Doğu Türkistan'dan Haber Var!

Medyada isminiz geçiyorsa davanız devam ediyor demektir. Ne kadar haklı olursanız olun eğer isminiz haber bültenlerinde geçmiyorsa yok hükmündesiniz.

Doğu Türkistan'dan Haber Var!

Doğu Türkistan’ın başına da bu geldi. Unutulmuşlardı. Sincan kelimesini Ankara Sincan’dan mülhem Türkçe olduğunu sanmıştım şahsen. Nerden bileyim Sincan’ın Çince okunuşlu Xinchang olduğunu. Zaten pekçok bilgimiz yarım yamalak değil mi Doğu Türkistan adına? Çin sultasından zar zor ya da sansürlenerek geçmiş bilgilerin ne kadarı bize ulaşıyor ki...

Doğu Türkistan Platformu

Doğu Türkistan PlatformuDoğu Türkistan’dan haber almak için yeni bir web sayfası var artık. Haberleriyle, rapor ve seyahatnameleriyle, fotoğraf ve video galeriyle önemli bir bilgi açığını kapatabilecek bir site www.doguturkistanplatformu.com sitesi. Örneğin, Japonya´da yüzlerce kişinin Çin´in Doğu Türkistan´da Uygur Müslümanları´na yaptıklarını protesto etmek için sokağa döküldüğünü daha bugün Doğu Türkistan Platformundan öğrendim.

Sitede neler var?

Siteye girdiğinizde Ahsen Utlu’nun IHH Yayınlarından çıkan “Doğu Türkistan: İpek Yolunun Mahsun Ülkesi” kitabından ve Anadolu Gençlik Derneğinin Doğu Türkistan için hatim seferberliğinden haberdar olacaksınız. Hatim için acele etmek gerekiyor. Çin ile Doğu Türkistan arasında yüzyıllardır süren çatışma neden? Tarih sahnesinden silinmeye çalışılan bir toplumun dramatik hikayesi…

Haber kaynağı IHH

İHHSite IHH bağlantılı olunca tabi işler daha farklı oluyor. IHH, dünyanın her tarafına ulaşan bir sivil toplum kuruluşu olarak haberlerin kaynağına elbette yakın. Yerinden haberlere, gezi notlarına çok ihtiyacımız var. Hakim güçlerin medya aracılığıyla toplumları yönlendirdiği bir zamanda yerinden ve doğru haberler bilgi kirliliğini en aza indiren etkenler.

Umarız Doğu Türkistan Platformu, özgürlüğüne kavuşana kadar Doğu Türkistan’ı gündemde tutmak için bizleri haberdar ederler.

 

Ömer Faruk Pekuz haberdar etti

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2009 Cuma 09:30 Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2009, 09:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bir isi
bir isi - 13 yıl Önce

eklemeyin.
bu yorum kalsın yalnız.
zira böyle daha net belli oluyor arapsevici "müslüman" kimliğiniz.

banner19

banner26