Doğrular 'şüphe'yle sonlandı..

"Dünyanın bilinen en güzel kadını" olması onu haksızlığa ve zulme karşı tahammülü olmayan FBI'dan kurtaramadı..

Doğrular 'şüphe'yle sonlandı..

Kimse anlamadı

Jean Seberg
(+)

Bütün sahnelerden, neon ışıklarından, kürsülerden, ödül törenlerinden, festivallerden; senin anlama çabası içinde olduğun hayatına daha çok karmaşa katan bütün bu sırnaşık, sahte değerlerden kaçtın. Fransız yeni dalga akımının neredeyse bütün filmlerinde olan, insanı Albert Camus’nun yabancısı gibi kayıtsızlığa sevk eden o hal, en çok sende ortaya çıkıp yaşamının bütün derinliklerini kuşattı.

Cezayir işgaline karşı olmanı, Amerika’daki Kara Panterler’e olan desteğini, peşine takılan FBI ajanları gibi, halk da anlamadı. Halkın neyi anlamasını bekleyebilirsin ki Jean? Eşinin, dostlarının, tüm tanıdıklarının?.. Sen ne söylersen söyle, hangi acıyı çekersen çek, onlar Paris Cafe’lerinde purosunu yakıp kahvesinden bir yudum alarak Le Monde okuyan entel yazarları okuyacaktı. Hollywood’un aktrist tanrıçalarının müridi olacaklardı…

Malcolm X, The Black Panther AfişiOnlar seni karalasalar da benim gözümde parladın sadece

Sana “dünyanın bilinen en güzel kadını” tanımında bulunanlar, böyle güzel bir kadının neden intihar etmiş olduğu konusunda son nefeslerine dek durmadan düşünseler, yine bunu idrak edecek yetenekleri olmayacak. Senin çektiğin varoluş acısını, o karanlıklarla, uzun gecelerle, dakikalar ve saniyelerle savaştığın anları Allah’tan ve senden başka kimse bilmeyecek. Deli yaftasını yapıştırmak ne kadar kolay. Karşısına gelen her kişiyi çocukluğunda yaşadıkları, hayatındaki cinsel sorunlar gibi nedenlere bağlayan ahmak psikolog ve psikiyatristlere inanmak… Ne saçma, önüne ciğer koyulan kediye güvenmek daha mantıklı.

Allah’tan gazetelerin ekonomi sayfalarını takip eden, kafasında borsa hesaplarıyla yatıp kalkan zavallı bir adam değilim, böyle biri olmamak çok büyük kazanç Jean. Şuan da akşam yemeğinde ne pişireceğini düşünen Perulu bir kadın ya da yorgun bir kasiyer de değilim. Gecenin bu saatinde internette sen ve Romain Gray ile ilgili bilgiler okuyan, gözleri uykusuzluktan zombi gibi olmuş biriyim. Oğuz Atay ve Tezer Özlü’den sonra, hayatta senin gibi bir “tutunamayan”ı da tanımış olmanın ruhuma attığı çentikle boylu boyunca yatıyorum.

Jean Seberg'in mezarı
(+)

“Şehrin insanı, şehrin insanı, şehrin / kaypak ilgilerin insanı, zarif ihanetleri / şehrin insanı, şehrin insanı, şehrin / bozuk paraların insanı, sivilcelerin. / şehrin insanı, şehrin insanı, şehrin / pahalı zevklerin insanı, ucuz cesaretlerin.” Diyen şair, şehrin bütün delillerini toplayıp insanlığın kendi kendine işlediği soykırımın davasını şiiriyle ortaya koymuş. Şimdi senin hayatını okuyunca, neden; kış ortasında yazlık bir kasabanın boş sokaklarında uçuşan bir kağıt parçasını düşündüğümü bilmiyorum. Olsun. Çamur ve balçıktan yaratılan bizlere, bunu da düşündüren Allah’a hamdolsun.

Malcolm X’le aynı şüpheyi, aynı kaderi paylaştı

Jean Seberg, arabasında ölü bulunduğunda yanında boş bir uyku ilacı şişesiyle beraber birde intihar notu vardı; ancak Malcolm X’inde saflarında bulunduğu Kara Panterler’e verdiği açık destek nedeniyle devamlı FBI tarafından takipte olan Seberg’in ölümü üzerindeki şüpheler asla ortadan kalkmadı.

 

 

Taha Süren tarihten notlar düştü

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2010, 17:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin safak
yasin safak - 9 yıl Önce

cok güzel bir yazı, bilmediğim çok şey öğrendim. yalnız malcolm x kara panterler üyesi değildir, panterler anarko-marksist bir örgüttür.belki devrimci fikirleri çok yerde kesişirdi ama

banner19

banner13