Direnişe tanık olmak için

Irak'ta bir mücadele var ve bu mücadeleyi aktarmayı görev edinmiş insanlar var.

Direnişe tanık olmak için

Çağımızda başımıza gelen en kötü felaketlerden birisi hiç şüphesiz kendi meselelerimize ilişkin malumatlara sıhhatsiz bir şekilde ulaşıyor olmamız. Bunun bahanesi artık iletişim araçlarından yoksunluk olamaz. Ne olabilir peki? Ben birkaç basit sebep sıralayabilirim; evvela ‘buhranlarımızın’ farkında değiliz. Bir buhran yaşadığımızı düşünmüyoruz. Dünyamızdan ve ahiretimizden emin bir şekilde günlük haber kanallarını gezinmekle bizi ilgilendiren ‘şeyler’ hakkında yeterli ve sağlam bilgilere ulaştığımızı zannediyoruz. Haliyle ne ‘meselemiz’ dendiğinde kurabileceğimiz birkaç cümle var ne de bir yerlerden kulağımıza çalınmışsa belki ‘meselelerimiz’ hakkında bir merakımız. Takip ettiğimiz bir dizinin hangi gün saat kaçta olduğu bilgisi kadar bilgimiz yok ‘meselelerimiz’ hakkında. Haliyle bu meraksızlıktır, meselesizlik/bilgisizliktir bizi malumatsızlığa gark eden. Bu felaketi aşabilmenin en güzel yollarından birisi de iyiliği yaymaktır. Bu yazının niyeti de bu. 

9151irakdirenis.wordpress.com adlı yeni bir blog yayın hayatına başladı. Amaçlarını  ve kim olduklarını şöyle özetliyorlar; Irak Direnişi adlı site; doğru kaynaklardan beslenerek sağlam bilgiler vermek ve sağlıklı analizler yaparak kamuoyunu bilgilendirmeye matuf olarak kurulan, bölgeyi yakından takip eden ve çeşitli kaygıları olan araştırmacı, akademisyen ve ilgililerin kurduğu bir sitedir. Herhangi ideolojik ve kar amaçlı bir amaç gütmeyen site sadece Irak’taki direniş hareketlerini yakından irdeleyecek ve Türkçe okuyan kitleleri bilgilendirecektir. İnşallah… 

IRAK HAMAS’I 22. DERGİSİNİ ÇIKARDIBiliyor ve görüyorsunuz, son zamanlarda Irak’ta neler olup bittiğiyle ilgili haberler yok. Bir sessizlik hâkim. Sandırılmaya çalışılıyor ki kayda değer şeyler olmuyor. Tıpkı diğer direniş bölgelerinde gösterilmeye çalışıldığı gibi Irak’ta da bir gevşeklik söz konusu sanki. Hâlbuki işgal ve direniş, her ikisi de tüm hızıyla devam ediyor. Oysa kamuoyu var olan işgali de direnişi de görmemekte ya da çarpıtıp her ikisinin de özünü değiştirmekte ısrar ediyor. Irak Müslüman Alimler Heyeti (HEYET) Basın ve Enformasyon Sorumlusu Dr. Müsenna Haris ed Dari’nin dediği gibi “Dünya kamuoyunda direnişe (Irak direnişine) dair bir şey bulmak çok zor, tüm sabık özgürlük ve direniş hareketlerinin aksine çok büyük bir saptırmaca sözkonusu.” İşte adını andığımız ve yayın hayatına yeni başlayan bu site medyadaki malum saptırmaların tedavi yeri olarak görülebilir. Irak direnişi ile alakalı sağlam ve güvenilir bilgilere, Irak’taki direniş grupları hakkında detaylı ve doğru haberlere, orada neler olup bittiğine, işin esasına müteallik tüm ‘merak ettiklerinize’ buradan ulaşabilirsiniz. Sitede direnişi anlatan görsel malzemeler oldukça fazla ve bunlar indirilebiliyor.  

Şimdilik bu yeni ve güzel siteden sizleri yalnızca haberdar etmek istedim. Siz de bu güzel haberi yaygınlaştırabilir, etrafınızdakilerle paylaşabilirsiniz. 

Ayrıca şu iki siteyi de yine direnişle alakalı güvenilir bilgilere ulaşabileceğiniz kaynaklar olarak not edelim;

www.heyetnet.org ve Arapçası olanlar için www.alboraq.info 

Merakınız bol olsun. 

 

Muaz Yanılmaz haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Kasım 2009 Cumartesi 10:09 Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2009, 09:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
irakhaber
irakhaber - 11 yıl Önce

slm değerli dostlar ne yazıkki bu siteyi kapattılar, ama direniş de boş durmamış www.irakdirenisi.wordpress.com sitesi www.irakhaber.cm.to sitelerinden hizmet veriyor. bilgilerinize

banner26