Deneyin, nasıl güzel olacaksınız görün!

Güzel olmak bu görüntü çağında ne kadar mümkündür? Kimdir güzel? Bu soruların eşliğinde sizi güzelliğe çağırıyoruz!

Deneyin, nasıl güzel olacaksınız görün!

Güzel olmak herkesin içinde olan bir duygudur ve bunun için pek çok yol denenir. ‘Güzel nedir’, ‘kime güzel denilir’; bunlar tartışılabilir şeyler, ama kesin bir ‘Güzel’ var. Güzel olmak için, ne içinde bir sürü kimyasal madde bulunan ürünlere ne de bitkisel şunlara-bunlara ihtiyacınız var. Öyle yolları var ki bunun, hem içiniz güzel olacak hem dışınız. Üstelik bir de zamanınız. Nasıl mı? İşte size güzel, güpgüzel olmanın en geçerli yolları:

1. Her şeyden önce ‘Allah’ adını dilinizden eksik etmeyin. Attığınız her adımda, yaptığınız her işte aklınızda ve kalbinizde Allah olsun. Allah’ın varlığını bir dakika aklınızdan çıkarmazsanız ona göre hayırlı işler yapıp hayırlı yerlere gidersiniz ve her türlü kirlilikten uzak durursunuz. Böylece cildiniz de kalbiniz de kirlenmemiş olur.

2. Bol bol Kur’an-ı Kerim okuyun. Kur’an’a bakmak gözlerinizi aydınlatır, yüzünüze canlılık ve içinize huzur verir. Hem de zamanınızı en güzel şekilde değerlendirmiş olursunuz.

3. Namazlarınıza gereken önemi verin. En güzel kıyafetlerinizi giyip öyle çıkın huzura. Nasıl, bir misafir gelince ya da misafirliğe giderken temiz ve güzel kıyafetlerinizi giyiniyorsanız namaz için de o şekilde hazırlanın. Böylelikle, hem namazın ehemmiyetini daha iyi anlamış olursunuz hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

4. Bir işe başlarken niyetinizi iyi değerlendirin. Niyeti temiz olanın gönlü temiz olur ve insanın içi dışına yansır. İçi temizlemeye de maddi ve manevi kirlerden arınmakla başlayabilirsiniz.

5. Sabah namazından önce ya da sonra pencereyi açın ve yüzünüzü el değmemiş havanın temizliğine bırakın. Bu tertemiz hava cildinizi nemlendirirken size de dinamiklik verecek. Hem de nasibinizi bol bol almış olursunuz.

6. Öğle uykusunu ihmal etmeyin. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), öğle namazını kıldıktan sonra bir süre uyurmuş, bu uykuya da ‘Kaylûle’ ismi verilmiş. Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Öğleyin kaylûle yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylûle yapmazlar.” (Müslim). Bu uykunun pek çok yararı bilimsel olarak kanıtlanmakla birlikte bir sünneti yerine getirmek için yaparsanız daha çok faydasını görürsünüz. Kaylûle, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirerek hafızanızın daha canlı kalmasını sağlayacak. Aynı zamanda içinizde bir sünneti yerine getirmenin mutluluğu olacaktır.

7. Mümkün olduğunca Allah adını anan, bir araya gelince dünyevi şeylerden değil de, dinî ve ilmî gelişiminize faydası olacak konularda konuşan insanlarla birlikte olmaya çalışın. Dedikodudan, gıybetten uzak durun. Başkalarının günahını almak, içinizi olduğu gibi dışınızı da kirletecektir.

8. Üstünüzdeki göz izlerinden kurtulun hemen ve karşı cinsin olduğu ortamlarda fazla durmayın. Böylelikle yüzünüzde bakışlardan dolayı oluşan izler oluşmayacak, suretiniz daha temiz bir görünüme sahip olacak.

9.Bir gün bittiğinde o gün ne yapıp ettiğinizi düşünün. Hayat buradan ibaret değil, öteleri de düşünün. Yerinde ve zamanında gülmek gibi ağlamayı da öğrenin. Ağlamak içinizi açar. Daha güzel bakmanızı ve daha hoşgörülü olmanızı sağlar. Ağlamak size insan olduğunuzu, neden var olduğunuzu hatırlatır. Ağlayabilen insanlar güzeldir.

10.Fazla konuşmak yerine az konuşup çok susmayı deneyin. Susarken daha çok düşünecek, düşündükçe doğruları daha çok idrak edecek ve idrak ettikçe daha çok Hakk’a yöneleceksiniz. Gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecek.

Benden söylemesi, deneyin nasıl güzel olacaksınız görün.

Emine Şimşek’ten söylemesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
sumeyye
sumeyye - 10 yıl Önce

Emine Hanım, çok teşekkür ederiz hakikaten güzellik arayışımıza güzel bir cevap olmuş...Ben de tüm dostlarımla bu güzellik reçetesini paylaşacağım inşaAllah :)

Esma Nur
Esma Nur - 2 yıl Önce

İçim huzurla doldu. Rabb'im sizden razı olsun. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten çok çok beğendim

esra ağaçyetiştiren
esra ağaçyetiştiren - 13 yıl Önce

Güzel arkadaşım yüreğine sağlık ...çok beğendim yazını..bundan sonra çok daha dikkat edicem... verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim..başarının devamını diliyorum...sevildiğini bilesin..

meryem dalğıç
meryem dalğıç - 13 yıl Önce

Emineciğim kalemine ve yüreğine sağlık.milyar dökmeden güpgüzel olmanın formülü vermşin:)

melike aydın
melike aydın - 13 yıl Önce

bu maddeler çok 'güzel' kardeş. güzel olmak dahası güzel kalmak için saydıklarını gözönünde bulunduracağım...
selametle..

Mustafa Mutlu
Mustafa Mutlu - 13 yıl Önce

Çok teşekkürler Emine Hanım Müslümana yakışan hayat tarzını anlatmışsınız.Yüreğiğinize sağlık

Asuman
Asuman - 5 ay Önce

Allah razı olsun paylasiminizdan dolayi