Çocuklara yaz okulları İstanbul'un her yerinde

Diyanet yaz Kur'an kursları Pazartesi günü başlıyor. Peki İstanbul'da başka hangi dernek ve vakıflarda yaz okulları var?

Çocuklara yaz okulları İstanbul'un her yerinde

 

Bu yaz inanıyorum ki bambaşka bir yaz olacak. Neden mi? Çünkü coğrafyamızın her yanından heyecanlı, azimli, gayretli yürekler çocukları Kur’an’la buluşturmak için gün sayıyorlar.

Çocukluk günlerimizden bugüne yaz Kur’an kursları

Hepimizin çocukluğunda yaz Kur’an Kurslarının ayrı bir yeri vardır. İlk besmelemiz, ilk fatihamız, ilk yaramazlıklarımız hep camide olmuştur. Camide koşturmacanın zevki bambaşkadır çocuk yüreklerde. Hepimiz bir hocanın rahle-i tedrisinden geçmişizdir, yani önüne diz kırıp, rahlemizin üzerine elif-bâ’mızı açıp düşe kalka okumaya çalışmışızdır. O çocukluk günlerinden bugünlere çok şey değişti: Yeni öğretim metodları, öğrenciye camiyi/kursu sevdirmek için değişik aktiviteler, cami içi ve dışı organizasyonlar v.s.yaz kuran kursları

Bu yaz camiler çiçek/çocuk açacak

18 Haziran’da açılacak olan yaz Kur’an kurslarına Diyanet, “Camiler Çocuk Açacak” sloganıyla yola çıktı. Hatta Diyanet Çocuk, dergi kapağına “Camiler Çiçek Açacak” sloganını koydu. Bu yaz da “Elif-Bâ”, “Dinimizi Öğreniyorum” serisi ve “İnteraktif CD destekli Tecvidli Kur’an-ı Kerim Elif-Bâ”sı ücretsiz olarak dağıtılacakmış.

Bu yaz farklı bir uygulama ile Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz kurslarına katılan çocukların çeşitli eğlencelerle, güzel vakit geçirerek tatil havasında Kur’an öğrenmelerini sağlamak, sporu sevdirmek ve boş vakitlerini spor yaparak değerlendirmelerini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir de protokol imzalamış. Bu çerçevede 07-18 yaş aralığındaki öğrencileri kapsayacak etkinliklerde çocuklara basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, taekwondo, judo, wushu, karate gibi spor dalları öğretilecekmiş. Ayrıca eğitim süresi üç saat olacak ve engellilere de bu yıl ilk kez Kur’an öğretimi için yaz kuran kurslarıbütün imkânlar seferber edilecekmiş. Kur’an’la buluşma adına yapılacak bütün bu gayretleri destekliyoruz. Sonuçlarını da merakla bekliyoruz.

Yaz Okulu/ Kur’an Okulu

Dedik ya çocukluğumuzdan bu yana algılarımız, üslubumuz, tekniğimiz yenilendi, değişti diye. Bu değişimin bir başka adı Yaz Okulları’dır. Yani Kur’an okulları. Yaz okulu kavramının içini dolduran ve dolu dolu bir Kur’an mevsimi yaşatan bazı STK’lara da bir göz atalım dedik. Zira bu yolda samimi çaba ve gayretler olmazsa, sadece resmi(!) çabalarla bir yere varılmayacağını biliyoruz. Kimler var yolculukta peki? İşte onlardan birkaçı..

Akabe Vakfı Umut Gençliği Cıvıltı Yaz Etkinliği adı altında bir program tertipliyor. Bu programı duyururken şu detayları belirtelim. Vakfın hassasiyetleri, milli ve manevi değerler, Kur'an-ı Kerim ve temel dini bilgilerdir. Etkinlikleri yüzme, futbol, go-kart, paintball, boğaz turu, at biniciliği, tarihi-kültürel geziler, piknikler, basketbol, voleybol ve masa tenisidir. Kulüpleri edebiyat ve şiir, tiyatro, dini musiki, ebru, takı ve el becerileri, animasyon ve satrançtır. Etkinlikler 11 Haziran /13 Temmuz tarihleri arasında beş haftadır. Kontenjan sınırlı. Aynı zamanda İstanbul Avrupa yakasında uç noktalar dışında her yere servis varmış.

Araştırma ve Kültür Vakfı Salıncak Yaz Okulu, yaz okulu programını duyuranlardan. Vakfın programı 11 Haziran-19 Temmuz arasında, hafta içi her gün saat 10.00-14.00 arasında gerçekleşecek Sabah 10.-12.00 arası Kuran okuma dersleri, sure talimleri ve ilmihal dersleri, ardından vakfın yemekhanesinde öğle yemekleri yenildikten sonra etkinlikler öğleden sonra devam edecekmiş. Daha fazla bilgi almak için 0554 738 05 13 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Şehbal Kültür ve Sanat Derneği Yaz Okulu, 12-16 yaş arasına dönük… Kültürel programlarda genel kültür, karakter eğitimi ve kişisel gelişim etkinlikleri; sosyal ve sanatsal faaliyetlerde ise tiyatro çalışmalarından sinema saatlerine, ebru sanatından el becerilerine dolu dolu bir program çocukları bekliyor.

Medeniyet İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Yaz Okulu’nda kurslar, 18 Haziran 2012 – 27 Temmuz 2012 tarihleri arasında 6 hafta olarak yapılacak ve programlarda Kur’an-ı Kerim, dini Bilgiler, sportif faaliyetler, geziler, piknik, yarışmalar ve sürpriz hediyeler var.

Bu yaz en güzel hizmetlerden birisini de Hayrat Vakfı ve MEB yapacak gibi görünüyor. Çünkü Halk Eğitim Merkezleri’nde Kur’an eğitimi ve Osmanlıca eğitimi verilecek. Hem de ücretsiz. Derslerin mahiyeti ve yapılan çalışma hakkında detaylı bilgiye yukardaki linklerden ulaşılabilir.

Yapılan çalışmalar elbette bununla sınırlı değil. Ancak siz siz olun Yaz Okulu deyip geçmeyin. Bu zamanları çocuklarımız adına fırsatlar mevsimi olarak değiştirmek yine bizim elimizde.

 

Kâmil Büyüker, “yaz okullarımız Kur’an’la dirilsin” dedi

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2012, 13:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep İnce
Zeynep İnce - 7 yıl Önce

Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen yaz-et yazılmamış .http://agd.org.tr/haber/manset/30.aspx

abdullah
abdullah - 7 yıl Önce

Anadolu Gençlik Derneği'nin de Türkiye'nin heryerinde yaz etkinlikleri düzenlediğini biliyoruz. Sanırım gözünüzden kaçmış ..

Serdar Arslan
Serdar Arslan - 7 yıl Önce

Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesi de Kuran-ı Kerim eğitimi ve Gelenekli Sanatlar(hat,tezhip,ebru,musıki)'a hazırlık için yaz okulu açıyor.

banner19

banner13