Dersaneler kapatılıyor inşallah!

Tayyip Erdoğan yıllar önce ‘dersaneler kapatılacak’ demişti de ne kadar sevinmiştik. Bu sefer gerçekleştirilir inşallah..

Dersaneler kapatılıyor inşallah!

 

Dersane sisteminden, test sisteminden sonuna kadar nefret ediyorum. Yıllardır öğrencilerimi ve ilgilendiğimiz gençleri İstanbul'daki konferanslara yönlendirmeye çalışan bir öğretmenim.

İstanbul'da konferans ve söyleşiler hafta içi genelde mesai saati sonrası yapılır. Etkinlikler, insanların işten-okuldan 17.00'de çıktığı farzedilerek 18.00 veya 18.30'da başlatılır. Hafta sonu ise saat 14.00'te, 16.00'da 18.00'de başlatılır. Hafta içi bir konferansa gidecek olursanız en erken akşam 8'de, duruma göre akşam saat 9-10'da bile eve dönmek durumunda kalabilirsiniz.

Bu adamlar hangi gencin umurunda?

Bu, liseli bir genç için, hele genç kız için oldukça sıkıntılı bir durumdur zaten baştan. Ama liselilerin öyle konferanslara gitme hevesiyle dolu olduğunu zanneden kim?! Yok öyle bir şey... Yüzde iki-üç en fazla. Bugün gençliğin en fazla yüzde ikisi-üçü bir konferansa, konuşmaya gider. Çoğunluğunun gündemine bile girmez ‘Abdullah Yıldız bir yerde konuşma yapacakmış’, ‘Ömer Faruk Dönmez modernizmi eleştirecekmiş’, ‘Rasim Özdenören şehrimize gelmiş’, ‘Abdurrahman Dilipak bir başka açıdan Kemalizmi anlatacakmış’, ‘Ahmet Mercan haklar mücadelesini anlatacakmış’, ‘Yıldız Ramazanoğlu Uludere ziyaretini anlatacakmış’, ‘Mürsel Sönmez hangi kalp okyanuslarından cevherler saçacakmış konuşmasında’, Lütfi Arslan, Ahmet Örs neler anlatacakmış; bunlara hiiiç sıra gelmez gençlerin dünyasında!dersane

Onlar çok meşgul, onların çok işi var. Kazanmaları gereken, aman aman ne de önemli, bir üniversite sınavı var! Annelerini, babalarını, hocalarını, dünya âlemi “ders çalışmam lazım, üniversiteye hazırlanıyorum ben” diye kandırıyorlar! Elbette yargılarımız 1.5 milyon gençten 1 milyon 400 bini için geçerli. Ancak 100 bin genci ayırabiliriz. Tümünü kast edip haklarına girmeyelim!

Haklarına girmeyelim dediğimiz 100 bin genç kitaplarla konferanslarla ilgili, duyarlı mı demek istedik yani şimdi? Yok canım! ne münasebet! O 100 bin üniversite sınavı ile meşgul! Dersleri ile meşgul, gerçekten meşguller! Onların kitap okumaya, ayda bir iki konferansa gitmeye hiç vakitleri yok!

Bu dersanecilik insan yetiştirmeye elverişli değil

Bu dersanelerin kapatılmasıyla duyacağım bu sevincimi göstermek için yazdıklarımı Milli Eğitim Bakanı okusa keşke. Kanaatimce o, durumun vehametinin farkında bir miktar. Rol yapmayı çok sevmiyor sanırım. Ama kalitenin, niteliğin nerelere düştüğünü daha net görmek lazım!

testBunun tek yolu dersaneleri kapatmak mı peki?! Dersaneler kapanırsa bundan bir kısım dersaneler üzerinden cemaat çalışması yapanlar olumsuz etkilenmez mi?

Etkilensin!

İnsan yetiştirmeye, alanında birikim sahibi, beceri sahibi insan yetiştirmeye bu çoktan seçmeli test sisteminin de, dersaneciliğin de hiç mi hiç elverişli olmadığını biliyoruz diyeceğim de bunu bile bilen o kadar az ki!

Şikayet eden çok ama bunun hırfe sahibi, beceri sahibi adam yetiştirmeyen bir sistem olduğunu yeterince bilen yok gibi! Hırfe nedir, heriflik nedir, bilmez hale getirilmişiz, nasıl tüm boyutları ile görebilelim tüm sistemin nasıl insan israf eden bir sistem olduğunu!

Gençlerimizin vakitleri dersanelerde tüketiliyor. En güzel değerlendirebilecekleri vakitleri yani ömürleri çalınıyor resmen! E, canım okullar çok mu iyi diyecek şimdi dersane gerekli canım diyen bir arkadaş! "Tek suç dersanenin mi?" diyecek! Sanki biz okulları savunduk da! Bence okullar da kapatılmalıdır! Evet, okulsuz toplum, medreseli toplum istiyoruz, n'olmuş! Çok mu geri buldun! O zaman aydınlat bizi o gerizekalı şıklarınla!!! O aydınlanmaya fazla maruz kalmış, modernize olmuş İslamı Bilimin karşısında el pençe divan durdurmaya çalışan aklınla!!!

Dersaneciliğin ve onun bağımlısı olduğu test sisteminin bizi, çocuklarımızı kendi paralarımızla kendi zihnini doğru kullanamayan, bir şeyden anlayamayan insanlar haline düşürmesine daha fazla izin vermemeliydik.

Ama malum sivil pasifliğimiz... Yıllarca katlandık bu zulme, ses çıkarmadık, bir de dinî bir mahiyet kattık!

İnşallah bu sefer kalkar memleketin başından yeteneksizlik fabrikaları!

 

Yusuf Ziya Binici sevinçle ve dua ile yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 12:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi Ünlü
Hamdi Ünlü - 7 yıl Önce

Fazla sevinmeye gerek yok.Bu süreç bence bazılarının dayatması ile olmuş bir süreç.Hayırlı tarafı ise bir zamanlar nasıl polislerin maaşı düşükken şimdi yüksekse ,bazı post-modern diyalogçuları kadroya alma girişimi sonucunda öğretmenlerimizin maaşlarının da yükselme ihtimali

Nurullah
Nurullah - 7 yıl Önce

Dersaneler kalkması iyi birşey etkin bir öğretime geçileceği için.. Kimse dersaneler kalktı artık bilmem kimin konferansına katılacam diye sevinmiyordur.. Öğrenciler şimdi daha etkili çalışması lazım.. (dbizim notu: neye çalışacak öğrenciler ey okur, neye? bu yalan sistemin bilgisinin neyine? hakikati aramak olmadıktan sonra çalışmış da ne olacak. elbette konferansa gidecek değil gençlerin yüzde 98i.. ama gidecek olan yüzde 2ye selam olsun. SELAM OLSUN, HÜRMET BİZDEN O GENÇLERE!)

halil kerim
halil kerim - 7 yıl Önce

dunyabizimin ibret için yayınladığı bir yorum ey okurlarımız: hala böyle bakanlar, medreseleri keşfedemeyenler, kavrayamayanlar var ne yazık ki, ve az da değiller. dersaneler gereksiz değilmiş. ah ah! :) buyrun o yorum: dersanelerin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. okul da olacak dersane de olacak. okul da dersane de nitelik değiştirmeli. yani eğitim sistemi değişince dersane de okul da buna paralel olarak boyut değiştirmelidir. Eski medrese sisteminin faydalanılabilir içeriğinden de istifade edilebilir. Lakin medreseler geri gelsin saçmalığını anlamak mümkün değil.

sura
sura - 7 yıl Önce

anlatmak istediklerinizin buyuk kismina katiliyorum ama dili agir olmus bence...okullar gercekten kaliteli olsa dersanelere ve bu sinav sistemine gerek kalmaz...sistem de buyuk bi degisiklik yapilmali..ama medrese sistemi bu zamanda yapilacak birsey degil keske olsa..o kadar batilastik ki medresenin adini bile duymak korkutuyor insanlari

dersane öğretmeni
dersane öğretmeni - 7 yıl Önce

tamam kapansın da. üniversiteye nası girecek gençler. illa bi sınav olacak. bu sınavlara nasıl hazırlanacaklar. (DUNYABİZİM.COM'UN CEVABI: BOL BOL SEZAİ KARAKOÇ OKUYARAK HAZIRLANSINLAR!)

banner19

banner13