Çocuk medyası için alternatif bir çalışma: ‘Kaplumbağa’nın Heybesi’

Kaplumbağa’nın Heybesi; çocuk gelişim psikolojisi, çocuk medyası ve bu iki alanın kesiştiği konularda ailelerle ve ilgilisiyle bilgi paylaşmayı hedefleyen samimi ve ufku açık bir çalışma.

Çocuk medyası için alternatif bir çalışma: ‘Kaplumbağa’nın Heybesi’

Kaplumbağa’nın Heybesi; çocuk gelişim psikolojisi, çocuk medyası ve bu iki alanın kesiştiği konularda ailelerle ve ilgilisiyle bilgi paylaşmayı hedefleyen bir çalışma. İki öğrenci tarafından hayata geçirilen proje gelecek vaat ediyor. Sümeyra Korkmaz ve Rümeysa Öztürk İstanbul Şehir Üniversitesi’nden mezun, yüksek lisans programlarına devam eden iki arkadaş. Yüksek lisansın yanı sıra çocuk gelişimi ve çocuk medyasına odaklı olan bu proje üzerinde çalışıyorlar.

Sümeyra Korkmaz ve Rümeysa Öztürk’ten, “Kaplumbağa’nın Heybesi” olarak isimlendirdikleri projelerini Dünyabizim için tanıtmalarını istedik. Şimdi isterseniz kendilerine kulak verelim:

İki öğrenci olarak heybemizde topladıklarımız üzerinde birlikte çalışıp proje bloğunda paylaşıyoruz. Arka planda hassas çalışıp güzel, doğru ve faydalı bilgi paylaşmayı, bilginin herkese ulaşılabilir olmasını, öğrenmenin keyifli hale gelmesini, kaliteli içeriğin estetik ve kullanıcı dostu olarak sunulmasını önemsiyoruz. İstiyoruz ki Kaplumbağanın Heybesi aktif ve dinamik bir çalışma olsun, anne-babalar ve alanda çalışan uzmanlarla diyalog kuran bir çalışma olarak gelişsin, büyüsün. Bunları yaparken de estetik boyut ihmal edilmesin. Bu yüzden içeriği de kullandığımız görselleri de özenle ve hassas bir şekilde hazırlamaya gayret ediyoruz. Görsellerin ve yazı dilinin hem projenin ruhunu hem de çocuk dünyasını yansıtmasını istiyoruz.

Kaplumbağamız bu hayal ve isteklerle Kasım 2018’ de yola çıktı. Yavaş yavaş yürümek ve uzun mesafeler kat etmek istiyor. Projenin en büyük hayallerinden biri çocuk medyasına farklı perspektiflerden bakabilen, çocuğa dair üretim yaparken çocuğun gelişimsel süreçlerini ihmal etmeyen kişilerin sohbet edebildiği bir meclis oluşturmak. Diğer büyük hayali hazırlanan içeriğin Türkiye’de her eve ulaşması, herkesin faydalanması.

Peki, kaplumbağamızın heybesinde neler var?

Heybede şu an beş farklı küçük çalışma var. Bunların isimleri şu şekilde:

1. Kaplumbağa’nın Notları

2. Seyahatname

3. Kaplumbağa’nın Gördükleri

4. The Turtle’s Knapsack

5. Açık Heybe

“Kaplumbağa’nın Gördükleri” çocuk kitaplarına ve çizgi filmlere gelişim psikolojisi perspektifinden bakıp, çocukları farklı gelişim alanlarında destekleyebilecek imkanları yakalamaya çalışıyor. Bu bölümün çocuklara kitap alırken, onlarla bir şeyler izleyerek vakit geçirirken müracaat edilen bir kaynak olmasını arzu ediyoruz.

“Seyahatname” bölümü çocuk gelişimini destekleyecek güzel uygulamaların, çocuk kütüphanelerinin, çocuk müzelerinin ve projelerinin yurtiçi ve yurtdışındaki örneklerini dikkate sunmayı istiyor. Yurtiçindeki örnekler ailelerin çocukları ile gidebilecekleri ortamları tanıtırken, yurtdışındaki örnekler aynı zamanda Türkiye’ deki eğitimcilere ve girişimcilere fikir vermesi açısından önem taşıyor. Mekanların kuruluş amaçları ve ileriye yönelik hedefleri, buralarda yapılan etkinlikler hakkında bilgi verildiği gibi fotoğraf ve videolarla fiziksel tanıtımı da yapılıyor.

“Kaplumbağa’nın Notları”nda gelişim psikolojisi ve çocuk medyası alanında notlar yer alıyor. Bu notların günlük hayatta karşımıza çıkabilecek durumlar karşısında yol gösterici nitelikte olmasına dikkat ediyoruz. Ailelerin faydalı ve doğru bilgiye daha kolay bir şekilde ulaşmalarını arzu ediyoruz.

“The Turtle’s Knapsack” İngilizce notların, kitap ve animasyon tavsiyelerinin yer aldığı bölümümüz.
“Açık Heyb”e ise projenin dünyaya ve geleceğe dönük, hayalperest yönü; her isteyenin katılabileceği, katkı sağlayabileceği açık bir platform. Açık Heybe akademisyenlerden öğrencilere, dede ve ninelerden senaristlere, anne babalardan yayıncılara herkese yapılmış bir davet. Bilimsel makalelerini herkesin anlayabileceği bir dilde paylaşmak isteyen akademisyenlerden, ilgilendiğimiz konularda bizimle sohbet etmek isteyen arkadaşlarımıza, sorularını sormak isteyen anne-babalara kadar herkesin heybeye katacağı bir şey var.

Kaplumbağa’nın Heybesinde her ay bu kapsamda yeni yazılar yayınlanıyor. Bültenimize üye olanların her ayın sonunda heybemizde topladıklarımıza tek bir defada ulaşmaları mümkün. Bültene kayıt olmak isterseniz internet sitemize göz atabilirsiniz:

//kaplumbaganinheybesi.com

Çalışmamızı sosyal medyada şu kanallardan takip edebilirsiniz:

Twitter:

https://twitter.com/heybesinden?lang=en

Instagram:

https://www.instagram.com/kaplumbaganinheybesi/

Heybemiz herkese açık! Takipte kalın.

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba 15:00 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 17:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çocuksever
çocuksever - 2 yıl Önce

Harika, yolunuz açık olsun :)

banner26