banner17

Ders kitabından uzak dursunlar!

Sahaflara sorduk, 'ilginç birileri geliyor mu' diye?

Ders kitabından uzak dursunlar!

Sahaflara, aklımıza takılan birkaç soru sorduk. Kimisi beğendi, kimisi eleştirdi. Kimisi “daha iyi olabilir” dedi. Her konuşulanı bütün açıklığıyla aktarıyorum.

1- Hangi tip kitaplardan insan uzak durmalı sizce?

2- Unutamadığınız müşteri-kitap alıcılarınız kimlerdir? İsimlerini zikredebilir miyiz?

3- Beyazıt'taki sahafların ders kitapçısı haline dönüşmelerine ne diyorsunuz?

İşte yanıtlar…

Sahaflara sorduk
(+)

Kamer Sahaf:

1- Bence hiçbir kitaptan uzak durulmamalıdır. Her kitap okunmalıdır.

2- Giden gelen çok oluyor. Hatırlamıyorum. Öyle şeyleri aklımda tutmuyorum genelde.

3- Kısaca; hiçbir değerimizi koruyamadığımız gibi onları da koruyamadığımızı düşünüyorum. Bu ülkede neyi koruduk ki, sahafları koruyalım?!

Sahaflara sorduk
(+)

Ayça Kitabevi (kendileri kitabevi dememizi rica etti):

1- Yer altı edebiyatından uzak durulmalıdır. Özellikle gençlerin kötü etkileneceğini düşünüyorum. Okumasınlar.

2- Tanıdık simalardan Murat Belge, Murathan Mungan ve Pelin Batu'yu sayabilirim.

3- Beyazıt'ta hiç sahaf kalmadı ne yazık ki. Ders kitapları satıyorlar. Bizim yaptığımız bile sahaflık değil zaten. 2. el kitapçılık yapıyoruz. Sahaf kültürümüz yok. Safi kitabımız yok. Elde kalmamış kitaplar bulunur sahaflarda. Şimdi baktığınızdaysa, sahaflardaki kitabı her yerde bulabilirsiniz.

Sahaflara sorduk
(+)

Yaşam Sahaf:

1- Özellikle ders kitabı karakteri olan kitaplardan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

2- Çok vardır. İlla ki, tanıdık birileri değil de ilginç kitap okurlarımız var. Buraya gelip de, çok başka konuları anlatıp giden müşterilerimiz var. Önemli olan da, iyi bir kitap okuru ne alacağını biliyor. Her gün sıra dışı biri geliyor dükkânımıza ve tuhaf tuhaf konuşmaya başlıyor.

3- O mesele galiba taleplerden oldu. Herkes ders kitaplarından sorduğu için, sahaflıktan kitapçılığa geçildi. Buradakilerin çoğu da Beyazıt'taki eski sahaflar zaten. Birdenbire kaldırıldılar oradan, buraya gelmek zorunluluğuna düştüler. Açıkçası, ders kitaplarına olan yöneliş sahafları bitirdi! Tabii bu ülke sahafları ne yapsın? Çok daha önemli sorunları varken!?

Sahaflara sorduk
(+)

Önder Kitabevi:

1- İnsan toplum için, kendisini zararlı şeylere itecek kitaplardan uzak durmalı.

2- Değişik izler bırakanlar var ama tam olarak anımsamıyorum. Genelde böyle sorular sorulmadığı için.

3- Yönetim ve belediye Beyazıt'taki sahafları bitirdi. Oraya sahip çıkamadılar. Sonunda da ders kitabı satan sahaflara dönüştüler.

Sahaflara sorduk
(+)

Barış Sahaf:

1- İnsan, bütün kitaplara yakın durmalı.

2- Tabii ki oldu. İsim veremesem de başımızdan geçen bir olayı anlatabilirim. Bir müşterimiz, hep birinci baskı olan kitapları alırdı. Biz bir defasında fark etmeden herhangi bir kitabın ikinci baskısını verdik. Geri geldi ve adam masanın üzerine kitabı bıraktı ve gitti. Ne kadar arasak da, özür dilesek de onu geri döndüremedik dükkânımıza.

3- İşin kolayına kaçtılar. Babalarından, dedelerinden gördüklerini takip etmediler (edemediler). Sahaflık zordur. On beş yıllık çıraklık süreniz vardır. Yapabilene aşk olsun. Ben sahaflığı altmışaltı yıldır yapıyorum. Ama tabii herkesin, her kesimin paraya ihtiyacı olduğundan sahaflığı bitirdiler.

Sahaflara sorduk
(+)

Eylül Kitabevi:

1- Kendisine ve ideolojisine zarar verecek kitaplardan uzak durmalıdır.

2- Çook. Her gün değişik tiplerle-delilerle karşılaşıyoruz.

3- İster istemez sahafız. Ama bir yere kadar. Ekmek peşinde koşuyoruz. Oradaki ağabeyler de ekmeğini kazanıyorlar. Kendi istekleri doğrultusunda ders kitapçısı oldular.

Sahaflara sorduk
(+)

Doğa Kitabevi:

1- Kitaplardan uzak durmalı mı  ki?! Bütün kitaplar okunmalı, zarar vermedikçe. Sizin için ilginizi çeken, bilgi veren bir kitap değilse almazsınız.

2- Evet, dışişleri bakanı geldi. Felsefe kitapları almıştı. Gerçeklik ve Yansıma’ydı sanırım kitabın adı.

3- Oradakiler buraya geldiler. Ancak gerçek sahaf hâlâ orada da vardır. Beyazıt Camii'nin külliye tarafında. Ancak dediğin gibi, camiinin oradaki ders kitapçılarının derdi sahaflık değil! Oralar, ilk sahaf niteliği taşıyan yerler olmasına rağmen sahaf değiller. Sahaf festivalinde bile sahaf yoktu ki! Pazar yeriydi resmen!

Kağıtgemi Kitabevi-Sahaf:

1- İdeolojik kitaplardan. Yani, “benim izlediğim yoldan git” tarzında olan kitapları kastediyorum. Günlük hayatta da ne kadar yanlışsa, o kitabı okumak da yanlıştır.

2- Var. İlk geldiklerinde inanılmaz derecede kitaba yönelen çocuklar tanıdım. Geliyorlardı, tek tek kitapları ayırıp, karıştırıp bakarlardı inceden inceye. Şimdi on beş-on sekiz yaşlarına gelmişlerdir herhalde. Onların okumaya olan merakı beni mutlu ediyordu.

3- Turistik bir yere ve ders kitapçılarına döndü orası. Dünyanın gidişatı böyle. Kitap işiyle uğraşacakların yapacağı bir şey yok. Herkes yeni gelen dalgalara esir oldu. Sahaflıkla kitapçılık aynı şey değildir. Sahafla müşteri arasında doktor-hasta ilişkisi vardır. Bir doktorsanız, ağrı ilacı isteyen hastaya kabız ilacı vermezsiniz.

 

Elif Karacan bir dokundu…

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2010, 17:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
eyüp
eyüp - 9 yıl Önce

Ders kitapları hariç özgür düşünceyi geliştiren her kitap okunmalıdır.

...
... - 9 yıl Önce

Benceher kitaba yakın olunmalıdır ancak belli bir mesafe ile. Bu da doğru okuma ile gerçekleşir.

Ebu Abdullah-ı Amasi
Ebu Abdullah-ı Amasi - 9 yıl Önce

Günümüzde Kİtap okumayan, kitab'a hiç aşina olmayan bir nesil varken siz ders kitabı okuyorsanız gelmeyin" diyor ya da diyenleri haber ediyor bir de buna övgüler diziyorsunuz he mi. iyi iyi.. devrilmiş dervişlik arka kapıdan Devrimcilik arka kapıdan idealizm diye ben buna derim işte...Hadi kolay gelsin ...

banner19

banner13

banner20