Dostluk bedel ister, bedel ise zaman

Yanılmaz bir yargıç olan vicdan, ilahi bir fısıltıdır insan ruhuna. Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır. Ne mazeret deva olur, ne ilaç şifa getirir. Musab Aydın yazdı.

Dostluk bedel ister, bedel ise zaman

Sevgili Dostum,

Yolun yarısını geçtik. Yeni dostluklar kurmak kolay olmuyor artık. Dostluk bedel ister, bedel ise zaman. Zamanı yitireli çok oldu. Kayıp kuşağa doğru haykırmam bundandır belki.

Şehrin yeni insanlarına, mekânlarına ve değerlerine alışmak kolay değil. Gök kubbeye hançer gibi saplanan bağrışmalara şahit kulaklarımız. Dinlemesini öğrenmemiş, hiç öğrenmeyecek kulaklar arasında sağırlaşıyoruz. Artık ne söz gümüş ne sükut altın.

Herkesin dilinde aynı cümle: “Beni anlamıyorsun.” Artık sohbetin ne adı var ne tadı. Yüzlerde hüzün, yüreklerde keder. Modern insan huzura hasret. Huzur vicdanda, vicdan insanda tutsak.

Kıymetli dost, vicdanların terk ettiği toplumlara modern zaman insanı diyorlar. Bu insanlar ne yazık ki fıtratını yitirdi. Kaybolan fıtrat vicdanla beraber birçok değeri de götürdü.

Kapı komşumuzu tanımanın sorumluluğunu almak istemiyoruz artık. O sebeple zamanımızı televizyon ve internet başında geçiriyoruz. Anne babalarımıza zaman ayırmak yerine, ileride bizi terk edecek çocuklar için her fedakârlığı yapıyoruz. Kıymetli zamanlarımızı alışveriş merkezlerinde geçirmeyi tercih ediyoruz.

Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır

Artık mahallenin yoksulunu, yetimini görmek istemeyenler mahalleyi terk etti. Haberler doğruysa şehrin bu yeni mekânlarında ne yetim var ne de yoksul. Anne baba huzurevinde, çocuklar ise kreşte. Vicdan nöbetleri genelde bayramlara denk gelir, tabi ziyaretler de. Elbet hayır yapanı da, kurban keseni de. Vicdan nöbetinin gelişini bekleyecek takati varsa yoksulun. Bu işler için kurulan vakıf ve derneklerle yoksulu ve kurbanı görmeden bu vazifelerini huzur içinde(!) ifa ediyorlarmış.

Hayat dört şeyle kaimdir, derdi babam/ su ve ateş ve toprak. Ve rüzgâr.” demiş şair. Toplum ise iman, ahlak, adalet ve vicdan ile kaim. “Beşerde vicdan ya gümüştendir ya altından” demiş eskiler. Yanılmaz bir yargıç olan vicdan, ilahi bir fısıltıdır insan ruhuna.

Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır. Ne mazeret deva olur, ne ilaç şifa getirir. Vicdan azabı insan içinde bir cehennem. Bu yüzden vicdan nöbetleri gelir arada bir.

Sevgili dostum,

Yolun yarısını geçtik. Artık yeni dostluklar kurmak kolay olmuyor. Dostluk bedel ister, bedel ise zaman.

Mus’ab Aydın yazdı

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 22:42
YORUM EKLE

banner19