Çok iyi tasarlanmış bir sergi!

Sultanahmet meydanında harika bir sergi var: 1001 İcat sergisi. Bu sergiyi mutlaka geziniz!

Çok iyi tasarlanmış bir sergi!

“Batılı insanların hatırında bin yıllık bir boşluk var. Bu boşluk karanlık çağ olarak nitelendiriliyor. Yok gibi gösterilen bir çağdan söz ediyoruz. Biz, vakıf olarak, yok sayılan bin yıllık geçmişe ışık tutmak istedik.” Bu sözler Foundation for Science, Technology and Civilisation (Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı) Başkanı Prof. Dr. Salim Hasani’ye ait. Hazırladıkları sergiyle tüm dünyanın karanlığı zannedilen çağda müslüman coğrafyasında yükselen ışığı gösteriyorlar.

1001 İcat sergisi Sultanahmet'te
(+)

Serginin adı “1001 İcat

Bugün kullandığımız sayıların arkasındaki sır ne? Nasıl gördüğümüzü bilim adamları ilk kez ne zaman keşfetti? Amerika’yı gösteren en eski haritayı kim çizdi? Fil Saati’nin gizli anlamı nedir? Bunlara benzer daha birçok soruyu interaktif sunumlar ve modeller eşliğinde anlatan 1001 İcat” sergisi, Londra’daki Bilim Müzesi’nde açık kaldığı altı ay boyunca 400 binden fazla ziyaretçinin ilgisine mazhar oldu. Bir sergi için gerçekten rekor sayılacak bir ziyaretçi sayısı!

Geçen Mayıs ayında sergiyi Londra’da tesadüfen görüp gezme imkânım oldu. Farklı renklerde, dillerde insanlar İslam medeniyetinin mirasına tanıklık ediyordu. Tabii öğrenciler de! Ellerinde kalem-kağıt, bir yandan sergiyi dolaşıyorlar, diğer yandan da öğretmenlerinin kendilerinden bulmalarını istediği cevapları arıyorlardı. Böylece sergi, aynı zamanda eğlenceli bir derse dönüyordu. Öğrenmeyi zenginleştiren bu uygulama da sergi kadar hoşuma gitmişti.

1001 İcat sergisi Sultanahmet'te
(+)

Ve bu güzel sergi şimdi Türkiye’de!

18 Ağustos’tan 5 Ekim 2010’a kadar gece 3’e kadar Sultanahmet meydanında ziyarete açık kalacak sergi, 7. ve 17. yüzyıllar arasındaki 1000 yıllık tarihî süreçte İslam medeniyetinin hüküm sürdüğü coğrafyada, insanlığın bilimsel ve kültürel serüvenine yapılan katkıları göstermeyi amaçlıyor.

Sergiyi hazırlayanlar bunu ‘küresel bir eğitim inisiyatifi’ olarak tanımlıyor. Arkasındaki vakıf ise kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Serginin oluşumunda ise dünyanın çeşitli üniversitelerinden bilim, mühendislik, tarih ve sosyal bilimler alanlarında uzmanlaşmış birçok araştırmacının değerli katkıları var.

Batı kamuoyuna daha çok 1001 Gece Masalları, Ali Baba, Alaaddin, Sinbad, haremler ve uçan halılarla gösterilen İslam medeniyeti hakkındaki bu yanlış anlayışı düzeltmeyi ve Avrupa’da yaşanan karanlık çağlar boyunca müslüman coğrafyasının nasıl bir altın dönemde bulunduğunu ortaya koymayı amaçlayan sergi, bunu zengin görsel materyal eşliğinde gerçekleştiriyor.

Türkçe dahil 7 farklı dilde hazırlanan interaktif sunumlar ve modeller, sizi geçmişte güzel bir yolculuğa çağırıyor. Sergiyle ilgili daha fazla bilgi isteyen varsa 1001inventions.com adresine bakabilir.

Gezip görmekte fayda var!

 

Beytullah Önce haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2010, 18:49
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
hercaist
hercaist - 9 yıl Önce

sergi londra'da açıldığında tam anlamıyla içim cız etmişti. istanbul'a gelmesini hemde böyle kısa zamanda hayal bile edemezdim. ama oldu işte. her şey kesinlikle çok iyi, emeği geçen herkes kocaman bir teşekkürü hak ediyor. söylemeden geçemeyeceğim kısmı, görevliler inanılmaz bir performans sergiliyor, şimdiye dek gördüğüm en sabırlı, en güleryüzlü, en bilgili anlatıcılardı. herkes görmeli..

hatice meryem
hatice meryem - 9 yıl Önce

Ben daha gidemedim ama çok güzel bir sergiye benziyor. Ayrıca bunun için bir kısa film yapmışlar, çok güzel olmuş. Burdan izleyebilirsiniz: http://1001inventions.com/media/video/library

Murat K.
Murat K. - 9 yıl Önce

Aman, aman, İngilizler yine güzel bir sergi yapmışlar, bizi bize satıyorlar. 7. yy. ile 17. yy. arası imiş. Peki biz 1699 tarihinden sonra öldük mü? Birkaç yıl önce yine İngilizler (tesadüfe bak!) Türklerin BİN YILINI: 600 ile 1600 yılları arasını kapsayan bir sergiyi Londra'da düzenlemişlerdi. Ne hikmetse İngiliz dendiğinde bir büyüğümüzün 'İNGİLİZ(den) MÜSLÜMAN OLUR MU?' sözü aklıma geliyor. Demem o ki; bala üşüşen sinekler gibi olmasak artık!

beytullah emrah
beytullah emrah - 9 yıl Önce

müslümanın ingilizi, rumu, ermenisi, amerikalısı olur tabi, neden olmasın?

banner19

banner13