Diriliş'in ilk nüveleri bu dergidedir

Sezai Karakoç henüz İstanbul’da yaşamazdan evvel, Ankara’da arayışlar içindeyken, 'arkadaş buluşması' olarak tanımlanan bir dergi çıkarır. Derginin adı 'Şiir Sanatı'dır. Zeki Dursun yazdı.

Diriliş'in ilk nüveleri bu dergidedir

 

 

Türkçe, şiir Şeyh Galip’le başlayan süreçte yeni bir dil ve anlam krizine girince, bu krizden çıkması ve kendini yenide anlamlandırması, dilin yeniden özgün estetik değer kazanması II. Yeni’ye kadar zaman aldı. Sezai Karakoç ile Cemal Süreya, Türk şiirine yeni bir soluk, yeni bir dil kazandırdılar. Her ikisine de kendi kulvarlarında özgün işlere imza atmak ve  öncü ustalar olarak birer ekol oluşturmak nasip oldu. Edebiyattın kanonları hariç az çok şiirle ünsiyeti olanlar için, Sezai Karakoç ve Cemal Süreya başvuru kaynakları oldular. Dimağlarda olan bilgilerdendir, anlatılır, yazılır; Sezai Karakoç ve Cemal Süreya, Mülkiye’den arkadaştır ve “Sol”u simgeleyen Papirüs ile “İslamcılık”ı simgeleyen “Diriliş” aynı katta dükkân komşusudur.

(+)

Yeni araştırmalara ihtiyaç var

Aslında araştırmacıların bu iki isim üzerinde yeni bir okuma yapması gerektiği kanaatindeyim. Demek ki vakti var, bakarsınız olur, biz de okuruz. Sezai Karakoç henüz İstanbul’da yaşamazdan evvel, Ankara’da arayışlar içindeyken, “arkadaş buluşması” olarak tanımlanan bir dergi çıkarır. Derginin adı, “Şiir Sanatı”dır.  Sezai Karakoç’un “Mona Roza” şiirini yayımladığı Mülkiye Dergisi dışında, ilk sayısı 15 Ocak 1955’te çıkan “Şiir Sanatı Dergisi” bağımsız bir dergidir, fakülte yayını değildir. Sezai Karakoç, Muzaffer Erdost, Cemal Süreya, Erdal Öz, Gülten Akın derginin yazarları arasında yer alır. Dergide, Sezai Karakoç’un söylemi/paradigması hâkimdir. Şiiri, Yahya Kemal gibi söylemek ya da Garipçiler gibi söylemek Sezai Karakoç için anlamsız bir eylemdir. Bu anlayışı derginin havasına yansır. Bu bakımdan Şiir Sanatı Dergisi belki de, Diriliş için ön prova olarak adlandırabilir. Sezai Karakoç amaçlarını söyle belirtir:

Artık yeni şeyler söylemek gerek

“Yeni Batı şiirinden, arada bir de olsa Doğu şiirinden örnekler vermeğe çalışacağız. Her ayın şiir kritiğini vermeye çalışacağız. Geçmiş zaman şiirimizi, az ölçüde de olsa yeni bir şekilde ve açıdan ele almağa çalışacağız. Şiirin teoriği, bir bilim problemi olarak şiir, ana uğraşma konumuzdur. Batı’dan, bizden biyografyalar koyacağız. Şiir ve eğitim, ikisi arası gelgit, şiirin diğer sanat dallarıyla ilgisi, tiyatroyla, resimle, heykel yapımı ile ilgili, sanat okullarıyla, çığırlarla ilgili konularımız olacaktır.”

Sezai Karakoç ilk sayıda şiir hakkındaki görüşlerini, “Yeni Türk Şiirin Yönü” yazısı ile duyurur. Bu yazıyı Diriliş düşüncesinin ön metni olarak okumak/anlamak gerekir.

Kadere bakın görün ki, dergi iki sayı çıkar. Ama bu dergi II. Yeni’ye yön vermesi bakımından önemi haiz olarak yerini almıştır. Şiiri tarihle irtibatlandıran bir anlayışın somut halidir.

Pazar Postası, Şiir Sanatı’nın bir ileri aşaması; Diriliş ise Sezai Karakoç’un mektep isminin adıdır.

 

Zeki Dursun yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 17:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26