Dinamiktir hayat, sürekli anlatım içindedir

İnsanı anlam arayışına çeken, bigane duruştan koparıp ona kendinin değerini keşfettiren sayısız olay, her an iş başındadır. Ahmet Mercan yazdı.

Dinamiktir hayat, sürekli anlatım içindedir

İnsanı anlam arayışına çeken, bigane duruştan koparıp ona kendinin değerini keşfettiren sayısız olay, her an iş başındadır.

İnsanın kendine bahşedilen donanımla, düşük durumda kalması, taşlaşması dramatik, ağır bir durumdur.

Düşünen, fikreden, araştıran, hayatın künhüne varabilen insanın sadece, fiziki varlığının talepleriyle yetinmesi, sonuçları açısından da acıklı bir duruma işaret eder.

Dinamiktir hayat, sürekli anlatım içindedir.

Zengin anlamıyla, her azanın dikkatine uygun sunumları bıkmadan, usanmadan devrede tutan hayatın bu ısrarı karşılık bulmadığında, değişik ikaz yollarına başvurur.

İnsan bu kısa süreli ikazlara "doğal afetler" ismini verir.

Oysa; rüzgar, su ve toprak bir emirle hareket eder ve rahmet olarak çok başka hal ile sarsar insanı.

Yeniden düşünmesini, anlamasını, “görmesini” sağlamaya çalışır. Bigane kalmayı başaran insan bu sert anlatımları, son ihtarları doğal felaketler olarak kainatın işleyişine bir kusur olarak atfediyor.

Korku, çaresizlik ve her şeyden mahrum bırakılmanın provası olarak, kıyametten ödünç birkaç saniyelik gösteri, rahmete son çağrıdır. İnsan bu son çağrıdan da kaçmayı yeğliyorsa, taş olmada ısrar ediyor demektir.

Her şeye rağmen, sıkıca sarıldığı konumunun hesabına razı olması da adaletin gereği olarak tecelli eder.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 12:18
YORUM EKLE

banner19