Çocuk cıvıltıları arasında teravih namazları

Yıllardır garip kalmış namazgahlardan birisi de Konya'da idi. Bir kaç yıldır, Ramazan aylarının yaz mevsimine denk gelmesi de bir fırsat oldu. Orada teravihler kılınmaya başlandı. Haşim Akın yazdı.

Çocuk cıvıltıları arasında teravih namazları

Ecdat, hayatın merkezine Rabbini ve ona ibadeti alınca en güzel ve mutena yerleri secde mekânı eylemiş. Hatta bunu hayatın her anına yaydığı gibi, bulduğu her fırsatta yenilemiş. Şehirlerin en merkezi noktalarına Cuma ve bayram namazlarının kılınacağı musalla- namazgâhlar ihdas edilmiş.

Ama seküler insanın yaptığı gibi, bu secde mekânları sadece belirli zamanlarda uğranılan yerler olmamış. Tem aksine şehrin merkezinde olduğu gibi, hayatın da merkezinde olmuş. Yağmur duaları yapılmış, istiska namazları kılınmış, Cumalar, bayramlar gerçek bir bayram edasıyla toplu olarak ihya edilmiş, insanın ihyasına fırsat verilmiş.

Cihadın başlangıcı, gazilerin hareket yeri

Daha da önemlisi cihad gibi dinin temel direklerinden olan bir ibadet, ordunun sessiz sedasız kendi başına yaptığı yaptığı bir hareket değildir onlar için... Bu amaçla şehir merkezlerinde yer alan bu namazgâhlarda ordu dualarla uğurlanır, halk "Ya Gazi olmak, ya gazinin ailesine sahip çıkmak veya gazi olmaya özenmek gerektiğine, bunun olmamasının ise bir münafıklık alameti sayıldığı” gerçeğine ait hadis-i şerifi hatırlar, kendilerini nifaktan koruyacak amele sarılırlardı. Uğurlama olduğu gibi karşılama törenleri de burada yapılırdı.

Dinin, insan ve toplum hayatından büyük oranda soyutlanması ve sadece belirli zamanlara mahsus bir aksesuar halini almasından sonra, buralar unutulmuş mekânlar olarak kalmış; ya bir bina dikilmiş içine, ya da çocuklara oyun alanı olarak kalmış. Kalabilmişse iyi tabi ki...

Emanete riayet böyle olur

İşte bu yıllardır garip kalmış musallalardan birisi de Konya'da, Musalla Mezarlığı'nda idi. idi. Bir kaç yıldır, Ramazan aylarının yaz mevsimine denk gelmesi de bir fırsat oldu. Büyükşehir belediyesi alt yapı hizmetlerini üstlendi. Müftülük de görevlileri gönderdi. Halkın, durmadan terini silme sıkıntısından kurtulduğu, loş ışıklı ve yemyeşil bir ortamda, ağaçların altında teravih namazlarını kılmasına imkân sağlanmış oldu. Çocukluğumuzda sadece top oynamak ve bazı günler de ders çalışmak için uğranılan bu mekanı aslî hüviyetinde görmek güzel.

Bir diğer güzel özelliği ise, buraya mezarlığın içinden geçerek ulaşacak olmanız. Her gün bir tefekkür-ü mevt yaşamak, bir gün buraya dönmemek üzere geleceğinizi hatırlamak güzel bir şey. Kılacakları namaza bu ölüm ve ahiret düşüncesi ne kadar yansıyabilir bilemeyiz ama maddenin esir aldığı dünyadan kısa süreliğine da olsa ayrılmak güzel şey.

Çocuk cıvıltıları

Bu mekanı bence cazip kılan bir diğer özellik; mekanın geniş ve müsait olmasından da kaynaklanan bir sebeple çocuk cıvıltıları. Erkeklerle bayanların arasında kalan boşluklar başta olmak üzere, alanın müsait yerlerinde kendilerince bir oyun tutturan çocukların ibadete karışmış cıvıltıları, bizim mahalle camisindeki en küçük bir çocuk sesine tahammülü olmayan ve her selamda sert bakışı ile "Adam gibi namazınızı kılın, gürültü yapmayın" diye uyaran imam efendiye kıyasla çok güzel.

Bu 800 yıllık ata yadigarı özel mekanlar aslına rücu' ederek değerlendirilmelidir. Hem ibadet, hem de bir emanete riayet açısından önemli olacaktır. Teravihte değilse bile, bayram namazına buyurun.

 

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2014 Perşembe 17:46 Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 16:27
banner25
YORUM EKLE

banner26