Diyanet'ten 90.000 camiye kütüphane atağı

Kültür sanat edebiyat gündemimizde neler oluyor? Son zamanlarda gündeme gelen bazı gelişmeleri M. Murtaza Özeren derledi.

Diyanet'ten 90.000 camiye kütüphane atağı

Daha evvel Cine-5 ekranlarında Ömer Türker ile İbrahim Halil Üçer’in birlikte sundukları “Fikir Pusulası adında bir program vardı. Fikrin ve düşüncenin izini çeşitli konuklarla sürmeye çalışan bu programın ömrü kısa olmuştu. Geçtiğimiz hafta ise TRT Diyanet kanalında Sadık Türker’in sunumuyla gerçekleşen Sözün Özü programı el değiştirdi ve programın yeni sunucuları Ömer Türker ile İbrahim Halil Üçer oldu. Türker ve Üçer yeni kanal ve programlarında aynı izi sürmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz bölümlerde Cüneyt Kaya, Eştref Altaş ve İhsan Fazlıoğlu’nun konuk olduğu Sözün Özü, TRT Diyanet’te Perşembe akşamları saat 21.30’da tarih, medeniyet, felsefe ve düşüncenin izini sürmek adına seyircilerini bekliyor.

***

İhsan Işık, ülkemizde pek de rağbet görmeyen biyografi ilminin birkaç ustasından biri. Kendisinin hazırladığı Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (11 cilt) ile Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi’nden (6 cilt) çokça istifade etmekteydik. Işık, şimdi ise Başbakanlık’ın da desteği ile çok güzel bir internet sitesi kurmuş: biyografya.com. Şu anda 15.000 maddeyi havi olan site her geçen gün de yeni isimlerin eklenmesi ile genişliyor. İhsan Işık’ın 40 yıllık birikimi olan bu site umarız internetteki bilgi kirliliğine az dahi olsa bir şifa sağlar.

***

Bu aralar kültür dünyamıza mufassal, çok ciltli, kıymetli eserler kazandırılıyor. Süleyman Hayri Bolay’ın sekiz ciltlik “Tanzimat’tan Günümüze Türk Düşünürleri” eseri, geçtiğimiz günlerde tanıtılan “Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Ansiklopedisi”nin yanında, İnsan Yayınları’ndan 10 ciltlik bir eser yayınlandı: “Doğudan Batıya Düşüncenin Serüveni. Bu projenin editörlüğünü Bayram Ali Çetinkaya üstlenmiş. Bu eser düşüncenin seyrini göstermesi açısından yayın dünyamızdaki sayılı eserden biri. Umarız eser okuyucusuna kavuşur ve “neyi kaybettiğimizi hatırla”tır.

***

Geçtiğimiz günlerde “hadi inşallah” dediğimiz bir habere rastgeldik gazetelerde. Diyanet bir kütüphane genelgesi yayınlamış. Buna göre Türkiye genelindeki 90.000 dolayındaki caminin kütüphanesi tekrar gözden geçirilip düzenlenecek. Bu şekilde hem halka toplu şekilde bilgi vermek hem de camileri bir mektebe, ilim-irfan merkezine çevirmek amaçlanıyor. Proje kapsamında camilere bilgisayar, yazıcı ve internet bağlantısı da kurulacak. Büyük bir fiziki imkan olan camiler ve kütüphaneleri inşallah Diyanet İşleri Başkanlığı’nın niyeti doğrultusunda ihya edilebilir.

 

M. Murtaza Özeren derledi

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 12:45
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 3 yıl Önce

Cami kütüphanelerinin düzenlenmesi güzel de internet, yazıcı meselesi neye hizmet şaşırtıcı doğrusu...Zaten camilerde yeteri kadar "bağlantı sorunu" yaşıyoruz...Bir de internet gelirse artık tam olur...

banner19