Dinlerarası diyalog değil bu!

Erciyes Üniversitesi'nde bir grup genç, diyaloga olması gereken yerden başlamak gerektiğini düşünerek fakülteler arası diyalog başlattılar..

Dinlerarası diyalog değil bu!

Peki, nedir bu fakülteler arası diyalog?

Erciyes Üniversitesinde bir grup genç, haftanın bir günü farklı  bir fakültenin kantininde oturup o fakültedeki arkadaşlarının ev sahipliğinde çay içiyorlar. Onları bir eğitimin kantinde, bir mühendisliğin kantininde oturmuş sıcak muhabbetleri üzerinde bulabilirsiniz. Birilerinin oluşturmak istediği gündeme inat, onlar kendi gündemlerine sahip çıkıyorlar. Mevzilerini terk etmiyorlar anlayacağınız; yani mevzularını terk etmenin mevzilerini terk etmek anlamına geldiğini biliyorlar.

Amaçları ise öncelikle kendi arkadaşlarıyla bağlarını geliştirmek, fakültelerinde yalnız olmadıklarını hissettirmek… Haftada bir gün daha ve bir saat de olsa programlarında Müslüman kardeşlerine yer ayırmak, ahlaksızlığın ahlak olduğu bir çağda ahlak mücadelesi veren insanlar için güzel ve mühim bir şey olsa gerek. Hem gittikleri fakültelerde bir iki yeni kişiyle daha tanışır mıyız diye ümit ediyorlar. Olur ya ellerinden tutacak bir kardeş daha kazanılır…

Biz kaç kişiyiz?

Kaç kişiler mi? Ömer Karaoğlu’nun bir ezgisini işitir gibiyim:

“Bir avuçtuk biz göklere sığmayan

Bir avuçtuk biz cennete susayan…”

Şu cümle de zaten durumu özetler nitelikte: “Evet ve mademki bir avucuz öyleyse sımsıkı tutunmak gerek. Aynı üniversitede aynı kampüste farklı farklı meşreplerde, çalışmalar içinde aynı davayı savunanlar olarak öncelikle birbirimizle diyalog kurmak zorundayız başka başka diyalogları savunmak veya konuşmaktan önce.”

Erciyes Üniversitesi diyalog öğrencileri

Kantinde ne işimiz mi var!

Hasan el Benna’nın davete kahvehanelerden başlamış olmasından ilham almış olsalar gerek. O’nun insanlara bu mekânlarda seslendiği gibi bu talebeler de fakülte kantinlerinde seslerini duyurmaya, varlıklarını göstermeye çalışıyorlar.

Bu arada diyalog üçüncü yılında ve her geçen gün daha da genişlemekte. Vatana ve millete hayırlı  olsun. Erciyes’te girilmedik fakülte pek kalmadı, darısı  diğer şehirlerdeki üniversitelere. Başlamaksa zor değil, arayın başka fakültedeki bir arkadaşınızı yarın çayını  içmeye geliyorum deyin Allah rızasından başka hiçbir şey ummadan. Haftaya da o size gelir, derken… İşte bu sırada okuduğunuz kitaplardan da bahseder fikir alışverişinde bulunursunuz. Bereket Allah’tan… 

İlgililere duyurulur: Gözleriniz pazartesi günleri 3.30’da fakültenizin kantininde olsun, bu hafta orda birileri kardeşlerini ziyarete gelmiş olabilir. Bir selamla yanlarına ilişebilir seslerine kulak, hatta ses verebilirsiniz. Nâmekânsanız onlarla hemmekân olabilirsiniz.

 

 

Mustafa Sefa,bir çay içer misin? dedi

Yayın Tarihi: 03 Ocak 2011 Pazartesi 15:52 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2011, 14:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulhakim Alptekin
Abdulhakim Alptekin - 11 yıl Önce

Tüm müslümanlar kardeştir. Bu etkinliğimiz ile kimseye gönderme yapmıyoruz. hüsn-ü zan bekliyoruz. Allahın rahmeti İslama gönül verenlerin üzerine olsun.

Hüseyin Türkel
Hüseyin Türkel - 11 yıl Önce

Kardeşlerim, şimdi siz böyle toplanıp nur cemaatinden kişileri de dövmezsiniz değil mi?

Allah muhabbetinizi artırsın ama bu şekil başlıklar atıp nifak oluşturmak da ne kadar rahmete sebep olur?

soner beşparmak
soner beşparmak - 11 yıl Önce

Kardeşlerimizin tamamen Allah rızası için yaptıkları diyalog çalışmaları aslında geç kalınmış bir çabadır.Oyüzden kendilerinden Allah Razı olsun hher kesimle diyalogda bulunmakta fayda var.Allah Yardımcıları olsun

Abdulhakim Alptekin
Abdulhakim Alptekin - 11 yıl Önce

Çaylarımız şirketten...

ebedi intizar
ebedi intizar - 11 yıl Önce

madem konu diyalog arkadaşlar o zaman bende derim ki fakülteler arası bir diyalogtan değil, fakültelerin müntesibleri arasında oluşabilecek bir diyalogtan bahsedilebilir:))

NECAT YAZICI
NECAT YAZICI - 11 yıl Önce

yıllar öncesine gittim doğrusu. fakülte kantini deyip de geçmeyin. her dem sıcak ve kalıcı dostluklar bu çay işinde gizlidir. kantinler öğrencilerin özgürlük soludukları en önemli mekanlardır. bir geleneğe ait olmanın anlamı bir gelenek oluşturmaktan geçer. çok güzel bir iş yapıyorsunuz. çalışmalarınızın bereketlenmesini temenni ediyorum. kerih görenler, burun kıvırtanlar olsa bile siz işinize devam edin. baki selamlar...

melih
melih - 11 yıl Önce

Kim zerre miktarı bir iyilik yapsa bunun karşılığını görecektir. Oturup iki muhabbet etmek dertleri paylaşma ve iyiliği tavsiye edip münkerden kaçınmayı öğütlemek... ne güzel ve önemli bir işe koyulmuşsunuz tebrik ederim.

bir gönüllü
bir gönüllü - 11 yıl Önce

sanırız başlık bazı arkadaşların yanlış anlamasına neden olmuş..biz değil fitne çıkarmak-ötekileştirmek zaten ilişkilerimiz gelişsin diye bunu yapıyoruz.ve ümidimiz kendini nasıl tanımlarsa tanımlasın birgün bütün muvahhid gençliğin ellerinin birleşmesi...


banner26