İslam izlerine dair haberimiz dikkatle okunmayı bekliyor.

KİTAP HABERLERİ

Murteza Özeren 10 Kasım 1983’de vefat eden Osman Yüksel Serdengeçti hakkında yazılan kitapları derledi: http://www.dunyabizim.com/Manset/22109/osman-yuksel-serdengecti-hakkinda-kim-ne-yazdi.html

Montessori Destekli Minik Damlalar Eğitim Seti ile ilgili Yasemin Mimir ile bir röportaj gerçekleştirdik: http://www.dunyabizim.com/Manset/22106/cocuklar-oyunlarla-dunyayi-kesfederler.html

Kitap İsmi

Yazar İsmi

Yayınevi

Haber Yazarı

Haber Linki

Ünlülerle Bir Gün serisi

 

Timaş

İbrahim Taha Gültekin

TIKLAYINIZ

Neyin Soysal Aydın Kitapları

 

Düş Değirmeni

Fatmanur Evren

TIKLAYINIZ

Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması

İdris Küçükömer

Profil

Metin Uygun

TIKLAYINIZ

Yaralı Ceylanlar Kulübü

Mim Kemal Öke

Sufi

Rabia Gülcan Kardaş

TIKLAYINIZ

Günler Ne Kadar Kısaldı

İsmail Özen

Profil

Mustafa Oral

TIKLAYINIZ

Öykü Yazmak

Necati Mert

Hece

Hatice Ebrar Akbulut

TIKLAYINIZ

Ömür Boyu Davet

Abdülcelil Candan

İhsan

Fatih Pala

TIKLAYINIZ

İslam Düşüncesi

Din Muhammed

Endülüs Kitap

Yunus Sürücü

TIKLAYINIZ

Yahya Kemal'in rüzgarıyla düşünceler ve duyuşlar

Sadettin Ökten

Ötüken

Halil Arslan

TIKLAYINIZ

Şark'ın Şiiri İran Sineması

Cihan Aktaş

İz

Muaz Ergü

TIKLAYINIZ

Kalbin Ne Marka

Özcan Ünlü

Okur Kitaplığı

Mustafa Uçurum

TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 10:24
YORUM EKLE

banner19

banner13