Coşkuyla yazıyor yazılarını

Reşit Güngör Kalkan’ın deneme kitapları umulmadık yerleri, ayrıntıları yoklayarak bir yolculuğa sokuyor bizleri.

Coşkuyla yazıyor yazılarını

 

Neye niyet neye kısmet

1999’da şiir kitabıyla tanıştığımız, daha sonra denemelerini okumaktan büyük keyif aldığımız yazar Reşit Güngör Kalkan’ın daha geniş kapsamlı olarak tanınmasına ne şiir kitabı ne de deneme kitapları vesile olmuştur. O, adını daha çok İsmet Özel’i anlattığı “Ben İsmet Özel Şair” adlı kitabıyla duyurmuş bir yazardır. Yazar, biyografik bir çalışma ile adını duyursa da onun gönlü asıl denemededir. Üç deneme kitabıyla, bu işe ne kadar ciddi olarak sarıldığını gösteren yazar, yeni deneme kitaplarına da imza atmak için denemenin kapısını aşındırmaya devam etmektedir.

Üç Deneme Üç Dünya

Reşit Göngör Kalkan’ın ilk kitabı bir şiir kitabı olsa da o artık yolunu belirlemiş bir yazardır. Denemelerinde kullandığı içten ve kuşatıcı üslupla denemeye olan bağlılığını pekiştiren yazar, kalbindeki şiirin sesine kulak vererek şiir tadında denemelere imza atmıştır. İlk deneme kitabı Sürgün Aşk Düğünleri ( İnsan Saati Yay. 2000) bir deneme kitabı olduğu kadar bir portre kitabıdır da. Adeta şair ve yazarlar geçidine sahne olan kitapta Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Sezai Karakoç, Nurullah Genç, Ali Çolak, Cengiz Dağcı isimleri yazarın gönül dünyasından yansıyan cümlelerle kitapta hayat bulmaktadır.Aşk Kadar İsyan, Reşit Güngör Kalkan

Aşk Kadar İsyan Sesli adlı kitap Birey Yay. 2004 baskılı. Bu kitap daha çok kaybettiklerimize yazılmış bir ağıt gibi. Gelişen teknolojiyle birlikte parmaklarımızın arasından kayıp giden birçok güzel yanımızın içimizde açtığı derin boşluklar bir isyan sesi ile veriliyor bu denemelerde. Bir şarkının içli namesi kulağımıza değerken, bir mektubun satırları arasında kaybolabiliyoruz. Aşkın yakamızı bırakmadığı denemelerle okuyucuyu uzun bir yolculuğa çıkaran yazar uğradığı her yere bir tutam sevgi saçmayı da ihmal etmiyor. Bu kitapta da yazarlar, şairler, okuma kültürü üzerine denemelere rastlıyoruz. Aslında bu gösteriyor ki Reşit Güngör Kalkan sadece denemelerini yazmakla kalmıyor, okuyucunun kalbinde bir kıvılcım çakmayı da hedefliyor. Zaten yazmak denen ağrının içimizde çırpınıp durması da bundan başka nedir ki?

Gül Üstüne Aşk Olsun adlı deneme kitabı Kaynak Yayınları’ndan 2006 yılında çıkan bir kitap. Bu kitapla da anlaşılıyor ki yazarın denemede üslubu artık yerleşmiştir ve o, yolunu denemeci olarak çizmiştir. Gönül ferahlığıyla, gül kokusuyla okunacak cümlelerle karşılıyor yazar okuyucusunu. Kitabın ilk denemesini yazar deneme konusunda günümüzün önemli isimlerinden Ali Çolak’a ithaf etmiş. Anlatım tarzı ve konu seçimi olarak Ali Çolak’a yakın bir üslubu olan Reşit Güngör Kalkan, ilk kitabında da Ali Çolak hakkında bir deneme kaleme alarak, Ali Çolak’ı son dönem deneme yazarları içerisinde güzide bir yere koyduğunu söylemiştir.

Deneme yazmak, hayatı okumak gibidir. Hayat denen keşmekeşi yaşadığımız müddetçe deneme yanılmayla da olsa kalbimizin sesine kulak vererek bir cümle daha süreceğiz namluya. Reşit Güngör Kalkan’dan daha çok denemeler okuyacağız. Onun cümleleriyle hayatın karanlık sokaklarında cümlelere tutunarak yürüyeceğiz. Hayat devam ediyor ve yazar çalışıyor.

Mustafa Uçurum yazdı

 

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 22:20 Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2011, 00:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Emre
Ali Emre - 11 yıl Önce

Reşit Güngör'ü ve kitaplarını bizlere bir kez daha hatırlatan Mustafa Uçurum'a teşekkürler.

banner19

banner36