Dünya Bizim'i önemli kılan 15 özellik

Başka yerlerde bulamayacağınız 15 özelliğin Dünya Bizim’i bugün de izlenmeye değer bir mecra olarak gündemde tuttuğunu görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Erhan Erken yazdı.

Dünya Bizim'i önemli kılan 15 özellik

Dünya Bizim 2008 yılında yayın hayatına başladı. O yılları göz önüne getirdiğimizde kültür yayıncılığı alanında çok sayıda dergimiz yayınlanmakta idi. İnternet yayıncılığı sahasında ise haber portalları yavaş yavaş devreye giriyordu. Bu çerçevede biz de kültür yayıncılığı konusunda dergilerden farklı bir tarzda yayına başladık.

Dünya Bizim’in yayına başladığı devrelerde kültür sanat alanında, gazetelerin -gazete yönetimleri tarafından fazla önem verilmeyen- kültür sanat sayfaları ve kitap ekleri dışında sanal âlemde bizim camiada çok ciddi bir boşluk vardı. Etkinlikler yeterince duyurulmuyor, daha sonrasında hak ettiği ölçüde değerlendirilmiyor, gezilen şehirler tanıtılmıyor, önemli adamlara dair yazılar ve portreler yayınlanmıyor, vs. idi. Dünya Bizim o boşluğu doldurmayı öncelikli hedefleri arasına koydu ve yaptığı bu çalışma ile tüm kültür dünyasının takdirini kazandı.

Kurucu genel yayın yönetmenimiz olan Asım Gültekin’in gayretleri ile yeni bir format oluşturduk. Sitede Müslümanların kültürel aktivitelerini dinamik bir tarzda gündeme getirmeye başladık. Bütün haberlerin özgün olmasına önem verdik. Kitap, dergi, film, tiyatro, toplantı gibi başlıklar altında büyük çoğunluğu genç ve amatör arkadaşların katkılarıyla bunları siteye taşıdık. Müslümanların öncü şahsiyetlerini tanıtmaya ve çalışmalarını aktarmaya gayret ettik. Asım Gültekin bu safhada yeni formatı oturtmak, amatör arkadaşları hem eğitip hem de onları teşvik ederek yeni isimlerin yayın hayatımıza kazandırılmak noktasında çok önemli bir gayret gösterdi.

Asım Gültekin’den sonra görevi devralan arkadaşlarımız da aynı heyecan ve yetkinlik ile bayrağı daha yukarılara dikmek için uğraşıyorlar.

Haberlerimiz ve etkinliklerimiz kitaplaştırılıyor

Bugüne kadar da bu haberlerimiz 20.000’in üzerinde bir sayıya ulaştı. 1.000’in üzerinde habercimiz siteye yazı yazdı. Bu haberleri belli bir edisyon çerçevesinde derleyip 4 adet kitap haline getirdik ve İz Yayıncılık bünyesinde Dünya Bizim Kitaplığı (1) başlığı altında yayınladık. Bu kitaplarımız bundan sonra da inşallah farklı başlıklar altında devam edecek.

Bunun yanı sıra sitemizde haberleri yayınlanan birçok arkadaşımız bu yazılarını başka yayınevleri kanalıyla da kitaplaştırdılar.

Geçen yıl Ramazan ayı boyunca 28 gün farklı yazarımızdan ve kültür adamımızdan özgün Ramazan yazıları yayınladık ve daha sonra onları Ramazanname (2) adıyla kitaplaştırdık.

2014-2015 döneminde Bahçelievler Belediyesi’nin katkısıyla Dünya Bizim Buluşmaları (3) adıyla bir dizi panel düzenledik. Bu panellerde dile getirilen birbirinden değerli düşünceler şu an kitaplaşma safhasına geldi. İnşallah önümüzdeki ay bu değerli çalışma kitap halinde yayınlanacak.

Kültür sanat alanında yeni internet sitelerinin doğmasına vesile oldu Dünya Bizim

Dünya Bizim kültür sitesi birçok sitenin doğuşu için de ilham kaynağı oldu. Ona benzeyen bazı yayınlar ortaya çıktı. Bunların bir bölümü kısa dönemli oldu. Bazıları da farklı formatlarda da olsa yayın hayatına devam ediyorlar.

Dünya Bizim’de yazıları yayınlanan bir çok arkadaşımız daha sonra farklı dergilerde de farklı formatta yazılarını yayınlamaya başladılar. Dünya Bizim’in sadece kültür haberi formatı birçokları için sınırlayıcı olunca onların öykü, makale ve düşünce yazısı tarzındaki ürünlerini bu formata uygun mecralarda yayınlamaları tabii idi ve bu gelişme bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

Sosyal medyada da Dünya Bizim

Dünya Bizim yayın hayatına başladığında facebook ve twitter henüz yaygınlık kazanmamıştı. Bu sebepten Dünya Bizim internet alanında kültür haberciliği sahasında nerdeyse tek idi. Fakat özellikle facebook’un 2009 itibariye gündeme gelişi bir çok kişinin kültür haberlerini bu mecrada aktif olarak yayınlayabilmesi imkanını getirdi. Asım Gültekin o dönemlerde bir çok habercimizi “kültür haberlerinizi facebook'da kısa kısa yayınlayacağınıza Dünya Bizim'de daha detaylı bir şekilde yayınlayın” diye sık sık uyarıyordu. Fakat tabii ki bu uyarılar kısmi bir etkide bulunsa da teknolojini hızlı gelişimi karşısında yeterli etkiyi uyandırmadı.

2011 yılı itibariyle twitter adlı yeni bir mecra ile tanışmaya başladık. Haberlerimiz ve potansiyel habercilerimiz bu sefer twitter mecrasını etkin kullanmaya başladılar. 140 vuruşta ve güzel bir resimle düzenlenen kültür haberleri bu sefer twitter üzerinden insanlara ulaşmaya başladı. Bir çok habercimiz Dünya Bizim’in kısmen kısıtlayıcı ilkelerine bağlı kalmaktan ziyade daha özgür ve pratik biçimde kendi haberlerini kendi hesapları üzerinden yayınlamayı tercih ettiler.

Tabii sanal âlemin yaygınlaşması ile birlikte kullanımı çok artan kişisel blogları da yabana atmamamız gerekiyor. Özellikle gençler kişisel bloglarında her konuda olduğu gibi kültürel alanda da görüşlerini kendi bloglarından yayınlıyorlar. Ve yine bunları sosyal medya aracılığı ile geniş kitlelerle paylaşıyorlar.

Tüm bu gelişmeler Dünya Bizim’in etkinliğini azaltmadı. Aksine belki daha da arttırdı. Çünkü Dünya Bizim bu sefer facebook ve twitter mecralarını da etkin biçimde kullanmaya başladı. (4) Şu an Dünya Bizim 50.000 adete yaklaşan üyesi ile kültür haberlerini facebook üzerinden izleyicilerine düzenli olarak duyuruyor. Bu haberler etkin bir şekilde paylaşılıyor ve geniş bir alanda etkileşim oluşturuyorlar. Twitter üzerinden de yaklaşık 22.000 gerçek hesap Dünya Bizim haberlerini düzenli olarak izleyebiliyor.

Bu arada Dünya Bizim’in akıllı telefon ve I pad uygulamaları da kullanıma girdi (5) ve binlerce insan sitemizi bu yolla izler hale geldi.

Dünyadan videolu kültür haberleri Devrialem'de

Dünya Bizim kültür haberciliği alanında ülkemizde yapılmayan bir önemli işi daha gerçekleştirdi. Kardeş kuruluşumuz Kuzey Haber Ajansı'nın hazırladığı ve her gün TRT TÜRK televizyonunda yayınlanan Devrialem programındaki Uluslararası Kültür haberlerinden Dünya Bizim yayın ilkelerine uygun olanlar son 2 yıldır haberleştirilip yayınlanıyor.

Dünya Bizim’in geniş ilgi alanı içinde bazen çok önemli gelişmelerin dikkatlerden kaçtığı izlenimi ediniyoruz. Devrialem (6) bölümünün de bunlardan biri olduğuna inanmaktayız. Bugüne kadar 1.000’in üzerinde, üstelik içinde kısa bir video filmin de yer aldığı bu uluslararası kültür haberlerinin, bu haberleri edinme arayışında olan bir çok kişiye gerektiği oranda ulaşamadığını müşahede etmekteyiz. Burada tabii ki kabahati ulaşamayanlarda değil belki kendimizde aramamız gerekiyor. Mademki bu tür bir hizmeti yapıyoruz, onu ilgilisine en hızlı bir şekilde ulaştırmak da bizim sorumluluğumuzdadır diye düşünüyoruz. İnşallah bununla ilgili de gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz.

Şehir şehir kültürel haberler

Dünya Bizim’in bizce çok önemli bir hizmeti de Dünya Bizim Ansiklopedisi. (7) Mehmet Emre’nin uzun bir emekle hazırladığı bu bölüm insanların aradığı kültür haberlerine, kişilere ve eserlere kolayca ulaşabilmesini sağlıyor. İlgili bölüme giriyorsunuz. Aradığınız ismi ve başlığı tıkladığınızda onunla ilgili sitede bugüne kadar yayınlanmış tüm yazılara anında ulaşabiliyorsunuz.

Dünya Bizim’de yine çok önemli başlıklar altında dizi yazıların olduğundan da, bugüne kadar fark etmeyenler için, bahsetmek gerekiyor. Marka Şehirler ve Rol Modeller (8) adlı çalışmamız ülkemizdeki şehirlere başka bir açıdan bakıyor. Buralarda yaşamış olan rol model şahsiyetler üzerinden o şehri ele alıyor. Buradaki en önemli niyetimiz bahsi geçen şahısların daha iyi tanınmasına imkan vermek ve onların eserlerinin ve etkilerinin ilgili şehre daha fazla damga vurmasını sağlayabilmek.

Anadolu’da Kültür ve Sanat (9) etiketi altında ise Anadolu’nun farklı köşelerindeki gönüllü faaliyetleri izleyenlerimize daha detaylı bir şekilde tanıtmayı arzu etmekteyiz.

Üniversite Rehberi (10) başlığı altında ise yine şehirlerimizdeki özellikle üniversite gençliğine yol göstermeyi hedefliyoruz. Şehrin yerlileri belki şehri iyi tanıyorlar fakat o şehre özellikle okumaya giden gençlerin o şehri ziyaret etmelerini ve kültürel bir çevre olarak temas kurmalarının yararlı olacağını düşündüğümüz merkezleri bu yazılarda dile getirmeyi arzu ediyoruz.

Etkinlik Takvimi (11) bölümümüz özellikle Meryem Uçar kardeşimizin gayretleri ile başlangıçtan beri istikrarlı bir şekilde devam eden bir köşemiz. Meryem kardeşimiz kendi gayretleri ile geniş bir mecrayı tarıyor ve kültür haberlerini sizler için derleyip yayınlıyor.

Tüm bu bahsettiğimiz başlıklar her gün üzerinde titizlikle durulup değerlendiriliyor ve daha iyi nasıl yapabiliriz sorusu çerçevesinde ele alınıyor.

Son yılımızda yeni bir uygulama daha başlattık: ‘Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar’ (12) Sitemize ulaşan ve yeni yayınlanan kitapları her ayın ilk günü liste halinde sizlere duyurmaya çalışıyoruz. Bu duyurma faaliyetlerini belli bir reklam niyetiyle ve profesyonel bir bakışla yapmıyoruz. Tek şartımız o yayının bize bizzat ulaşmış olması. Bize ulaşan kitapları da Dünya Bizim iletişim gurubunda habercilerimize duyuruyoruz ve ilgi duyanlar gelip o kitapları alıyor ve üzerinde sitemizin formatına uygun yazı yazıyorlar.

Dünya Bizim sadece bunlardan ibaret değil. Video ve fotoğraf galerilerimiz (13) sürekli güncelleniyor. Anketler düzenleniyor (14)Kim Kimdir (15)başlığı altında önemli şahsiyetlerin kısa tanıtımları yapılıyor.

İzlenmeye değer bir mecra

Sosyal medyanın gittikçe insanların hayatında önemli bir yer aldığı ve Dünya Bizim’in 2008 yılında ortaya çıktığı dönemdeki birçok ihtiyacın bugün farklı kanallar tarafından giderilmeye çalışıldığı günümüzde site olarak sürekli kendimizi yenilemeye çalıyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz başlıkların Dünya Bizim’i bugün de izlenmeye değer bir mecra olarak gündemde tuttuğunu da görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Her gün daha gelişen, yenilenen ama başlangıçtaki temel yaklaşımlarını da ısrarla sürdüren bir Dünya Bizim’in kültür hayatımıza farklı bir soluk getirdiğine inanıyoruz.

Bizi izleyerek, haberlerimiz paylaşarak, uyarılarınızı bizlere ileterek güç verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz…

 

Erhan Erken yazdı

Yayın Tarihi: 19 Ağustos 2015 Çarşamba 11:36 Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 16:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fadime
fadime - 6 yıl Önce

erhan bey, teşekkür ederiz,dünya bizim gayet güzel.yıllardır izliyorum,her gün neredeyse üç dört yazı okuyorum.çok iyi yazarlarınız var.fakat 2008 vurgusu önemli. yani sizin 2008 vurgunuz.doğru yedi yıl olmuş, dünya bizim yayına başlayalı.fakat sitenin formatında bir değişiklik olmadı. sanırım birkaç küçük değişiklik yapıldı. onunla kaldı.bence sayfanın şekli artık değişmeli, güncellenmeli, daha renkli ve hareketli olmalı.bu, bir istek. mesela yeni şafak yeniledi web sitesini. iyi oldu.

banner26