Daima nazik, asla ödün vermedi!

Nuri Pakdil Usta'yı anlatan 'Asla ve Daima' muhteşemdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ve Mevlana İdris'ten yeni isimleri anlatmasını bekliyoruz.

Daima nazik, asla ödün vermedi!

Belgesel yayına girmeden önce epey haber yapıldı. Fakat sonrasında üzerinde pek yorum yapılmadı. Mustafa Nezihi belgeseli seyretti ve dunyabizim.com adına emeği geçenlere teşekkürlerini kısa bir değerlendirmeyle sunmak istedi.

Nuri PakdilPakdil'e yakışır bir dille...

Nuri Pakdil’i anlatan Asla ve Daima muhteşemdi. Mevlana İdris sağlam, sahih, çekincesiz, doğrudan bir anlatımla anlatmış Usta’yı. Yönetmen Mehmet Akif Aydın da kendisine verilen metni iyi değerlendirmiş. Diğer pek çok televizyon programında gördüğümüz ancak imalarla, göndermelerle anlatılabilen hakikatleri Pakdil’in üslubuyla dolaysız anlattı bize bu belgesel. ( Çocukluğunda okula gönderilmeyiş sebebi ve cumhuriyet devrimlerinin sert bir muhalifi oluşunun sebepleri devlet televizyonunda anlatılabilir miydi? ) Yaşayan bir büyük adamın İslam’ı, Kudüs’ü, İstanbul’u, ümmeti, insanları dert edinişine şahit olduk.

O'nu dostlarının anlatması ne güzeldi!

Pakdil Usta’yı da doğru kişiler anlattı. Her ne kadar bazı genç isimlerin daha fazla konuşması sağlandıysa da genelde uzun yıllar Edebiyat çevresinde bulunmuş ve Usta’nın dostları olan kişilerin O’nu anlatması çok önemliydi. Ayrıca Nuri Pakdil’in video görüntülerinin olması da belgeseli daha da canlandırmıştı. Böylece Usta’nın onu bizzat görememiş olanlar da duruşuna, yürüyüşüne, insanla konuşmasına, elinden bırakmadığı tesbihine şahit oldular.

Nuri Pakdil, BiatDurmadan Kudüs'e, Tanrı'ya, insana yürüyen...

Bu uzun sayılabilecek belgeselden zihnimize, kalbimize nakşolunan güzelliklerden bazıları: Nuri Pakdil durmadan Kudüs’e, oradan da Tanrı’ya ve insana yürüyen ve yorulmayan Yürüyüşçü. Hiç durmadan, büyük bir özveri ve bilinçle yeni bir dil yaratan İnşacı. Gerektiğinde bir tek cümle için yüzlerce deneme yapmayı farz gören bir anlayışın sahibi. Pakdil’in ‘Daima’ nazik bir uyarıcı ve belletici oması. Ama ‘Asla’ ilkelerinden taviz vermemesi. Ki o ilkeleri yüzlerce kez okuduğu Kur’an’dan ve Büyük Önderimiz’in, Peygamberimiz’in yaşamından devşirmiştir, özümsemiştir. Yazmaya çok değer veren bir insanın suskusunun da bir konuşma olduğunu öğrendik. Dostlarla yazışmanın, onlarla buluşup muhabbeti arttırmanın gerekliliğini hatırladık bir daha.

Nuri Pakdil, Bir Yazarın NotlarıNuri Pakdil sadece şunun için bile sevilir: İsim vererek kimsenin arkasından konuşmamıştır. Çünkü gıybet ‘ölü kardeşinin etini yemek gibi kerihtir.’

Belgeseli yeniden izleyebilsek

Velhasıl bu belgeseli en az bir kaç kez seyretmek, can kulağıyla dinlemek gerekiyor. Keşke TRT bizlere bu programı yeniden izleme imkanı sunsa. Biz de yeni baştan Nuri Pakdil’in kitaplarını O’nun yazdığına yakın bir bilinçle, dikkatle usanmadan okuyabilsek. Bu arada Mevlana İdris de bize başka güzel adamlarımızı anlatmak için kolları sıvamalı. Kendisinden ricamızdır.

Umarım Pakdil Usta’yı ve eserlerini çok iyi bilen GYY, bu haberin sonunda, özellikle yeni başlayacaklar için, onun kitaplarından hangilerini nasıl bir sıralamayla okuyacaklarını belirtme nezaketini gösterir.

 

Mustafa Nezihi TRT'nin çok kanalı var dedi!

GYY'nin nazik notu: Mustafa Nezihi Pesen kardeşimizin emri vakisi ile Nuri Pakdil Usta'nın Bir Yazarın Notları1,2,3,4; Umut, Korku, Biat1,2,3 isimli kitaplarını öncelikle önereyim. İki dizelik şiirlerini ilk başta okumak kimilerine dokunabilir. Bir Yazarın Notları'nın 1. ciltten sonraki ciltleri de bir türlü yeniden yayınlanmadı. Biat'ın ise ne 1. ne 2. ne de 3. cildi mevcut! 20 yıldır bu kitaplar yok. Biz de bu kitapların (efendim kitap mı, hazine bunlar, bir okusanız) tekrar yayınlanmasını dileyelim!

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2011 Cuma 12:05 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2011, 09:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şehbâl
şehbâl - 11 yıl Önce

Gecenin bir vakti izlediğim, izlerken heycanlandığım ve ciddi manada umutlandığım çok naif ve güzel bir belgeseldi...İzlenmeyen herkesin umutlanmak biraz heycanlanmak için izlemesini isterim,buna ve böyle yazarlara çok ihtiyacımız var:)

dr .ramazan akkuş
dr .ramazan akkuş - 11 yıl Önce

aklarla başlayan mekan isimleri.70 lerin ankarasında bizim huzur mekanlarımızdı.cebimizdeki rızık paramızı paramızı kitaplara yatırdığımız günlerdi.yazamadık ama gönülden okur,hayatımıza dokurduk.tıpda ,hukukta ,siyasalda okusak da bizim asıl fakültemiz oralardı.nostalji değil ogünleri oabilerle yaşadım.o eğilmeyen asil bir ekselansdı benim için .

banner26