Doğarken insanın attığı çığlığın anlamı ne?

İmtihanın olanca şiddetiyle ortaya çıktığı dünya piyasasında Müslüman kalabilmek için, 'ne pahasına olursa olsun' uyulmak zorunda olan ilkeler var. Ahmet Mercan yazdı.

Doğarken insanın attığı çığlığın anlamı ne?

Doğarken insanın attığı çığlığın anlamı ne? Meramı çok açık olmayan bu çığlık, dünyada yeni bir ses frekansı olarak da yer alması dışında, başka anlama da gelse gerek.

İnsanın cennetteki huzuru dile gelmez güzellikte devam ederken, ani bir hatayla, cennete nispetle, düşük şartlı dünya mekanına inişi, en etkili olarak çığlıkla ifade edilebilir.

Dünya imkanları insanı yanlış yapmaya zorlayıcı nitelikte.

Yaşayabilmek için pek çok ihtiyacı deruhte etmek gerek. İhtiyaç gidermeye kalktığında insan, her biri farklı reaksiyonda, pek çok insanla/kurumla mücadele etme durumunda. İmtihanın olanca şiddetiyle ortaya çıktığı dünya piyasasında Müslüman kalabilmek için, "ne pahasına olursa olsun" uyulmak zorunda olan ilkeler var.

Bu ilkeler yalan konuşmamakla başlıyor ve helal-haram ikilemiyle sürüp gidiyor. Kimi zaman dünya, mümin açısından katlanılması zor bir vasat oluşturabiliyor. Hatta denebilir ki, imkan elde etme araçları çoğaldıkça, paylaşım daha zor ve toplumsal erdem daha zayıf hale geliyor.

Teknoloji tekelleşmeyi sivriltirken, dünyanın nimeti yüzde yirminin elinde, yoksulluğun ise yüzde seksenin payında bulunması bunun açık örneği.

Ne taraftan bakarsak bakalım, dünya zor!

Üstelik dünyayı zorlaştıran, şartları gittikçe yaşanılmaz hale getiren de insan.

Cennette anlık hataya rağmen, dünyada ömürle kayıtlı, kararlı yanlışlar, ezen ve ezilen kitlelerin oluşmasına neden olur.

Ahiretsiz bir algı, bütün bu zulümlerin olduğu gibi kalması anlamına gelir.

Dünyaya gelişte atılan o çığlığı, “eyvah” olarak anlamamız daha isabetli olur.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 11:52
banner12
YORUM EKLE

banner19