Diyanet, çocuklar için güzel bir takvim hazırlamış

Diyanet, yıllardır takvim hazırlar. Özellikle de namaz vakitlerinde en gerçekçi zaman bilgisi için özel olarak ona ihtiyaç duyulur. Ama bu yıl Diyanet kendini aşmış ve yepyeni bir güzelliğe merhaba demiş. “Diyanet Çocuk Takvimi” hazırlamışlar. Haşim Akın yazdı.

Diyanet, çocuklar için güzel bir takvim hazırlamış

 

 

İlk çıkışında takvim, sadece zamanı bildirmek için kullanılsa da zamanla yüklenilen anlam değişmiştir. Öyle olmasa yüz yıllardır kullanılan bir takvim üzerine inkılâp yapılır mıydı? Sadece zaman ölçeceksek ne fark ederdi ki? Ama öyle değil işte…

Biz bile bazen girdiğimiz bir işyerinde veya evdeki takvime bakar ve burası hakkında bir fikir yürütürüz. Takvim sadece bir zaman ölçme aracı değildir yani... Aynı zamanda bir kültür ve yaşam biçimini deklare eder ve eğitir.

Çocuklarımızı eğitmeliyiz

Eğitilmesi gerekenler sadece olgun ve yaşlılar değildir. Asıl eğitilecek ve geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlanması gerekenler çocuklardır. Atalarımız bu nedenle boşuna dememişler, "Ağaç yaşken eğilir!" diye. Zamanında eğilmesi gereken bu çocuklara ulaştıracak bir mesajınız varsa bunu sadece bir gün değil, her gün ulaştırmalısınız. Bir de onların anlayacağı bir dil ve üslupla...

Diyanet, yıllardır takvim hazırlar. Özellikle de namaz vakitlerinde en gerçekçi zaman bilgisi için özel olarak ona ihtiyaç duyulur. Ama bu yıl Diyanet kendini aşmış ve yepyeni bir güzelliğe merhaba demiş. “Diyanet Çocuk Takvimi” hazırlamışlar. İçinde onların anlayabileceği bir dil ve üslupla ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler yer almış. Ama sadece bu kadarla yetinilmemiş.

Sorularla eğitmek

Eğlendirmişler, öğretmişler küçük yaşta bir aşı yapılmış ama bu fidana her gün su verilmiş. Her gün onlara farklı sorular ve testler hazırlanmış. Size bazı örnekler:

-  Ezberinde kaç tane şiir var?

-  Kullanmadığın ampulleri kapatma konusunda kararlı mısın?

-  Bugün hangi namazı kıldın?

-  Bugün peygamber efendimize salâvat getirdin mi?

-  Mezarlık ziyareti yaptın mı?

Kur'an-ı Kerim’den bir sürenin mealini oku. Ve adını buraya yaz.

-  "Lailahe ilallah" aşağıdakilerden hangisidir?

-  Uykuya dalmadan önce dua eder misin?

Eğlenceyi de unutmadan

Sadece bu kadar değil. Soruların yanında öğretici ve eğlendirici fıkra ve bölümler de var:

- Şiir ezberlemek hafızayı güçlendiren güzel bir yöntemdir. Bugün bir şiir ezberle.

- Pakistanlı büyük şair Muhammed İkbal'in vefat yıldönümünde onun hakkında kısa bir bilgiyi bulmak mümkün. Ama bu bilgi sadece çocuklar için değil, büyükler için de gerekli.

- Eyüp Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi, Dolmabahçe Camii’ni merak eden çocuklar ve büyükler içinler de takvim sizi kendine davet ediyor.

 - Hayvanlar âlemi bölümlerinde hayvanların basit özelliklerini okur bu konuda bilgileniriz.

 - Ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler, basit bilgiler, şiirler, özdeyişler, bilmeceler, tekerlemeler, güzel ve komik fıkralar. Kitap tanıtımı derken rengârenk ve minicik sayfalardan miniklerin dünyasına kocaman bilgiler fışkırır.

Takvim bir de ücretsiz olarak dağıtılıyor. Miniklerin dünyasına güzel bir hediye olsun diye... Bu yaşta çocuğunuz varsa veya kendinizi bazen bu yaşta hissediveriyorsanız, kısa zamanda bu takvimi edinin derim.

 

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 20 Mart 2014 Perşembe 12:30 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 8 yıl Önce

Tevafuk, dün Diyanet Yayınları Üsküdar satış bürosuna gittiğimde gördüm. Çok güzel hazırlanmış. En az daha önce yayınlanan bir başka çocuk takvimi kadar güzel hazırlanmıştı.Karıştırırken, elim 23 Nisan'a takıldı. Takıldım kaldım öyle...Sonra Diyanet'in 16 kitaptan oluşan "Sorunlarımız, Sorumluluklarımız" serisini satın aldım.

banner19

banner26