Dernekler tek yumruk oldu!

İşte bu ortamda bizleri sevindiren bir haber aldık. Yaklaşık 400 STK bir araya gelerek 'Sivil Dayanışma Platformu' oluşturdu.

Dernekler tek yumruk oldu!

Sivil Dayanışma Platformu

Örgütlü toplumların neler yapabileceği sürekli konuşulur. Dünyanın çeşitli ülkelerinden örnekler verilerek kıyaslamalar yapılır. Şu ülkede; bilmem kaç kişi, bilmem kaç derneğe üye diye sürekli duyarız.

Sivil toplum bilincinin Türkiye’de henüz oturduğunu söyleyemeyiz. Dernek denildiğinde;  kağıt oyunları oynanan köy dernekleri akla gelir.

Tek yürekte birleştiler

İşte bu ortamda bizleri sevindiren bir haber aldık. Yaklaşık 400 STK bir araya gelerek “Sivil Dayanışma Platformu”  oluşturdu. Platform tarafından yapılan Ottoman Otel’de basın açıklamasında kuruluş amaçlarının yaşanan tarihi süreçte, demokrasi ve hukuk ekseninde Türkiye’yi yeniden yapılandırma sürecine katkı sağlamak, birlik ve beraberliği koruyarak sivil bir anayasa talebini toplumda canlı tutmak olduğunu bildirildi.

Platform toplumun tüm kesimlerinden gereken desteği almak ve ülkenin dört bir yanında bu duyarlılığı sağlamak amacıyla ”Demokrasi İçin, Özgürlük İçin Tek Yürek Tek Bilek” sloganıyla yola çıktı.

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER)’in de içinde bulunduğu platform Türkiye’nin bir dönüm noktasında olduğunu, Dünyanın da yeni dengeler, yeni siyaset biçimleri, yeni yapılanma arayışları içinde olduğunu vurguladı.

ÖNDER Genel Sekreteri İsmail Mansur Özdemir yaptığı konuşmada: “Özgürlük ve Demokrasi arayışının adeta mihver unsurlarından biri olan özgürlükler arayışında yetim bırakılan özgür eğitim anlayışının bir gereği olarak bu platforma katılmış bulunuyoruz. Ülke insanının menfaatine yönelik ihdas edilmiş kurumların istismarcı bir mantıkla milletin karşısına geçmesi kabul edilemez bir durumdur.  Kanayan bir yara olarak milletimizin artık tolere edemeyeceği bir noktaya gelen katsayı sorununun çözümü de ara çözümlerle mümkün olmayacaktır. Bu gerekçeden hareketle özgürlükçü bir eğitim için yeni bir özgür anayasa ihtiyacımızı kamuoyuna arz ediyoruz” dedi.

11958İlk yüzde hiç üniversitemiz yok

Türkiye’nin aydınları, akademisyenleri, medyası, sivil toplum kuruluşları ve tüm kesimleriyle bir mutabakat zeminine ihtiyaç duyulduğu belirtilen basın toplantısında Prof. Dr. Şefik Dursun platformun milletin ayakta kalma mücadelesine katkıda bulunacağını ifade etti. Dursun, yargının üniversiteye müdahalesinin ideolojik olduğunu, Singapur’dan ilk 50’ye 2 üniversite girerken, Türkiye’den ilk 100’de hiçbir üniversitenin olmadığını söyleyerek huzur olmayan yerde başarının da olamayacağını kaydetti.

TGTV Başkanı  Necati Ceylan ise “yargının yasamanın yerine geçmesine, keyfi, ideolojik uygulamalara itiraz ediyoruz ve bunun sivil bir anayasayla aşılacağını düşünüyoruz” dedi.

Fatma BenliEnsar Vakfı  Başkanı Ahmet Şişman dünyadaki değişikler konusunda en hantal ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, katsayı meselesinin pinpon topu gibi YÖK ve Danıştay arasında gidip geldiğini, darbe anayasasının değişmesi istediklerini söyledi.

Toplantıda konuşanlardan ASDER Başkanı Adnan Tanrıverdi, ASKON Başkanı Mustafa Koca, AKDER Başkan Yardımcısı Avukat Fatma Benli, Hak-İş Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan gibi isimler de sivil anayasa taleplerini dile getirerek darbe anayasasıyla Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere ayak uyduramayacağına dikkat çektiler.

  

 

 

Halil Yılmaz sivil toplum bilincine inanarak duyurdu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
selo
selo - 13 yıl Önce

konya'daki bütün dernekler de bundan birkaç yıl önce güçbirliği için ortak bir platform oluşturmuştu.