Diyanet'ten Antoloji Tadında Takvim

Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl ilkini hazırladığı kitap takvim çalışmasını bu yıl daha da geliştirerek özgün içerikle okuyucularla buluşturdu. Mustafa Uçurum Kitap Takvim 2018 hakkında yazdı.

Diyanet'ten Antoloji Tadında Takvim

Diyanet İşleri Başkanlığı yayıncılık alanında sürekli bir yenilenme yaşayarak çalışmalarına devam ediyor. Süreli yayınların yükselen kalitesi, basılan kitaplardaki genişleyen yelpaze derken ortaya çıkan eserler dikkat çekici bir seviyeye ulaşmış görünüyor. Bunda en önemli etken, işinin ehli isimlerin görevlendirilmesi olarak görülebilir.

Geçen yıl Kitap Takvim 2017 ile tanışmıştık Diyanet’in bir çalışması olarak. Sıradan bir masa takviminden çok ötede bir çalışmaydı bu. Yılın her gününü şairlerin, yazarların eserleri ile karşılayarak bir yılı tamamlamış olduk. Şimdi Kitap Takvim 2018 karşıladı bizleri. Diyanet’e yakışan bir titizlikle ve elbette yeniliklerle.

Özgün yazılar var takvimde

2017 yılında hazırlanan takvimde yer alan yazılar daha önce Diyanet’in süreli ve basılı yayınlarından seçilmişti. 2018 takvimi ise bir yıllık çalışma sonucunda hazırlandı. Yazılar takvim için kaleme alındı. Bu özelliği ile de özgün bir çalışma ortaya çıktı. Bir antoloji havası tüm yıl masa üstlerini süsleyecek. Yazarların ilk kez okunacak yazıları ile karşılaşacak okuyucular. Bunun yanı sıra Diyanet’in süreli ve basılı yayınlarından alıntılar da yer alıyor takvimde.

2018 takviminde yer alan şair ve yazarlardan Ali Aygün, Abdulbaki İşcan, Ercan Ata, Kâmil Büyüker, Merve Koçak Kurt, Muhammed Emin Gürdamur, Sema Bayar ve Mehmet Şamil Baş isimlerini sayabilirim.

Mevsimler, unutulmaz anlar, olaylar

Belirli gün ve haftalara uygun yazılar bu yıl daha dikkat çekici bir paylaşımla yer alıyor takvimde. Yazılar özgün olunca güncel olayların yansımaları da takvimde kendine yer bulmuş.

15 Temmuz 2018 tarihinde Fatma Balcı’nın “Halis Yüreklerin Fethi” yazısı yer alıyor. Ömer Halisdemir’in şahsında bir direnişi, dirilişi anlatıyor Balcı. “Biz Hiç Yenilmedik” adlı yazı da 15 Temmuz konulu. Yazı Ayşe Nur Menekşe Çalıkçı’ya ait. Zehra Yücel, 19 Mayıs günü için “Kurtuluş Savaşı” konulu bir yazı kaleme almış. Mehmet Âkif Ersoy penceresinden Kurtuluş Savaşı’na bakan bir yazı bu.

Eylülün hüküm sürmeye başladığı sonbahar günlerine Abdulbaki İşcan’ın “Bir Kuru Dal İdim” adlı öyküsü eşlik edecek. Mayıs ayının son gününü Merve Koçak Kurt’un “Bir Rüyadan Arda Kalan Yazı”sı not düşüyor takvime. Regaib Kandili’nde de Merve Koçak Kurt’un “Bir Kandil Rüyası” var. Mart ayı İstiklâl Marşı ayıdır. Mehmet Şamil Baş “Âkif’in Şiiri” adlı yazısı ile karşılıyor mart ayını. Ayrıca aralık ayında da Mehmet Şamil Baş’ın Sarıkamış Harekâtı konulu “Kana Can Vermek” yazısı var.

Takvim 1 Mart’a “İstiklâl Marşı Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey Tarafından Mecliste İlk Kez Okundu” notunu düşmüş. Birçok takvimde görmemizin mümkün olmadığı bu tür ayrıntılı kültür, sanat haberleri Diyanet Takvim’de kendine yer buluyor. Ramazanda Ali Aygün’ün “Kış Ramazanı” hikâyesi var. Huzur veren, insanın içini ısıtan bir ramazan hikâyesi bu. Hac mevsiminin gönülleri kapladığı ağustos günlerinde Ercan Ata “Hac Parası” adlı hikâyesi ile dua niyetine iyi niyetler gönderiyor herkese. Elbette Kudüs de unutulmamış takvimde. İngilizlerin Kudüs’ü işgal tarihi olan 9 Aralık’ta İbrahim Ateş’in “Küskünüm Ey Kudüs” yazısı ile hatırlatılıyor Kudüs’ün mahzunluğu.

Diyanet Kitap Takvim 2018, kültür, sanat gündeminin nabzını yoklayarak okuyuculara dopdolu bir yıl armağan ediyor. Sayfaları çevirmek ve her gün yeni bir dünyaya girmek bu takvim ile mümkün olacak.

Bu çalışmada başta Yüksel Salman, Yunus Akkaya, Abdulbaki İşcan, Mahir Kılıç ve Ali Çınkı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2018’de takvimin her sayfasının büyük bir keyifle ve heyecanla çevrileceği muhakkak.

 

Mustafa Uçurum

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 14:15
YORUM EKLE

banner19

banner13