Cogito'nun diğer sözlüklerden farkı ne?

Edep, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü fikre ve fikir sahiplerine ev sahipliği yapan Cogito Sözlük 2 yaşında!

Cogito'nun diğer sözlüklerden farkı ne?

 

14 yıl önce Ekşi Sözlük ile hayatımıza girdi interaktif sözlükler. Facebook ve Twitter henüz doğmamışken, sanal âlemde var olmanın, gündeme dair yorum yapmanın, paylaşımda bulunmanın en zevkli ve ilgi çekici yanı idi sözlükte yazar olmak. Aradan geçen yıllarda sosyal medya olanca etkisiyle bizi kuşatsa da sözlüklerin cazibesi kaybolmadı. Aksine yenileri açılarak yaşamaya devam etti sözlükler.

Ne demekmiş Cogito?

Cogito Sözlük de bunlardan biri. İsmi ilk başta 'o da ne ki?' dedirtiyor. İsmini meşhur bir sözden alıyormuş meğer. Ünlü Fransız düşünür Descartes’ın kendisi kadar ünlü 'Cogito ergo sum' yani 'Düşünüyorum o halde varım' özdeyişinden esinlenerek adı koyulmuş  Cogito Sözlük'ün. Sözü birazcık değiştirerek 'Scribo, ergo sum!' (Yazıyorum, o halde varım!) mottosunu da kullanıyorlar. Cogito Sözlük, isminden ve misyonundan yola çıkarak, düşünebilen kişinin dilini ve üslubunu kirletmeden kendisini ifade edebileceğini göstermek istiyor.

Daha önce çeşitli sözlüklerde yazan fakat 'Yazdığımız sözlüklerde göremediğimiz, manevi değerlere sahip çıkılan bir sözlük kurabilir miyiz?' sorusundan hareketle ahlaki hassasiyet sahibi  100 kişilik ekibin girişimiyle kurulan Cogito, küfürsüz, hakaretsiz tanım ve bilgiler vaad ediyor. Kurulduğu günden bu yana 800 bin tanım girilen sözlük, üniversite öğrencisi ve mezunu binlerce kişiye keyifli bir ortam sunuyor.

'İnsani fikre, samimi zikre 7/24 açık sözlük!', 'Gel, ne düşünürsen düşün, gel!', 'Kişilerin değil fikirlerin çarpıştığı sözlük!' gibi sloganlarla adından söz ettiren Cogito Sözlük; din, ırk, mezhep, cemiyet, ideoloji, parti, cinsiyet ayrımı yapmayan, provokasyona, sistemleşmiş dinlere, kutsal değerlere hakaret ve küfre prim vermeyen, 'aranan, beklenen, özlenen' sözlük profili çizen, esaslı bir düşünce platformu olma yolunda ilerliyor. Kullanım amacına göre fayda ve zarar algısı değişen sözlükler arasında Cogito, eğlenirken sosyalleşme imkanını sunuyor. Cogito’da kaliteli mizahi tespitlerin yanı sıra, sıcak arkadaşlığın, ahlaki duyarlılığın mevcut olması ise ayrı bir güzellik.

Sanal âlemde alternatif mizah platformu

Sözlüklerin olmazsa olmazı ince ve kıvrak zeka ürünü, özgün mizahi unsur barındıran, okuyanı güldürmekle kalmayıp 'vay be' dedirten tanımlar şüphesiz. Mizah denilince akla hemen mizahı argo ile eş tutan yaklaşımlar geliyor ne yazık ki. Cogito'nun güldürü unsurları ise farklı kaynaklardan besleniyor. Mizahi anlayışlarını açıklarken Nasreddin Hoca'nın ismini anmaktan çekinmiyor Cogito. Sözlükte ağır argo ifadeler Cogito Sözlük jargonunda ‘Cogayıp’ denilerek siliniyor. Bu yönleriyle Cogito Sözlük, mizahını Leyla ile Mecnun dizisi ile Zaytung haber sitesi arasında bir noktada konumlandırıyor.

Sözlüktekiler sadece yazmıyor, sosyal meselelere de elini uzatıyor; Hand of Cogito Yardım Konsepti ile Afrikalı çocuklar için yardım kermesi, doğu illerindeki okullar için kitap toplama kampanyası, ihtiyaç sahiplerine çeşitli maddi yardımlar yapıyor. Cogito Sözlük, kısa zamanda yerini sağlamlaştırarak kamusal meselelere duyarlı aktif bir gençlik kürsüsü, dolayısıyla tavrı ve duruşu net bir sivil toplum örgütü haline gelmeyi amaçlıyor.

 

Ayşegül Sena Kara tanıttı

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 12:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13