Çok öfkeli bir şair Cafer Keklikçi

Cafer Keklikçi’nin ‘Tahammül Şeridi’ndeki şiirleri çağının sözcüsü…

Çok öfkeli bir şair Cafer Keklikçi

Okuduğu kitap neyse insan odur biraz da. Yani cümleler, mısralar seni öyle kaplar ki, bütün duygularını teslim alır. Umuda dair bir cümle mesela, gözlerine yansır hemen; ya da acısı bir roman kahramanının kamçılar seni, ayağa kaldırır. Belki de ağlatır. Bir şairin şen şakrak mısralar söylediği pek görülmemiştir zaten. Şairlerin de bir türlü kendine alışamadığını şiirleri söyler. Cafer Keklikçi’nin şiirleri mesela şairin kendisiyle olan kavgasını en iyi anlatanlardandır.Cafer Keklikçi

Şair Tahammül Şeridi’nde

Cafer Keklikçi’nin Timaş Yayınları’ndan çıkmış olan Tahammül Şeridi isimli şiir kitabını okurken şairin en çok öfkeli yanlarıyla karşılaşıyorsunuz. Sonra merhametli, hoşgörülü, çok duyarlı… Bu karşılaşmadan sonra sıkı bir bağ oluşuyor şiirle aranızda. Mesela şairin duyarlılığı geçiyor size de. Çiçeklere teselli veriyorsunuz, örneğin kırmızı güllere “biraz daha kırmızı olun” diyorsunuz; papatyalara gülüyor, iyice öksürüyorsunuz karanfillere de…

Sövmez şair, bir güzel tokat atar

Öfke, bazı şiirlerinin sebebi Cafer Keklikçi’nin, bazılarınınsa sonucu… Şairin öfkesinden korkulur elbet; ama şair öfkelenince güzel bir tokat atar, sonra bir tokat daha... Çünkü şairden daha iyi kimse bilmez, ki öfkeli bir adamın yumruğu küfründen daha ağırdır.

Bu ülkede ne olup bittiyse şairin aynasında

Gerçek, şairi her an derin bir ürpertiyle irkilttiğinden, çağının sözcüsüdür Keklikçi. Onun şiirine rezidanslar girer, faturalar, Ergenekon, yokluklar, yoksulluklar, mavi kokulu silgiler hani o ilkokuldan kalma… Keklikçi’nin istediğiyse, ilerde, Türkiye’de ne olmuş ne bitmiş kendi şiirinden çözülmesi. Keklikçi’nin şiirinin en belirgin özelliği de bu yanı zaten. Ana haber bültenlerinin bir şair gözünden sunulması gibi. Ya da şöyle diyebiliriz, bir şair Türkiye’ye bakıyor.

Tahammül Şeridi’yle Zemçi Çetinkaya şiir ödülünü almıştı Cafer Keklikçi. Kitabı okuyunca ne kadar haklı bir ödül olduğunu anlayacaksınız.

 

 

Emine Şimşek Süren değindi

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:09
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Elma
Mehmet Elma - 7 yıl Önce

Cafer Keklikçi samimi bir şair. Tahammül Şeridi'ni okudum. Aşırı denilecek öfke var. Tahammül Şeridi kitabındaki şiirler Cafer Keklikçi'nin usta bir şair olduğunu kanıtlıyor.

Elif
Elif - 7 yıl Önce

Öfke ile kalkan zararla oturur derler, ama şair şiirle zararlı çıkmadı galiba. Cafer Keklikçi usta bir şair. Hem de ünlü bir şair. Yaşına göre çok olgun.

sıdıka ermiş
sıdıka ermiş - 7 yıl Önce

cafer keklikçi ismini ilk defa duyuyorum. bu abartı niye diye sormadan edemiyorum. Bağışlayın lütfen.

Yasemin Martı
Yasemin Martı - 7 yıl Önce

Cafer Keklikçi ismini ilk defa duyuyormuş Sıdıka Ermiş. Dağda mı yaşıyorsun güzel kardeşim? Ömründe iki dergi okumuş olsan şiirlerini bilirdin. Hadi kitaplarını bilme. (yayın üssünün cevabı: kardeş, aynı İP numarası ile ama farklı isimlerle yorum yazıp durma istersen..)

Gül Asyalı
Gül Asyalı - 7 yıl Önce

Sitede iyi niyetle yazılmayan yorumların girmeyeceği yazıyor ama Cafer Keklikçi ismini ilk defa duyan yalancının yorumu giriyor. Bu iyi niyet sayın site yöneticileri? İyi niyetli iseniz lütfen o yorumu kaldırın. Benim bir Cafer Keklikçi okuru olarak canımı sıktı.

Aynur Diken
Aynur Diken - 7 yıl Önce

Sıdıka Ermiş hakareti niye giriliyor, ki Sıdıka Ermiş Cafer Keklikçi'yi tanıyan biri olduğu kesin, sayın site yöneticileri, bu hakaret size de geliyor, madem Cafer Keklikçi bilinmiyor da niye haber yaptınız?

Yasemin Martı
Yasemin Martı - 7 yıl Önce

Ben Yasemin Martı. Benim kullandığım bilgisayar genel bir bilgisayar. IP numarasını falan bilmem. Başkası da aynı bilgisayardan yorum yazmış olabilir. Benim Yasemin Martı olduğuma inanmıyorsanız Yasemin Martı yazan yorumu lütfen silin. İmaya gerek yok. Şahsen tanımadığım bir şair için kendime laf atılmasını istemem. Yorumumu silin kim ne yazarsa yazsın umurumda değil. Site yöneticilerinden rica ediyorum benim yorumumu silin. Bir daha da bu siteye girmeyeceğim.

hasan alel
hasan alel - 7 yıl Önce

Öfkeli şair seviyorum seni. Dünya bizimi de seviyorum. Sevgiler ve saygılar.


banner19

banner13