Diriliş okumaları için ne dediler?

Okumak güzeldir de cemaatle okumanın rahmeti bir başkadır. Sezai Karakoç'u merkezli Diriliş okumaları Diyarbakır'da başladı.

Diriliş okumaları için ne dediler?

 

Bir kitapla neler yapılabilir? Mesela sarı sonbaharda sokak lambalarının altında aşık olunabilir. Mesela bol protesto soslu mitinglerde büyük hayrışılar yapılabilir. Bir kitapla aslında çok şey yapılabilir.

Biz diriyken ölü olmaktansa; ölüyken diri olmayı yeğleyenlerdeniz. Biz üstadın tabiriyle ‘koşu bittikten sonra da koşan atlarız.’ Hakkaniyet için namına yarım asırlık emekle bu ülkenin, buDiyarbakır Kalesinde Gün Doğmadan medeniyetin inşasına emek vermiş Muhammed Sezai Karakoç’un biz gelecek nesillere ve belki daha gelecek nesillere armağan olarak bıraktığı bir Dirilişin Amentüsü olan kitaplarını okuma faaliyetlerine başladık. Bu bir ‘vefa sorumluluk projesi’dir.Ve bunun ilk ayağını üstadın memleketi olan Diyarbakır’da gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Milyonlarca insanın içinde bir avuç insan olmamız bizi hem onurlandırıyor; hem de umudun yitirilmemesi adına bir sınav süreci olarak bireysel tarihlerimizde yerini alıyor. Bugün bunu gerçekleştirdik; peki tamam mıdır? Hayır. Daha fazla çalışmalıyız ve kardeşlerimizi de yanımızda görmek isteriz. Biz bir ateş yaktık ve tutuşturmak için meşaleler arıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda bu okumaların Şırnak, Malatya, Konya ve İstanbul gibi yerlerde olması için gayret etmekteyiz. Çorbanın sizin de tuzunuza gereksinimi vardır her zaman, unutmayınız.

Bu yola çıkarken; Ali Haydar Haksal, Nurullah Genç, Mehmet Lütfi Arslan, Zafer Acar, Mesut Kaya, Zeki Bulduk, Bülent Gündoğan, Asım Gültekin ve Sergül Vural gibi değerlerimizden destek aldık. Onların omuzlarını omuzlarımızda bulmak bize güven veriyor. Okumaları iki aşamada gerçekleştirdik. Şimdilik üstadın Gün Doğmadan ve İslamın Şiir Anıtlarından kitapları üzerine yoğunlaştık. Allah yolunun dervişlerine sadece insanlar değil hayvanların, mahlukâtın hürmet edeceği kanaatindeyiz. O’na hürmet edene ne zaman hürmet gösterilmemiş ki!

Bu yolda bize destek veren yazarlarımızın Sezai Karakoç’a vefa, onu okumak ve anlamak ve Diriliş Okumaları hakkındaki görüşlerini aldık. Onların harikulade anlatımlarıyla kekelediğimiz cümlelerin daha bir pekişeceği ve resmiyet kazanacağı kanaatindeyiz.   Ali Haydar Haksal 

Ali Haydar Haksal

Sezai Karakoç okumaları yapmanız beni mutlu etti. Allah yolunuzu açık etsin. Diriliş Neslinin Amentüsü, Yitik Cennet, Çağ ve İlham gibi eserlerle başlayabilirsiniz. Şiir ve hikayelerini de düşünebilirsiniz. Bütün eserlerini bir bütün olarak okur ve okutursanız çok iyi olur. Selam ve sevgilerimle.

Nurullah Genç

Aziz kardeşim okuma zaten erdem dolu bir faaliyettir. Bizim dünyamızın yazarlarını ve bizim düşünürlerimizi okumak ise zaten vazifemizdir. Bu nedenle yaptığınız iş hakikate ve hikmete davet işidir. Başarılar diliyorum. Selamlar, sevgiler…

Mehmet Lütfi ArslanMehmet Lütfi Arslan

Diriliş okumaları güzel bir proje, Rabbimiz yadımcınız olsun. Sezai Karakoç insanlık tarihinin gördüğü en yakıcı ve tahrip edici düşmana, modernite ve kapitalizme karşı İslam'ın diriliş mesajını asrın idrakine sunabilmiş bir alperendir. Ona vefa, davaya, derdimize, aşkımıza vefadır. O yüzden okunmalı ve okutulmalıdır. Kitapları ile buluşanlar aslında kim olduklarını keşfetme serüvenine girecekler; nereden gelip nereye gittikleri ve nasıl bir yön tutturmaları gerektiğini öğrenecekler.

Zeki Bulduk

Vefa... Bence beklememek lazım. Zira, Ninova'da yüz binden fazla insan yaklaşık 30 yıl nübüvveti anlatan, vahyi okuyan Yunus peygamberi kabul etmediler. Otuz yılın sonunda balığın karnından geldiğinde -Allahın izniyle- Yunus'un anlattıklarına iman ettiler. Sezai Karakoç’un kitaplarını okumak hususunda gözünüze hangisini kestiriyorsanız o kitabı okumanız daha doğru olur. Şahsen hikayelerinden başladım en sonunda şiirlerini okudum. Şiir ve öyküleri dışındaki esereleri üzerinden hatta edebi yazıları da hariç tutulmalı diye düşünüyorum. Diriliş okumalarının olmasında fayda elbet var.

Bülent Gündoğan Sezai Bey idol bir büyüğümüzdür. Yazdığım her mısrada etkisi vardır. Böylesi abide şahsiyetleri şahsı manevileriyle temsil hakikaten güç ama bir o kadar da lezzetlidir. Üzerime düşeni severek yaparım.

Sergül Vural

O bir diriliş mimarı…

Fikrî yazıları ve şiirleri ile diriliş akımının öncüsü olmak Karakoç’u, yaşadığı devirdeki diğer şair-yazar ve düşünce adamlarından ayırmaktadır. Dini bozmak isteyenlere, toplumu bozmak isteyenlere, İslami uygarlıkla aramızdaki engellere karşı bir harekâttır yaptığı hizmet. İslam davasının çağdaş savaşçısı ve düşünce adamı olan Sezai Karakoç’un fikri eserleri sindirilerek okunmalı sonra şiirlerine geçilmelidir. İşte tam da bu noktada “Diriliş Okumaları” önem kazanmaktadır. Fikriyle yükselen ve yükseldiği yerde gönüllere yerleşen Diriliş mimarı Karakoç ile var oluşun farkında olan bir neslin, yeniden uyanışa geçtiğinin göstergesi olacağı için de önemlidir.

Diriliş okumalarıDoğunun medeniyetle dirilen incisidir o.

Mehmet Âkif, Yahya Kemâl ve Necip Fazıl’la beslenen gençliğin bu dirilişe ihtiyacı vardır. Sezai Karakoç’u Monna Rosa’ya sıkıştıran okurun bu kıskaçtan çıkarılmasında bu tür etkinliklerin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Onun sanat ve düşünce dünyasındaki derinlik sığ düşünceden çok uzaktır. Doğunun medeniyetle dirilen incisidir o. Mona Roza isimli şiiriyle Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun’una yaptığı gönderme, aşkın farklı boyutuna bir başkaldırıdır.

Ülkesinin, inançlarının, insanının ve değerlerinin hesapsız savunucusudur. Hesaplaşması ve başkaldırısı, vahiy medeniyetini savunmak istemesindendir.

Kalbin ve aklın en önemli fonksiyonu olan düşünme melekesini işleten mahareti ile düşüncelerini yazı ve şiirlerinde açık bir dille anlatan Karakoç, tefekkürle çıktığı yolda düşündükçe düşündüren, anladıkça anlatandır.

Hayatı kavramak ve kavratmak, aydınlandıkça aydınlatmak, ferasetle hareket etmek, içinde bulunduğu huzur ve sükûneti şiir ve yazılarıyla dalga dalga yaymak için çalışandır. Çünkü kişi varlığın, yaratılışın sırrına ermeli, bu sırrın zevkine varmalıdır.  Asr-ı Saadet modeliyle hayatın anlamını düşünürken “Beni kim 28417gönderdi, niçin gönderdi, hayatın anlamı, yaratılışın asıl gayesi nedir? Kâinatta cereyan eden hâdiselerin sırrı, geliş ve gidiş sebebinin hikmeti, sebebi nedir? Nereden gelip, nereye gidiyorum?” gibi soruların cevaplarını merak etmelidir. Kucaklayıcıdır. Entelektüel yapısı ile ahlaki duruşu ve insanlara bakış açısı ile geniş bir kültürel yelpazesi vardır.

Sezai Karakoç’u gündeme getiren etkinlikler İslam’ın evrenselliğiyle birlikte onun mücadelesini canlı tutacaktır.

Mesut Kaya
 
Diriliş Okumaları, bizim nesil, yani yaşı otuzu-kırkı geçmiş olanlar için çok anlamlıydı. Zira ideolojik bölünmüşlükler yaşanan toplumda, bu toprağın değerlerini, inanç ve kültürünü yeni bir dille dile getirdi Sezai Karakoç. Aslında sadece dile getirmek değildi bu; bir bilinç aşısı, bir diriliş soluğuydu Sezai Karakoç’un ruhlara üflediği…
Dünyevîleşmenin, bireyselleşmenin zirve yaptığı günümüzde Diriliş okumaları daha bir zaruri hale gelmiştir... Üzerine ölü toprağı atılmış genç ruhlara, tam bir diriliş iksiri olacaktır Sezai Karakoç’un eskimeyen sözleri…
Bu bakımdan bu faaliyetlere soyunan genç kardeşlerimizi tebrik ediyor, faaliyetlerinin devamını diliyorum…

Okumalardan haberdar olmak isterseniz...

Sizde bu okumaları gerçekleştirmek ve isterseniz dirilisokumalari@hotmail.com adresine e-mail yollamanız yeterli olacaktır. Okumalarınızdan kareler göndermeyi de unutmayınız bu güzel gençlere. 

 

Bilal Yavuz haber verdi

 

Yayın Tarihi: 06 Eylül 2011 Salı 14:26 Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 16:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed Emin
Muhammed Emin - 10 yıl Önce

http://dirilisokumalari.blogspot.com/

yakup demir
yakup demir - 10 yıl Önce

mükemmel bir başlanğıç ve başladığı yerde çok güzel inşallah her yere yayılır bu okumalar Allah yardımcımız olsun sevgi ile...

banner26