banner17

Devrimin şarkısı olmalı

Martin Luther King'in 'Sivil Haklar Hareketi', aynı zamanda insanlığa güzel şarkılar da armağan etmişti. Kanal 24'te yayınlanan 'Devrim Şarkıları' belgeselini kaçırma!

Devrimin şarkısı olmalı

Amerika’da bir siyahî olarak yaşamanın 1960’lı yılların sonuna kadar pek de kolay olmadığını, her an bir ırkçı müdahaleyle yüz yüze gelinebileceğini hepimiz bir yerlerden duymuş veya okumuşuzdur. Siyahîlerle beyazların otobüslerinden çeşmelerine, sinema salonlarından tuvaletlerine, mezarlıklarına kadar ayrı alanları kullanmaları, hatta siyah bir adamın beyaz bir kadına bakması durumunda alacağı bakma cezası ırk ayrımının ne boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Devrim Şarkıları Belgeseli -Her Devrim Kendi Sesini Bulur
(+)

Hiçbir haksızlık ilelebet sürmeyeceği gibi, haksızlığa uğrayanların, mücadelelerindeki samimiyet ve azimle doğru orantılı olarak, kazanacakları zafer de kaçınılmazdır. Dünyada bunun örneklerinden biri olan Amerika’daki Sivil Haklar Hareketi sırasında döneme eşlik eden şarkıları konu alan “Devrim Şarkıları (Soundtrack For A Revolution)” belgeseli, Kanal 24’te ilk bölümüyle geçen hafta ekrana gelmişti.

Her şeyimizi alabilirsiniz, ama şarkılarımızı asla!

Her devrimin veya toplumsal hareketin kendine özel şarkıları mevcutken; rap müziğin üstadları -kuvvetli gırtlak yapılarıyla doğuştan müzisyen- siyahîlerin de elbette haklarını kazanma noktasında verdikleri mücadelede söyleyecekleri şarkıları olacaktı. Bu şarkılar aslında sadece devrim sırasında değil, tarih boyunca siyahîlerin yazısız geleneğinin en kalıcı eserleri olan şarkılardır.

Sivil Haklar Hareketi
Sivil Haklar Hareketi
Sivil Haklar Hareketi
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Her şeyleri alınabilir, ama şarkıları asla! Çünkü şarkı söylemek kişinin ağzı kapansa da mırıldanarak gerçekleştirebileceği bir eylem. Aynı zamanda dayanışma ruhunu artıran, duyguların ifadesinde konuşmaktan daha etkili bir araç.

Eylemler sırasında söylenen şarkılar, günümüz sanatçıların yorumlarıyla belgeselde yer alırken, dönemin şahitleri de şarkıların hikâyesini ve yaşadıklarını anlatıyor.

Martin Luther King’in hayali

Sivil Haklar Hareketi’ni başlatan ve tüm siyahîleri toplu hareket etme kararını aldıran olay, başka bir deyişle bardağı taşıran son damla Rosa Louise Parks isimli siyahî bir kadının Alabama Eyaleti’nin Montgomery şehrinde bindiği otobüsün beyazlara ait koltuğuna oturmasıyla aldığı hapis cezasıdır. Martin Luther King’in önderliğinde protestolar, boykotlar başlar.Martin Luther King

“Bir hayalim var benim… Gün gelecek, dört büyük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerinin yapısına göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar…” diyen Martin Luther King, o zamana kadar alışılmadık bir karşı koyma şeklini ortaya koyar: Pasif Direniş. Siyahîlerin davalarını şiddete karşı şiddetle değil; oturma eylemleriyle, tartaklanmalara karşı eylemsizlikle sürdürmeleri beyazlar açısından beklenmedik bir harekettir.

Sıcak karşılanacağım bir sofraya oturacağım

Sivil Haklar Hareketi
(+)

Siyahîler açısından da tahammülü zor bir duruş… Çünkü yapılan röportajlarda anlatılanlara göre siyahîlerin kendilerine servis yapılmayan restoranlara giderek masalara oturup servis yapılması için saatlerce bekledikleri sıralarda saçlarında sigaralar söndürülür, üzerlerine sıcak su dökülür. Onlar ise “karşılık vermektense acıyı vücutlarında yutmaya” çalışırlar. Eylemler sırasında dönemin müzisyenlerinden Guy Carawan, protesto yapılan restoranlardan biri olan Woolworth’a göndermeler yapan ve “sıcak karşılanacağım bir sofraya oturacağım” diye başlayan bir şarkı (the welcome table) yazar ve bu şarkı da eylemcilerin diline kısa zamanda dolanır.

Sivil Haklar Hareketi
Sivil Haklar Hareketi
Sivil Haklar Hareketi
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Özgürlük seferleri

‘Hareket’i şehrin dışına taşımak isteyen siyahîler özgürlük seferleri düzenlerler. Kendilerine katılan hakperest beyazlarla beraber otobüste yan yana oturarak Güney’e hareket ederler. Orada sorun çok daha karmaşıktır. Otobüsler taşlanır, içerisindekiler yakılmak istenir. Tutuklamalar sırasında savunma yapılmadan hapis cezaları verilir. Şarkılar ise bazen bir anda söylenen cümlelerin belli bir ritimle peş peşe dizilmesi sonucu oluşur. Bazen de birinin, yapılan bir haksızlığa karşı koyuşunda, ağzından çıkan cümleler şarkı olur.

Çocuklar arasında hapse girmek normalleşti

Ayrımcılığın en katı olduğu yerlerden biri olan Birmingham’da yapılan eylemlere çocukların da dahil olmasına kadar yapılan eylemler sonuçsuz kalır. Çocuklar okuldan kaçıp protestolara katılırlar. Tazyikli sularla oradan oraya savrulmalarına rağmen geri atmazlar. Hapse girmek normalleşmiştir. Kendi aralarında bunun muhabbetini yaparlar. Sonunda Birmingham’da ayrımcılık kitaplardan silinir. Çocukların farkı ortadadır.

Belgeselin ikinci bölümü ne zaman?

Bu ödüllü belgeselin ikinci bölümünü 9 Ağustos Pazartesi akşamı saat 20.00’de Kanal 24’te izleyebilirsiniz!

İlk bölümde dinleyip internette bulabildiğim şarkıların bazıları ise şu linklerde:

http://fizy.com/s/1diq01

http://fizy.com/s/1jv0ao

http://fizy.com/s/1dlokl

Devrim Şarkıları Belgeseli -Her Devrim Kendi Sesini Bulur

 

Ayşe Sadiye Doymuş izledi, dinledi, haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2010, 18:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
salih
salih - 9 yıl Önce

alev alan ateş söner mi hiç
özgürlük türküleri biter mi hiç
göğe savrulan yumruklar
zalim gitmedikçe iner mi hiç!

banner19

banner13

banner20