Darbe Girişimine Karşı Twitter Cephesinde Neler Var?

Türkiye’de medyanın bütün kanalları ile darbe karşısında duruşunun yanında gerek sosyal medyada, gerek münferit internet sitelerinde ciddi çalışmalar mevcut. Bu haberde de, darbe girişimine dair yayın yapan bazı twitter hesaplarını derledik.

Darbe Girişimine Karşı Twitter Cephesinde Neler Var?

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde tüm Türkiye elinden gelen bütün gayreti gösterdi ve bu tehdit başarı ile bertaraf edildi elhamdülillah. Fakat günümüzün en önemli araçlarından olan medya ve internet üzerinde, darbe sonrasındaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Ama Allah’a hamdolsun ki, bu alanda mücadele de, bundan önce örneği görülmemiş bir şekilde sürdürülüyor. Türkiye’de medyanın bütün kanalları ile darbe karşısında duruşunun yanında gerek sosyal medyada, gerek münferit internet sitelerinde ciddi çalışmalar mevcut.

Bir haftadır sitemizde, muhtelif mecralarda yayınlanan yazıları arşivliyoruz. Bu haberde de, darbe girişimine dair yayın yapan bazı twitter hesaplarını derledik.

https://twitter.com/DHikayeleri

https://twitter.com/cesurmillet

15 Temmuz gecesi Türkiye’nin her yerinde ortaya çıkan örnek hikayeleri derleyen ve görseller ile yayına veren bu iki hesap, örnek alınacak pek çok hikayeye ulaşmamızı sağlıyor.

https://twitter.com/DarbeArsivi1

15 Temmuz gecesi ve sonrasındaki hareketliliği an be an takip edebileceğiniz bir twitter adresi. Bu konuda Anadolu Ajansı’nın hazırladığı kitapçığın da, ilgililer için muntazam bir derleme olduğunu hatırlatmamız gerek.

https://twitter.com/Turkiyeyiz_Biz

Hem darbeye dair güncel haberleri hem de takipçilerinin

https://twitter.com/AcademicsforTR

Türkiye’den ve dünyadan darbe karşıtı akademisyenlerin oluşturduğu bir ortaklık. Açılan internet sitesinde de pek çok akademisyenin imzası mevcut.

https://twitter.com/sehitkahraman

Hesap, 15 Temmuz gecesi şehit olan kardeşlerimize yoğunlaşmış. Bu isimleri hepimizin hafızasına nakşetmesi ve hepimizin geride kalanların sorumluluğunu unutmaması bugün direnişin en önemli ayağı.

https://twitter.com/nobettteyiz

Türkiye’nin her tarafında devam eden eylemlerden fotoğrafların ve bilgilerin paylaşıldığı bir twitter adresi.

***

Bundan sonra değineceğimiz hesaplar, İngilizce merkezli olmak üzere yabancı dilde yayın yapan hesaplar.

https://twitter.com/CoupHypocrisy

Batı medyasında çıkan yalan haberlerin derlendiği bir twitter adresi. Bu konuda daha derinlikli bilgi edinmek isteyen okuyucularımıza, Deniz Baran’ın Dünyabülteni’nde yazdığı iki yazıyı tavsiye ediyoruz. Bu yazıların ilki, İngilizce’ye de tercüme edilmiş durumda. 1. Yazı [Yazının İngilizcesi] , 2. Yazı.

https://twitter.com/failedcoupfacts

Darbe girişimi ve sonrasına dair güncel haberlerin paylaşıldığı bir twitter adresi.

https://twitter.com/voicesofjuly15

https://twitter.com/StreetStreamTR

Bu iki hesap, Ddarbe gecesi ortaya çıkan kahramanlarımıza ve onların hikayelerine dair İngilizce bilgi vermekte.

https://twitter.com/TRJourReview

Bağımsız gazeticilerden müteşekkil bir grup. Bilgi karmaşasından uzakta, objektif habercilik yapmaya çalışılıyor. Dezanformasyona karşı kendilerinin bir Youtube kanalı da mevcut.

Ayrıca hem o geceye dair hem de sonrasında yaşananlara dair görsellere şu blog adresinden ulaşabilirsiniz: 15temmuz.wordpress.com

 

Derleyenler: Mehmet ErkenM. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2016 Salı 16:17 Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 16:37
YORUM EKLE

banner19

banner36