banner17

Dergi Fuarında ne fark ettim!

Fuarla ilgili çok şey yazıldı ama bir husus var ki bu hiç yazılmadı..

Dergi Fuarında ne fark ettim!

Üzerinden epey geçti ama Türkiye Dergi Fuarı'yla ilgili küçük bir noktaya değinmekte fayda var. İş-güç dolayısıyla ben fuara pazar günü katılabildim. Standımızda oturup son günün tadını çıkardım. Satışlar dâhil her açıdan güzel bir gelişmeyi birbiri ardınca getirdi bu fuar. Daha önce fuar hakkında birçok şey yazıldı; övüldü, belki bazen ufak tefek eleştiriler oldu; ama benim orada yarım günde edindiğim ufak bir izlenimden kimse bahsetmedi.Türkiye Dergi Fuarı 2010

Yaklaşık yüz yıl önce girdiğimiz kriz dolayısıyla özellikle 80–90 yılları arasında Müslümanlar hep ayrı düştü. Özellikle mezhep, fraksiyon, cemaat, parti, grup, hizipler (bu liste daha çok uzar) arasında tekfire varan düşmanlıklar görüldü. Bu her zaman -akidevi tabirle- küffara yaradı. Bugün Afganistan'da Irak'ta ve dünyanın uzak diyarlarındaki Müslümanlara neler oluyorsa çağdaş firavunların bu ayrılık taktiği yüzünden oluyor.

Omuz omuza saf tutan dergiler

İşte dergi fuarında eskilerin o kadim düşmanlıklarının yumuşadığını gördüm. Kalbim yumuşadı, umudum arttı geleceği dair. Örneğin görüşleri pek yakın olmayan Kurani Hayat ve Rıhle dergilerinin yan yana stantlarını görmek; birbirleriyle muhabbet içinde olmalarına şahit olmak müthiş bir duygu. Metin Karabaşoğlu'yla Hamza Türkmen'i aynı panelde yanyana oturup konuşması da bir diğer güzel anekdot.

Türkiye Dergi Fuarı

Vay vay!

Görüşleri birbirinden ayrı olan insanların birbirleriyle iletişimi, bilgi alışverişi, dergi paylaşımları ve görüş farklılıklarını minik esprilere dönüştürmeleri dergi fuarının belki de görünmeyen en büyük kazanımıydı desem çok mu iyimser olurum bilmiyorum.

21050Tasfiye Dergisi'nden Ahmet Örs'ün Süleyman Hilmi Tunahan, Said Nursi gibi cemaat liderlerinin gördüğü zulümleri anlattığı hikâyeyi de konu aldığı konuşması beni mutlu eden başa bir güzellikti. Hele Rıhle Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Abdullah Zerrar Cengiz'in konuşmasının bir yerinde "Radikal görüşlü kardeşlerimiz" demesi son noktaydı. Her ne kadar o tanıma karşı olsam da ve kurduğu cümle bir eleştiri cümlesi olmasına rağmen “vay kardeşim!” dedim içimden.  

Dergi fuarındaki görevimi diğer arkadaşlara bıraktıktan sonra o ruh halimle sokaklara çıkıp avazım yırtılırcasına bağırdım "Dünyanın tüm Müslümanları birleşin!" diye. (içimden tabii!) 

 

 

Enes Malikoğlu haber verdi, paylaştı

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2010, 22:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
AZC
AZC - 8 yıl Önce

Abdullah Zerrar hoca o gün Türkiye Dergi fuarı Koordinotörü olarak "Radikal" kelimesini, dünün radikal diyet tabir edilen kesimden çoğunun 180 derece değişerek bugünün liberali haline geldiklerini, dolayısıyla itikadi zeminin dışına çıkmamak kaydıyla bütün cemaatler arasında bir diyaloğa ciddi bir zemin oluşturduğu için bu fuarın önemine özellikle dikkat çekmek için bu ifadeyi kullanmıştır.

Enes Malikoğlu
Enes Malikoğlu - 8 yıl Önce

Evet konuyu biliyorum. Genel anlamda da o eleştiriye katılmamak mümkün değil. Allah ondan razı olsun!

banner19

banner13

banner20