Dinler yarışacakmış, pöh!

28 Şubat kahramanlarından Sisi'nin medya grup başkanlığını yaptığı kanal ilginç bir tanrıcılığa soyunuyor!

Dinler yarışacakmış, pöh!

Regaib Kandili dolayısıyla Habertürk kanalında, "Balçiçek Pamir’le Söz Sende" programının konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bir televizyon kanalında yayına başlayacağı söylenen “Dinler Yarışıyor” programı hakkında : “Bu çok büyük ve vahim bir hata, bir şaklabanlık ve soytarılıktır. Reyting uğruna yapılmadık şey kalmadı. Artık hiç olmazsa dini rahat bıraksınlar. Din adamlarını ortaoyuncuları gibi kullanmak en hafif tabiriyle büyük bir saygısızlıktır. Benim ülkemde böyle bir girişimde bulunulduğuna inanmakta zorlanıyorum. Bizim bünyemizdeki hiçbir din adamının buna katılmasına izin vermeyiz’ dedi.

imamYüksek Kurul da  dinleri yarıştırmaya karşı çıktı. 

''Dinleri yarıştırmayı'' amaçlayan tv programını yanlış bulan Din İşleri Yüksek Kurulu: ''Reyting uğruna bunu yapmak dinlere saygısızlık olur. Din, magazin programlarının konusu yapılmaz'' dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutsal müesseselerin, magazin programlarına konu yapılmasının doğru olmaz dedi. Dini konuların bilimsel platformlarda ele alınması gerektiğini vurgulayan Aktan, oysa bu tür bir yarışmada, herkesin kendi dinine taraftar çekebilmek için doğru olmayan, popülist yaklaşımlara yönelebileceğini söyledi.

Yarışmacıların seçtiği dinin ''seçilmesi lazım gelen din budur'' yönünde bir imaj yaratabileceğine dikkati çeken Aktan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu tür bir yarışmayı yanlış buluyorum. Dinler aynı kaynaktan geliyor. Yahudilik Allah tarafından Hz. Musa'ya gönderildi. Hz. İsa Yahudiliğin üzerine Hristiyanlığı getirdi. Bizim peygamberimiz de hem Hz. Musa'yı hem Hz. İsa'yı tasdik etti ve onların gerçek peygamber olduğunu kabul ettiği ama kendisi vahyedilen Kur'an'a göre yeni bir şeriat getirdi. Bu ciddi, bilimsel boyutta, dinler tarihi boyutunda tartışılması gereken bir olaydır.

HahamReyting uğruna böyle bir şeyi yapmak, sadece İslam'a değil tüm dinlere karşı da saygısızlık olur. Din, magazin programlarının konusu yapılmamalıdır.''

Böyle bir yarışmanın insanları rencide edebileceğine de değinen Aktan, kutsal değerlerin yargılanmasına neden olacak programın, dünya insanlarını ayrıştırabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, program yapımcılarının Diyanet İşleri Başkanlığından randevu talebi olmadığı, böyle bir talep olması halinde de olumlu yanıt verilmeyeceği öğrenildi.

İmam, Budist Rahip, Papaz, Haham

İmam, rahip, papaz ve haham 10 ateisti ikna edecek. Ateisti ikna eden din adamı, dinine uygun kutsal toprakları ziyaret edecek. İşte görülmemiş program projesi:

Budist Rahip Seyhan Soylu’nun Medya Grup Başkanlığı yaptığı Kanal t’de ‘Tövbekar' adlı bir yarışma programı başlayacak. Farklı dinlerden din adamlarının, 10 ateisti ikna etmeye çalışacağı yarışmanın büyük ödülü 'Tanrı inancı' bu dünyadaki ödülü ise 'kutsal toprakları ve mekanları' ziyaret.

Program Seyhan Soylu'nun önderliğinde, Ayşe Önal'ın yapımcılığında ve Gülgün Feyman'ın moderatörlüğünde hazırlanacak.

Bugün duyurusu yapılan programla ilgili, ‘Huzura bu yarışma ile kavuşacaksınız. Dünyanın en büyük ödülünü veriyoruz, size Tanrı inancını hediye ediyoruz. Topraktan geldik toprağa gidiyoruz, daha neyin kavgasını veriyoruz?’ ifadeleri kullanıldı.

ATEİST İMANA GELECEK

Programın yapımcılığını Ayşe Önal’ın yapacağı belirtilirken, Gülgün Feyman’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek yarışmanın amacı şöyle açıklandı, “İkna kabiliyeti yüksek bir haham, bir papaz, bir Budist rahip ve tabii ki bir imam görev başında! İşleri zor, amaçları kutsal… Bu zorlu yarışmada 10 ateistten biri imana geliyor!”

Papaz Yarışmanın kutupları birleştirici olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı. “Nostradamus dahil bütün kahinlerin iddiasını yalanlıyoruz, ‘dinler savaşı çıkacak’ dediler ama biz herkes ‘inanacak’ diyoruz…”

Yarışmanın büyük ödülü ise ‘Tanrıya ulaşmak’ olarak belirtildi.

Programla ilgili tanıtım metninde yarışmacı olmak isteyenlere yönelik şöyle bir çağrı yapıldı, “İşte aradığınız platform;  bir Haham, bir Papaz, bir Budist Rahip ve bir İmam size bugüne kadar ateistlere kimsenin inandıramadığı ‘Tanrının Varlığı’nı ispat edecek? ‘Beni kimse ikna edemez, ben onları ikna ederim’ diyorsanız mutlaka bu yarışmadaki yerinizi alın…”

ÖDÜL: KUTSAL MEKANLAR 
 
Yarışmaya katılanlar arasında yarışmacıyı ikna edecek din adamıyla birlikte verilecek ödüller ise formata uygun olarak belirlendi; “Tövbekâr olan yarışmacıyı ikna eden hahamla Kudüs’e hacca yolluyoruz. Tövbekâr olan yarışmacıyı ikna eden papazla Vatikan’a ve de Meryem Ana’ya hacı olmaya yolluyoruz.  

Tövbekâr olan yarışmacıyı ikna eden Budist rahiple  Nirvana’ya ulaşmak için Tibet’e  gönderiyoruz. Tövbekâr olan yarışmacıyı ikna eden imamla umre ve hacca gönderiyoruz.”

Kanal t Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Özdemir adıyla yapılan açıklamada bu bilgiler yer alırken uydudan yayın yapan kanalın Medya Grup Başkanlığı’nı ise Sisi lakaplı Seyhan Soylu yürütüyor.

Not: Bu uygulama ülkemizde medyada haber, bilgi vs… kirliliğinin en üst düzeyde  yaşandığını bir kez daha açığa çıkardı.  Problemli gidişattan kurtulmak için programa itibar etmeyerek hem zihinlerimizi hem de kalbimizi koruyabiliriz. ‘Allah katında din İslamdır’ ayeti varken yapılan bu uygulama ancak sıkıntılı bir sürece girildiğinin işareti olabilir. Yeni bir sürece hazırlanan ülkemiz gördüğü filmleri tekrar seyretmeye hazırlanırken bunlara itibar etmeyenler hem dünyada hem de ahirette kazananlardan olacaktır.

 

Nevin Meriç haber verdi

GYY'nin notu: 1-Kutsal mekanlar ifadesini bu programcılar da kullanmışlar. Oysa İslamda kutsal mekan yok! Kutlu mekanlar var. Kutsal ile kutlu arasında pek bir fark yok mu sizce? Geçmiş olsun o zaman! Sİze ev ödevi olarak Üstad Sezai Karakoç'un Unutuş ve Hatırlayış kitabının ilk yazısını veriyoruz! 

2- Din adamı ifadesi artık Türkiye'de de çok kullanılıyor ne yazık ki, bunun yerine"adamın dini" denmesini öneririz. Din adamı tabiri ile eğer tüm Müslümanlar kast ediliyorsa bu ifadeyi kabul edebileceğimizi ifade etmek isterim.

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2009 Cumartesi 15:49 Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2009, 09:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak Bolat
Burak Bolat - 13 yıl Önce

tüm dinlerin temeline bakıldığında hepsinin tek bir noktaya çağırdığı görülür. o da lailaheillallah çağrısıdır. zaten allah (cc) demiyormuki kalpler ancak allah'ın elindedir diye. hem de rasulünü uyarıyor bu konuda. bunlar kimi döndürmeye çalışıyorlar anlamış değilim. eğer ıslah olacaklarsa allah ıslah eylesin. olmayacaklarsa...! ellezi yaslan naral kübra(onları büyük olan ateşe yaslarız). rabbim hesap görenlerin en hayırlısıdır. selam ve dua ile...

merve
merve - 13 yıl Önce

böyle bir şeye asla izin verilmemeli bence.bu kadar da saçmalık olmaz.böyle önemli bir şeyi aptal reytinglerine alet edemezler.diyelim o ateistlerden biri yahudi veya hristiyan oldu;bırakın onu eğer adam etkileyici konuşursa izleyiciler bile din değiştirebilir(Allah korusun)böyle saçmalık olur mu?bu vebal herkese ait. bence RTÜK'e şikayet edimeli ve engellenmeli bu sçma yarışma

banner19

banner26