Dinleyin bu 'kırgın ikindiyi'!

İranlı bir yönetmen 4 buçuk dakikalık bir videoda neler anlatıyor neler? Yaratılış, tecelliyat, Tebriz, Herat, Şiraz, tevella..

Dinleyin bu 'kırgın ikindiyi'!

Kalbe yol bulan bir müzik

Sufiİranlı bir yönetmen 4 buçuk dakikalık bir videoda neler anlatıyor neler? Yaratılış, tecelliyat, Tebriz, Herat, Şiraz, tevella... Elbette kalbe yol bulan bir müzikle birlikte.

İran’dan bir hazine daha... Muhteşem bir görsel ve işitsel şölen... Müziği Keivan Saket’e ait. Müziği görsel şölenle daha da derinleştiren isim ise M. Moein.

'Gizli Hazine'nin tecellisi

Varlığın başlangıcına simgesel bir girizgâh yapılıyor evvela. En mükemmel form olan daire dönüp duruyor. Toprağın yoğrulma anı… Ve işte yaşam başlıyor. O çok uzun macera. O sır hep orta yerde. Hiç bir şey yok O’nun dışında. Böyle bir şeyin düşünülmesi bile imkânsız. Bütün çiçeklenmeler O’ndan, O’nun varlığından. Gizli hazinenin tecellisi her şey.

İran Sanatı

On iki İmam'a selam!

Bağdat, Herat, Tebriz, Şiraz ekollerinin şemsesi. Bin bir renkle beliriyor kesintisiz. Hayatın bütün renkleri gibi... ‘Her an bir şe’ndedir O.’ ayetinin nefis bir yorumu da diyebiliriz buna. Ya da ortada İmam Ali (k.v.), etrafında tertemiz bir adanmışlıkla raks eden On bir İmam.

Şemsedeki sanat anlayışı

Şemse'lerMedeniyetimizin önemli sanatlarından biri olan tezhibin bir formunu, yaratılışa ve tarihe simgesel dekor kılan yönetmen, adeta gösterge ile gösterileni mezcederek ayrılığı-gayrılığı ortadan kaldırıyor. Üstelik İlahî olanın bilinemezliği ve ulaşılamazlığı zedelenmeden yapılıyor bu.

Dinleyin bu 'kırgın ikindiyi'!

Tarihin, toprağın, yolun, insanın hikâyesinin kısa bir özeti olarak dinleyin ve seyredin bu videoyu. Suretin sirete açılan bir kapı olduğu yeniden kavranıyor. Göz ruhun emrine giriyor. Kulak kalbe ulaştırıyor müziği. Bu evrensel raksa katılsın diye. Tevella ile Ehl-i Beyt’e ve On iki İmam’a selam dursun diye.

Kalb… Yani insanın derunu… Tüm saptırıcılardan uzak durmadıkça o sırra yol bulamaz. Oysa Batın’ın zuhur edişidir bütün varlıklar. Yaratılışın derin hüznü, O’nu idrak etmenin neşesiyle birleşerek söylüyor bu şarkıyı. Dinleyin bu ‘kırgın ikindiyi’!

Video klibi izlemek için tıklayın.

 

 

Mustafa Pesen dönüyor dönüyor dönüyor  

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2010 Cuma 09:13 Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2010, 01:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Görkem Evci
Görkem Evci - 10 yıl Önce

Böyle bir medeniyete komşu olmak büyük nimet. Müzik ve görüntüler tek kelime ile yorumlanabilir: Harikulâde! Farsça öğrenme isteğim gittikçe artıyor bu medeniyetin hayran olunası kültürünü gördükçe...

Bu videodan haberdar ettiğiniz için teşekkürler...

emre
emre - 9 yıl Önce

kusura bakmayın da nasıl bir mantık silsilesi var bu yazıda? müzik güzel, görsellik çok iyi, ama yazının neyle alakalı olduğuna dair yazanın veya buraya koyanın bir fikri olduğunu sanmıyorum. 12 imam şiiliğinin batıni tarafından esinlenmiş, ne anlattığı meçhul sözler

banner26