Devlet kurumları çocuklara nasıl bakıyor?

Resmî kurumların web sitelerinde çocuklara ne kadar yer verilir, merak edip araştırdık.

Devlet kurumları çocuklara nasıl bakıyor?

 

İnternet kullanım yaşının oldukça düşmesiyle birlikte, çocukların internetin zararlı yönlerinden etkilenmemesi, internette nitelikli vakit geçirebilmesi ve eğlenerek öğrenebilmesi için bazı resmî kurumlar harekete geçmiş; kendi web sitelerinde çocuk bölümleri oluşturmuşlar. Peki, hangi kurum çocuk sayfası yapmış, hangi kurum yapmamış? Hangi kurum çocuklara neler öğretmeyi amaçlamış ve bunu nasıl anlatmış? İşte o kurumlar ve siteleri:Başbakanlık çocuk

T.C. Başbakanlık:

Başbakanlık, çocuklara daha çok vatandaşlık bilgileri vermeyi hedefleyen bir sayfa hazırlamış. Başbakanın çocuklara hitaben yazdığı notun yer aldığı ana sayfada, yasama-yürütme-yargı üçlüsünün ne olduklarından ve ne yaptıklarından kısaca bahsedilmiş. “Acaba nedir?” köşesinde ise vatandaşlık, ‘demokrasi’, insan hakları, çocuk hakları, çevre ve geleceğimiz, cumhuriyetin temel nitelikleri, seçimler konularına yer verilmiş. Çeşitli oyunların ve İstiklal Marşı’nın da yer aldığı sitenin en alt kısmında “Türkiye-AB ilişkileri” şeklinde bir bölümün olması da dikkat çekici. Hülâsâ devlet, kendine uyumlu vatandaş (!) isteğini gerçekleştirme yönünde bu çocuk sayfasıyla bir adım atmış.

http://cocuk.basbakanlik.gov.tr/

Kültür çocukKültür ve Turizm Bakanlığı:

Kültür Çocuk sayfası sizi bir çocuk şarkısıyla karşılıyor. Sitede bir Atatürk köşesi mevcut. Bu bölümde Atatürk’ün çocuk sevgisi üzerinde durulmuş ve birkaç fotoğrafı paylaşılmış. Eğlence bölümünde fıkralar, bilmeceler, oyunlar ve tekerlemeler var. Nevruz adında resimli bir roman, oyuncak yapım köşesi, sağlıklı olmak için dikkat edilmesi gerekenler, Karagöz-Hacivat söyleşmeleri, trafik kuralları, çocuk şarkıları, bazı deneylerin yapımları, çevre temizliği köşelerine yer verilmiş. Tüm bunlar yapılırken görsel kullanımına dikkat edilmiş ve yazılar fazla uzun tutulmamış. Vücudumuz bölümünde ise her organ bir şiirle anlatılmış.

http://www.kulturcocuk.gov.tr/default.aspxMİT çocuk

Millî İstihbarat Teşkilatı:

Bu sayfada devlet, istihbarat, MİT kavramlarının açıklamaları, MİT’in nasıl çalıştığı gibi temel bilgiler ve yine bunlarla ilgili 2 oyun yer almakta. Ancak bu sayfayla ilgili Çocuk Vakfı’nın bazı eleştirileri var. Vakıf, anlatılan kavramların sorunlu olduğu ve kullanılan üslûbun çocuklara uygun olmadığı görüşünde. “Çocuk” ile “istihbarat” kelimelerinin yan yana kullanılmasını bile sakıncalı bulan vakfa göre, çocuğun erken yaşta istihbarat mesleğine özendirilmesi; gelişimlerinin olumsuz etkilenmesine, ruhlarına “gizli izleme” düşüncesi aşılanmasına ve yaralı bir kişilikle büyümelerine neden olur. Tartışılabilir elbette ama haksız da sayılmazlar!

http://www.mit.gov.tr/cocuk.html

Diyanet İşleri Başkanlığı:

Diyanet çocukDİB’in çocuk sayfası birçok bölümden oluşuyor. “Dinimi Öğreniyorum” kısmında sadece abdest, teyemmüm ve namaz konuları anlatılıyor. “Beni Oku” bölümünde Diyanet’in yayınladığı çocuk kitapları eklenmiş, online olarak okunabiliyor. Ayrıca Diyanet Çocuk Dergisi de ziyaretçilere sunuluyor. Bulmacalar, oyunlar ve bilgi yarışmalarının bulunduğu sitede bilgi yarışmaları; siyer, akaid, ibadet, ahlak ve genel kültür alt başlıklarından oluşuyor. Çocuklar için masallar ve videolar da bulunuyor.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/cocuk/default.asp

Türk Kızılayı:

“Kızılay Kardeş Kulübü” adıyla yayınlanan çocuk sayfasında Atatürk köşesi, Kızılay’ın temel ilkeleri, Kızılay marşı, çocukların göndermiş oldukları resim ve şiirlerden oluşan sergi bölümü, oyun alanı, belirli gün ve haftalar bölümü bulunmakta. Ayrıca Türkiye’nin farklı illerinden çocuklar arasında mektup arkadaşlığı oluşturmak için bir girişimde bulunulmuş, ancak görebildiğimiz kadarıyla henüz faaliyete geçilememiş.

http://www.kizilay.org.tr/kardeskulubu/TÜBİTAK çocuk

TÜBİTAK:

Çocukları bilimle tanıştırmayı hedefleyen sitede, bilimin ne olduğu, bilimsel araştırmaların nasıl yapıldığı ve çeşitli bilimsel keşifler paylaşılıyor. Ayrıca yine bu amaca yönelik oyunlar da çocukların beğenisine sunuluyor.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/cocuk/

Okul öncesi çağdaki çocuklar içinse şu site hazırlanmış:

http://www.tubitak.gov.tr/merakliminik/

İBB trafik çocukİBB Trafik Kontrol Merkezi:

Görsel manada oldukça zengin ve ilgi çekici olan sitenin üzerinde bir hayli çalışıldığı belli. Görüntülü ve sesli trafik eğitimi dersleri verilmekte, trafik levhaları tanıtılmakta, ebeveynler için bilgiler yer almakta. Soru-cevap ve oyun köşesi de ihtiva eden bu site, trafik hususunda çocuklar için oldukça faydalı.

http://tkmcocuk.ibb.gov.tr/

Emniyet Genel Müdürlüğü:

EGM’nin sitesinde de daha çok trafik işaretleriyle ilgili kısa animasyonlar, “çocuklar trafikte” adlı bir oyun yer almakta ve çocuklar bu konuda bilinçlendirilmeye çalışılmakta. Ayrıca, site üzerinde çalışmaların devam ettiğine dair bir de not var.

http://www.egm.gov.tr/cocuk_sayfasi.aspx

PTT:

PTT’nin çocuklar için hazırlamış olduğu renkli sitede, genel müdürün çocuklara hitabı ana sayfada yer alıyor. Mektup, kişisel pul, filateli, PTT Müzesi hakkında bilgiler verilmekte; PTT ile ilgili 2 hikâye ve 10 oyun, fıkra ve bilmeceler de sitede bulunmakta.TRT Çocuk

http://www.pttcocuk.gov.tr/index.php

TRT:

Malumunuz üzere TRT’nin çocuklara mahsus bir kanalı var ve o kanalın da bir sitesi. TRT Çocuk sitesinde çizgi filmlerin yanı sıra güzel oyunlar da var. Ayrıca ebeveynler için bir bölüm düzenlenmiş ve çocukların dengeli bir televizyon izleme alışkanlığına sahip olabilmesi için bilgilendirme yapılmış. Özel bir arama motoru ile hangi yaş grubuna hangi programların uygun olduğunun bilinebilmesi sağlanmış. Bu da elbette hoş bir şey!

http://www.trt.net.tr/trtcocuk/

RTÜK ÇocukRadyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK):

RTÜK çocuk sayfası bir hayli renkli. TDK’ya yönlendirilen linkler verilerek oluşturulmuş ‘sözlükler’ bölümü var. “Kitap Tanıtımı” bölümünde kitapları çocuklar tanıtıyor. TV okuru bölümünde çocukların bazı TV programları hakkında görüş ve eleştirileri yer alıyor. Vitamin kısmında çocukların göndermiş olduğu şiirler, tekerlemeler, fıkralar, bilmeceler bulunmakta. Yani tam anlamıyla çocuk merkezli bir site oluşturulmuş. “Ne izleyelim” kısmında çocukların TV izlerken nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılıyor. “Genel Kültür” bölümünde ise radyo ve televizyona ilişkin bilgilere yer veriliyor.

http://www.rtukcocuk.org.tr/Telekomünikasyon çocuk

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı:

“Güvenli Çocuk” adı verilen ve renkli bir tasarıma sahip olan bu sitede iletişim cihazlarının, bilhassa bilgisayar ve internetin çocuklar tarafından nasıl kullanılması gerektiği ve neleri yapmamaları gerektiği, ‘bilgi dolabı’ bölümünde anlatılıyor. Çocuklara interneti güvenli bir şekilde kullanmalarını öğretmek amacıyla hazırlanan oyunlar bulunuyor. ‘Benim Sayfam’ bölümünde çocukların kendilerine ait bir profil oluşturmaları ve çeşitli paylaşımlar yapmaları sağlanıyor, yani diğer sosyal ağlara bir alternatif olarak çocuklara burada kendi akranlarıyla ve kendilerine uygun bir şekilde iletişim imkânı sunuluyor. Sitede eğitici videolar ve e-kitaplar da mevcut.

http://www.guvenlicocuk.org.tr/guvenliCocuk/anaSayfa

TÜİK çocukTürkiye İstatistik Kurumu:

Sitenin en güzel tarafı, herhalde, doğa seslerinin size eşlik etmesi. Rahatlatıcı bir müziği ve arka planında bir doğa resmi bulunan sitede çocuklara TÜİK’in ne yaptığı anlatılıyor, istatistik terimleri öğretiliyor.

 

 

Orman Genel Müdürlüğü:

Bu sayfada Orman Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan “Sincap Çocuk Dergisi” pdf formatında yayınlanıyor. Çocuklar ormanları koruma hususunda bilinçlendiriliyor.İski ÇOCUK

http://sincap.ogm.gov.tr/

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ):

Belki hiç aklımıza gelmez ama İSKİ’nin de bir çocuk sayfası var. Evet, pek gelişmiş değil ama onların bunu düşünmeleri bile yeterli olmuş. Toplam 16 resimli afişin bulunduğu “Çocuksu” adlı bölümde çocuklar su kullanımı ve suyun önemi hakkında bilinçlendirilmeye çalışılmış.

http://www.iski.gov.tr/web/statik.aspx?KID=1001110

 

 

Şeyma Benli, resmî dünyada çocukların izini sürdü

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 00:00
YORUM EKLE

banner19

banner13