Direniş için bir “İnşallah!”

Umutsuz ve paranoyak bir güçlü tanımının üzerine giden Hakan Albayrak, direnişin ve zaferin bir 'inşallah'a baktığını anlatıyor, yıllardır.

Direniş için bir “İnşallah!”

Mısır’daki rejim karşıtı gösterilerin ilk vakitleriydi. El-Cezire’den ve diğer kaynaklardan gelen haberler ve görüntüler, ülkedeki tüm muhaliflerin omuz omuza ilerlettiği bir halk ayaklanmasını işaret ediyordu. Şöyle bir soruyla yüzyüze geldik: “Dış güçlerin oyunu olmasın bu?” Devrim için heyecanlananlara karşılık ihtiyattan bahsedenler vardı, ayaklanmaya inanmamanın inşa ettiği bir bilinçaltının emareleriyle konuşanlar… Kaddafi’nin alttan alttan davetiyle Libya’ya bomba yağdırmaya başlayan emperyalist güçler de, bu şüpheciliği meslek edinmiş arkadaşlara malzeme sağlamış oldu.

25440

Bir umut… Bir umut daha!

25441Sorun şu ki, bu tavır yeni değil. Yıllardır, emperyalist müdahalelere karşı bir ses yükseldiğinde, o sese karşı “Bu dediklerin boş, ne de olsa onlar bildiklerini okuyacak” diyen bir ses de gecikmiyor. Bir inanmışlık, bir “siyasî iman” var ortada, net, safi, katıksız: “ABD güçlü, ne isterse yapar zaten.” Hakan Albayrak da ısrarla bu söyleme karşı yazılar yazıyor. “Deccal, kocaman bir blöftür.” demişti, “Bedir bir masal değildir.” demişti, “‘Amerikan rüyası’ tabiri çok yerinde bir tabirdir. Amerika gerçekten bir rüyadan ibaret. Korkunç bir rüya, bir kâbus ama rüya işte. Uyandığımız zaman biter.” demişti, Meleklerle Omuz Omuza’da. Bu “Amerikan Rüyası” yazısından başka, “İsrail’in Lübnan ve Gazze’deki Son Gövde Gösterileri, Tünelin Ucunda Beliren Işığı Karartamaz!”, “‘Allah’a ve Amerika’ya İnanıyorum’ Ne Demek?”, “Şşşt, Alçak Sesle Konuş, Sam Amca Duyar!”, “Ümmü-Kasır Bir Rüya Değildi”, “Havada Devrim Var” yazılarında da aynı soruna değinen yalın ve net ifadelerle karşı çıkmıştı. Hizbullah’ın 2006’daki zaferinden sonra yayımladığı Zaferimiz Mübarek Olsun kitabıysa baştan sona bu umutperverliğin bir meyvesiydi.

25442Amerika’nın gücüne değil direnişe inanın!

Sanırım Hakan Albayrak’ın durup durup anlattığı, ısrarla anlattığı, bıkmadan usanmadan anlattığı ama bizim de aynı kararlılıkla anlamakta direttiğimiz bir durum var. Böyle olmalı ki, Yeni Şafak’taki köşesinde bir yazı daha yazdı: “Bıktım Bu Çaresizlik ve Umutsuzluk Propagandasından!” (30 Mart 2011). Irak’ı işgal ederken emperyalistlerin, Şiilerin kendilerini sevgiyle karşılayacağını düşünmelerine rağmen işgalcilerin Mukteda Sadr’a bağlı milislerce roketlerle karşılandığını; 2006’da Lübnan’da İsrail’e karşı net bir zafer kazanan Hizbullah’ın zaferinin “ne de olsa Hizbullah güvenlik konseyince silahsızlandıracak” düşüncesiyle önemsenmemesinin sahih çıkmadığını, aksine Hizbullah’ın o günkü koşullarına göre bugün daha donanımlı olduğunu özetliyor kısaca. “Koşulların elvermediği” bir durumda, “okkalı bir besmele” çekip yola revan olmanın her şeyin devası olacağını anlatıyor Albayrak. Sorun nerede acaba? Besmelenin sadra şifa olduğundan mı şüphemiz var, inanmış adamlar olarak atacağımız adımların boşa gideceğini mi düşünüyoruz, “inşallah” demeyi mi ihmal ediyoruz? İşlerin sonunun hayra bağlanacağına inanırdık ya bir vakitler, hayrı aramayı mı bıraktık? Öyle ki, bir zafer kazandığımızda ağız tadıyla o zafere sevinemiyoruz bile; teoriler, teoriler, teoriler...

Emperyalistlerin her dediği, her istediği olmuyor, inanın artık. Amerika’nın gücünün sonsuzluğuna, hayal ufkunun genişliğine, teknolojisinin rakipsiz olduğuna değil direnişin bütün bu emperyalist projeleri alt edebileceğine de inanın, bir kez olsun!

 

 

M. Fatih Kutan “Ameriiiika Libyaaa’dan Deeeefol!” dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2011, 18:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem karagöz
meryem karagöz - 8 yıl Önce

Amerika ve Nato ile giren kim varsa ,burada Türkiye de Nato uçaklarının İzmirden uçmasına izin veren zihniyette defolsun.

meryem karagöz
meryem karagöz - 8 yıl Önce

Arınç: Eksenimiz AB ve ABD'dir
AK Parti'nin en önemli isimlerinden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ABD'de konuştu: "Eksenimiz AB, ABD, çağdaş ve modern dünyadır, bundan sapmadık..."

Fatih bunlarıda yaz artık.Amerika defol diyoruz ama?

ilkel lektuel
ilkel lektuel - 8 yıl Önce

meleklerle omuz omuza kitabının son sayfasında idi o "amerikan rüyası". bir tokat etkisi göstermişti bende. ve demiştim ki; bu adamda damar var!

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 8 yıl Önce

meryem abla, "bizim de günümüz gelecek."

süleyman arif
süleyman arif - 8 yıl Önce

meryem hanım düşüncelerimize tercüman oldu.

Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 8 yıl Önce

"büyülenmişsiniz siz, felak nas okuyun, kelimei şehadet getirin" diyordu hakan abi. ve "umutsuzlara ölüm!"

Huseyn
Huseyn - 8 yıl Önce

Adamların rahatını kaçırmayın kardeşim. Amerika'nın def olup gideceğine inanan insan, bu işi kimin yapacağını da sorgular peşinen. Bizim konformist müslüman böyle bir şeye inanmanın başına dert açacağını biliyor. Keyfini kaçırmayın efendim.

"Uyu uyu sen uyu, seninle ilgili bir mevzu yok, reklamlardan sonra dizini izlemeye devam edersin nasıl olsa. Bu yazının bile arkasında dış güçler vardır, sen hiç kalkma yerinden, koltuğun soğumasın."

banner19

banner13