Devamını sen anlatabilirsin diyen bir hikâye!

Angelika, Yıldız Ramazanoğlu’nun iki yıl önce yayınlanmış bir eser fakat benim için taptaze eseri…

Devamını sen anlatabilirsin diyen bir hikâye!

 

Yalnızlığın, acizliğin son haddinde hissedildiği anlar vardır bazen ve bu anların kısa sürmesi, bitmesi, ders olması için en şefkatlinin gönderdiği vesileler… Okunması ertelenmiş, daha sonra tamamen unutulmuş bir kitaba, hastaneye refakatçi olmak üzere giderken uzanan elim, O’nun merhametinin vesilesi olmuş belki, kimbilir.

Bir öyküsünün beni şükre en kestirmeden ulaştırabileceğini düşünmemiştimYıldız Ramazanoğlu, Angelika

Angelika,  Yıldız Ramazanoğlu’nun çok da yeni olmayan fakat benim için taptaze eseri. Uyanık geçirilmesi gereken uzun bir gecede kapağını açtığımda, bir öyküsünün beni şükre en kestirmeden ulaştırabileceğini düşünmemiştim.

Okurken her öykünün de içinde bir öykü barındırdığını hissettim. “Buraya kadar anlattım, devamını sen anlatabilirsin” tavrıyla hareket edilmiş. Kahramanlar isimsiz, bir parçasına kendinizi oturtuyorsunuz ister istemez. Bir çelişkisine, bir hüznüne ortak oluyorsunuz ve işte o zaman sizin adınızı alıyor.

İşte o öykülerden bir öykü ki adı “Hüküm”. On sekiz yaprakta şükre yürüten bir hikâye. Afrika’nın adını dahi bilmediğimiz bir köşesinde AIDS hastası bir kadın olmak ve ona yönelen gözlerin acımasızlığı, beklentilerinin azlığı, buna rağmen elde edilemeyen şeyler, fakirlik ve yine ona bakan acımasız gözlerimiz hikâyenin konusu.

Son model bir hastanenin lüks bekleme salonunda isyana ramak kalmışken…

Konu ilginç, konu yaralayıcı ama öyle bir anlatım dili var ki sade ve doğal. Anlatılırken hikâye, ben o acımasız göz olduğumu hissettim. Son model bir hastanenin lüks bekleme salonunda isyana ramak kalmışken, durdum. Dünyada binlerce, on binlerce “Hüküm” olduğu gerçeğiyle sarsıldım. Bu hikâye, el uzatamadığımız, düşünmediğimiz, ilgisizliğimizle yaraladığımız “Hüküm”lere bir af dileme hükmündedir.

Ve Yıldız Ramazanoğlu bir naif üslup sahibi yazar; görülemeyenle aradan perdeleri kaldıran kimi zaman… Okudukça yazdıklarına, hayatı sorgulayışına hayran olunan bir yazar.

Doğru insanları okumak, doğru kitaplarla doğru anlarda karşılaşmak duası ile…

 

Zeynep Yıldızbaş yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13