Çocuklar! Bu kitaplar sizi bekliyor dört gözle!

Çocukların dört gözle bekledikleri on beş günlük tatil dönemine adım attık çok şükür. Okumayı seven ve okul zamanı derslerin yoğunluğundan istemeseler de kitaplardan biraz daha uzak kalan çocuklar için, tatil dönemleri daha çok kitap okuyacakları en güzel zamanlar. Fatma Kebire Karaaslan yazdı.

Çocuklar! Bu kitaplar sizi bekliyor dört gözle!

 

 

Çocukların dört gözle bekledikleri on beş günlük tatil dönemine adım attık çok şükür. Her ne kadar öğretmenler tatilde dahi, çocukların derslerle arasını soğutmamak amacıyla bir takım ödevler verseler de, ebeveynler de çocukları ile birlikte bu uzun teneffüs diliminden eğlenceli ve verimli bir şekilde istifade etmenin yollarına kafa yormak durumundalar.

Okumayı seven ve okul zamanı derslerin yoğunluğundan istemeseler de kitaplardan biraz daha uzak kalan çocuklar için, tatil dönemleri daha çok kitap okuyacakları, özellikle de “seçilmiş” değil kendi istedikleri ve beğendikleri kitapları okuyabilecekleri en güzel zamanlar.

Çocuğa okumayı sevdirmek için ilgi alanını bilmek gerek!

Çocukların isteyerek ve severek kitap okumalarını arzu ediyorsak, öncelikle farklı tarz kitapları onlara sunmamız gerekiyor ki, ilgi alanına giren kitaplarla okumaya adım atsın ve devamında okuma şevki gelsin. Zira eğer bir çocuk, henüz okumayı sevmemişse bunun sebebi hoşlanacağı, zevkle okuyacağı bir kitapla tanışmamış olmasındandır. İlgisini çeken kitabı bulduğu andan itibaren, kitapların sıcacık dünyasına da girdi demektir ki, gerisi gelecektir; şüpheniz olmasın. Henüz okumayı öğrenmeden sizin sesinizden dinlediği kitaplarla, bilhassa çok sevecekleri bol resimli olanlarla yola koyulduysanız işiniz kolay demektir.

Çocuklarımızla hangi kitapları okuyabiliriz?

Çocuklar küçükken en çok ve defalarca okuduğumuz bir kitap var mesela unutamadığımız: “Çocuğumla Her Güne Bir Dua” kitabı. Semine ve Senai Demirci’nin yazdığı bu kitabı Şeyma Yeniçeri resimlemiş. Resimler çocukların ilgisine mazhar oluyor ve kitaba olan bağlılıklarını daha da arttırıyor bu yaşlarda.

İlköğretim öğrencileri için ve belki daha küçüklere de ebeveynlerinin okuması için Nesil Yayınları’nın 365 gün hadis, dua, dini kelime, güzel davranış ve iman esasları serisi, Sevgi İçigen’in güzel resimlemesiyle gün gün okunabilir. Bir taraftan da çocukların zihin dünyası güzel kelimeler, dualar ve erdemli davranışlarla inşa edilmiş olur. Bu kitapların her bir sayfasında, faklı başlıklar altında kısa kısa konular işlendiği için, çocukların sıkılmadan okuyabileceği kitaplar.

Bu yaştaki çocukların vazgeçilmezi ise, elbette ki masallar ve masallar. Mavi Uçurtma Yayınları’ndan çıkan “Çikolatadan Evler Olsa”, kitabın kahramanı Şirin’in 101 tane şirince duasından oluşuyor. Kitaba çok güzel resimlerin de eşlik ettiğini hemen söyleyelim.

Nesil Çocuk’tan çıkan, Fatma Beyza Tütüncüoğlu’nun hazırladığı “Masal Gemisi” de, hem boyamalı hem de soru etkinlikli olduğundan, küçüklerin seveceği tarzda bir masal kitabı.

Hasan Aycın’ın İz Yayıncılık’tan çıkan “Alpembecik Gülpembecik” kitabı da, enfes çizgileriyle birlikte okunabilecek güzel kitaplardan.

Masal deyince, “Binbir Gece Masalları”nı da unutmamak lazım gelir ki, maceralı kitap sevenlerin kaçırmaması gerekir.

İlköğretimde okuyan çocuklarımız için…

Şule Çocuk’tan çıkmış olan, “Çocuklar İçin 40 Hadis” kitabını Ayşe Şener Yurtseven hazırlamış. Bu kitabın özelliği ise, ilköğretim seviyesindeki çocuklar için, anlamakta zorlanmayacakları ve biraz daha güncel, yaşadıklarından kıyas yapabilecekleri hadisler düşünülerek seçilmesi. Ayrıca çocukların seveceği tatlı bir üslupla yazılıp, hoş resimlerle süslenmiş.

İlkokul çocuklarının içerisinde kendilerini bulduklarından olsa gerek, tekrar ve tekrar ve de büyük bir heyecanla okudukları, üstelik ellerinden düşürmedikleri için sınıftaki arkadaşlarının da ilgisini çekip, sırayla okudukları sınıf öyküleri var sırada. Uğur Böceği Yayınları’ndan çıkan kitapların yazarı Melek Çe. Kızım Melek Çe’nin kitaplarının hastası diyebilirim. Yazarın bütün kitapları, özellikle de kitaplarla yeni tanışan çocukları ısındırma turları için biçilmiş kaftan. Maceralı roman serisi, “Profesör Binbilir’in Maceraları”, “Çin Çin Maçin” ve “Billur Ece” kızımın defalarca okuduğu kitaplar. Ve her seferinde, aynı heyecan ve kıpırdanışlarla okuması da cabası.

Şu anda Sedir Yayınları’nın çıkardığı “Süper Defter” serisi de, kitap okumakta nazlananları harekete geçirecek cinsten kitaplar. Zeynep Sevde Paksu’nun yazdığı süper çocuğun maceralarına tanık oluyoruz bu kitaplarda. Çocukların aklına gelebilecek en ilginç soruları babaannesine soruyor ve zekası ile çocukların dünyaya, yaşadıkları hayata nasıl baktıklarını, olayları algılayış biçimlerindeki masumiyeti hesapsızca, esprili bir dille anlatıyor. İşin içinde çocuklar varsa gülmek garanti zaten.

Ve çocukların olduğu kadar çaktırmadan büyüklerin de okuduğu Mevlana İdris Zengin’in kitapları. İstisnasız bütün kitapları okunmaya değer. Tamam canım itiraf ediyorum, ben de okuyorum. “Sufi ile Pufi”yi seviyorum en çok.

Ayşe Sevim’in “Güneşe Yolculuk” isimli Peygamber Efendimizin hayatının anlatıldığı kitap da, ilköğretim öğrencileri için okunması elzem kitaplardan.

Hasan Nail Canat’ın “Yasemen” isimli kitabıyla okumaya başladığımı ve sevdiğimi söylediğim günden itibaren çocuklar Canat’ın bütün kitaplarını okudular. Sekiz kitaplık seri Timaş Yayınları tarafından yayınlanmış.

Meraklı çocukların özellikle hoşuna gidecek türden diğer bir seri de “Deyimler ve Öyküleri”. Zafer Yayınları’ndan çıkan yedi adet kitabı Selim Gündüzalp hazırlamış. Akşam sohbetlerinde ailece okumak için kitap arayanlar varsa ideal.

Zafer Yayınları demişken Cüneyd Suavi’yi de unutmayalım ki, büyük küçük her yaştan çocuğun okumayı çok sevdiği yazarlarımızdan. “Kırk Gram Tebessüm”, “Kesilen Gitar”, “Ali’nin Seccadesi”, “Hayatın İçinden” serisi ve bilmeceler kitapları ve ismini sayamadığımız diğer kitapları.

Gezmeyi seven çocuklarımızın ilgi alanına girebilecek bir kitap almıştım geçenlerde 9 yaşındaki kızıma. Çok beğenmişti. “Bi’ Dolu Şehir Bi’ Dünya Masal” isimli bu kitabı Nesil Yayınları basmış. Yazarı: Gülçin Tunalı Koç, resimleyen de İlknur Salman. Pek meraklı kızımız Öykü, A’dan Z’ye dünyadaki bazı şehirleri gezmiş kadar güzel anlatıyor. Bu vesile ile çocuklar kitapta adı geçen şehirler hakkında hayli malumat sahibi oluyorlar ve aynı zamanda şehirle alakalı masallar da okumuş oluyorlar; hem de çok güzel resimlerle süslü sayfalarla çıkıyorlar bu yolculuğa.

Ablalar ve ağabeyler sizleri unutmadık

İlk Gençlik Yayınları’nın “Örnek İnsanlar Dizisi”nin devamının gelmesini arzu ederiz. Şimdilik Malcolm X, Yusuf İslam ve Muhammed Ali’yi yazmış Sevgi Başman çocukların hoşuna gidecek bir üslubla. İlk gençlikten kasıt ortaokul, lise midir acaba? İlkokula giden kızım okurken çok beğendiğini ifade etmişti ve bize de anlatmıştı kitapta ilgisini çeken yerleri. Biraz yaşının üstü kitapları okuyor bazen ama bu kitapları çok sevmişti. Bir arkadaşına da hediye alacağımız zaman, kitapçıdan bu kitapları istediğimde, çok fazla talep olmadığı için bir daha getirmediklerini söylediklerinde çok şaşırmıştım. Zira kızım o kadar beğenmişti ki, “Bu kitapların devamı çıkarsa alalım hemen!” demeyi de ihmal etmemişti.

Yavaş yavaş liseye giden gençlerimizin okuyabileceği neler var diye bakacak olursak: Metin Karabaşoğlu’nun herhalde bütün kitaplarını önerebiliriz. Öncelikle “Genç Nesil” kategorisinde çıkan kitaplarını; sonrasında ise, “Sizin Yıldızınız Kim?”, “Peygamberin Bir Günü” ve diğer kitapları.

Gençlerin severek okuyacağı diğer bir yazarımız da Ömer Faruk Dönmez. “Hamza” ile başlayabilirler yazarı okumaya. Zaten bir kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okumak isteyecekleri muhakkak. Esprili ve keskin zekasıyla bezeli üslubu gençleri anında saracaktır.

Liseye giden kızımın bu sene okuduğu ve gençlerin okuması için en çok tavsiye edilen kitapların başında yer alan Ali Fuad Başgil’in “Gençlerle Başbaşa” kitabını da duymayan kalmamıştır lakin biz yine de hatırlatalım.

Gençlere hususen titizlikle hazırlanmış rehber bir kitap da Ahmet Mercan’ın kaleminden çıkan “İslam’ın Özüne Yolculuk”. Görsel Gençlik Rehberi olarak hazırlanan bu kitap, “albüm kitap” özelliğini taşıyor. Konulara göre seçilmiş, işinin erbabı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar eşliğinde, en sade ve şiir gibi bir dille hakiki manada İslam’ın özü anlatılmış. Bu kitap, okumaz gence bile kendini okutacak mahiyette anlayacağınız. Kendileri okuyacakları gibi, ailece birlikte de okunabilecek bir kitap üstelik.

Bazıları da sadece hikâye sever. Hikâye kitabı okumayı seven gençler için ise Mustafa Kutlu’nun kitaplarını hatırlatmaya gerek var mıdır acaba?

İstirahat saatleri için…

Malum bizler bir işten yorulunca dinlenmek için başka bir işe yöneliriz. Bu düsturu okuma eylemi üzerinden değerlendirecek olursak, bir müddet kitap okuduktan sonra aralarda dinlenme mahiyetinde çocukların çok seveceği çizgi-macera, mizah dergilerinden, gençler için de onların yaşına ve zevkine uygun hazırlanmış dergilerden alternatifler sunabiliriz.

Örneğin küçük afacanlar için, Ece ile Keçe’nin maceraları harika bir seçim olabilir. Dağistan Çetinkaya’nın çizimleriyle, maceralı seriyi nasıl da okuyup bitirdiklerini onlar bile anlamayacaklardır. Ablalar, ağabeyler de dinlenme babında Cafcaf’ı okuyabilirler pek tabi. Dergiyi okuyup bitirenler için, Cafcaf’ın eski sayılarının bir araya toplandığı ciltlenmiş halini de tavsiye edebiliriz. Söz konusu gençler ise Genç Dergisi’ni anmamak olmaz. Bir evde genç varsa, o evde mutlaka Genç Dergisi de olmalı diyelim özetle. Ayrıca Genç Dergisi’nin hazırladığı “Adam Olma Yolunda 100 Temel Eser” kitapçığı da Müslüman bir gencin okumaya öncelik vermesi gereken kitaplar hususunda faydalı bir çalışma. Kararsız okuyucular için harika bir rehber, dileyenler internetten aradıklarında bulabilirler.

Nasıl örnek oluyoruz acaba?

Çocuklar biz ne yaparsak onu örnek alıyorlar neticede. Bu sebepten az ama devamlı yapma kuralınca, hiç değilse her gün en az bir sayfa Kur’an okumak, hatta mealiyle birlikte okumak ve okuduklarımız üzerine düşüncelerimizi birbirimizle paylaşmak, çocukların da hissettiklerini ve kafalarına takılan sorular olduğunda da tereddüt etmeden sorabilmelerini sağlamak öğrendiklerimizin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde hadis okumak ve okuduklarımızı tatbik etmeye çalışmak. Çocuklar bu konuda büyüklerden daha kararlı ve çabuk harekete geçebiliyorlar. O kadar ki sizin söz de zikredip, uygulamada unuttuğunuz bir davranışı, vakti saati gelince hatırlattıklarında mahcup olma ihtimaliniz çok yüksek. Hadis deyince, kısa ve kolay ezberlenebilecek hadisleri seçip, çocuklarla birlikte günde bir tane ezberleme kararı alabiliriz yine bu günlerde.

Faaliyet severler için…

Aktif, dinamik, hareketli minikler, yaşları gereği sürekli eğlenceli oyunlar arayışında oluyorlar. Evde geçirilen vakitler için çeşitli el becerileri ve oyuncak yapma kitapları mevcut. Bizim elimizdeki kitapları aldığımız hayli uzun zaman oldu fakat çok istifade etmiştik. Artık internetten de araştırıldığında bu alanda birçok siteden destek alınabilir. Üstelik mağazadan oyuncak almak yerine, evdeki çeşitli atıklardan ya da artık kullanılmayacak olan malzemelerden bir takım oyuncaklar veya evin ihtiyacı küçük eşyalar üretmek mümkün. Ayrıca hep birlikte seferber olarak, ortaya bir ürün çıkartmanın keyfi de bambaşka. Sair zamanlarda zor olsa da, böylesi uzun tatil günleri tam da bu işler için değerlendirilebilir.

 

Fatma Kebire Karaaslan yazmaya çalıştı

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 17:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13