Çocuğumuzun aynasındaki görüntümüz

Çocuklarımızla ilişkimizde bizim onlar için rol model olduğumuz herkesin malumudur. Çocukların gördükleri duyduklarından daha tesirlidir. Bu tespit bizi şu soruyu sormaya götürmelidir: “Çocuğumun/çocuklarımın gözünde ben nasıl biriyim?” Ayhan Öz yazdı.

Çocuğumuzun aynasındaki görüntümüz

Çocuğumuzu ne kadar tanıyoruz? Bu, ebeveynler olarak bizlerin pek de yabancısı olmadığı bir soru esasında. Yazılı ve görsel medyada buna dair bolca içerik bulabiliyoruz kolaylıkla. Zaman geliyor konuya dair kitaplar alıp okuyoruz, zaman geliyor uzmanlara kulak veriyoruz. Kitabevlerine gittiğimizde gözlerimiz bu türden kitaplara kayıveriyor hemencecik. Sosyal medya da bu konuda beslendiğimiz önemli bir mecra olarak iş görüyor. Konunun uzmanlarını takibi alıyor, onların paylaşımlarından istifade etmeye çalışıyoruz.

Her şeyden önce bunun anlamlı ve takdire şayan bir çaba olduğunu belirtmek gerekir. Zira bu çaba ebeveynlik rolüne dair bir farkındalığın ifadesi olsa gerektir. Ancak bu noktaya yönelik yoğun ilgi ve yönelim çocuk-ebeveyn ilişkinin önemli bir boyutunun gölgede kalmasına sebep olabiliyor. Anne babalar kendi zaviyelerinden çocuklarını tanımaya çabalarken çocuklarının gözünden kendilerinin nasıl göründüğü sorusunu sormaya fırsat bulamıyorlar çoğu zaman. Bütün çaba çocuğu tanımak üzerine yoğunlaşıyor. Peki ya çocuğumuzun bizi nasıl tanıdığı sorusu, üzerinde düşünmeyi hak etmiyor mu?

Çocuklarımızla ilişkimizde bizim onlar için rol model olduğumuz herkesin malumudur. Çocukların gördükleri duyduklarından daha tesirlidir. Bu tespit bizi şu soruyu sormaya götürmelidir: “Çocuğumun/çocuklarımın gözünde ben nasıl biriyim?” Zira beni nasıl gördüğü sorusunun cevabı beni nasıl dinlediği sorusu için de belirleyicidir. Beni can kulağıyla dinlemesi onun gözündeki ve gönlündeki izdüşümümle ilişkilidir. Beni güvenilir bulmayan çocuğuma güveni anlatamam. Beni samimi görmeyen çocuğuma samimiyetten bahsedemem. Göz kulağın penceresidir; o pencereden ne görünüyorsa kulak ona göre işitir.

Zaman zaman bu sorunun cevabını sınamak gerekir. Bir seminerde “Siz hiç ‘Çocuğumun gözünde ben nasıl biriyim?’ sorusunu sordunuz mu kendinize?” dediğimde bir katılımcı bunu şu şekilde tecrübe ettiğini anlatmıştı:

“İşten eve dönerken yolda bir miktar para buldum. Daha sonra bir ihtiyaç sahibi oradan alır düşüncesiyle bulduğum parayı bir ağaç kovuğuna koydum. Eve gelirken çocuklar için bakkaldan çok sevdikleri abur cuburlar aldım. Eve girdim, çocuklara hâl hatır sorduktan sonra bakkal poşetini elime aldım ve ‘Biliyor musunuz? Bugün yolda gelirken bir miktar para buldum, çok sevindim, hemen markete gidip size bunları aldım’ dedim ve merak içinde çocukların ne tepki vereceklerini beklemeye başladım. Hemen yüz ifadeleri değişti ve bana “Hayır anne, sen böyle bir şey yapmazsın!” diye karşılık verdiler. Bu sözü duymak beni fazlasıyla memnun etti.”

Bu örnekte olduğu gibi ara sıra çocukların gözünden ve sözünden kendimizi sınayacağımız kurgulara başvurmalıyız belik de. Ancak bunun cesaret gerektirdiğini de bir kenara not düşmek iyi olur. Gerçeklerimizle yüzleşecek kadar cesur olmalıyız velhasıl. Çocuklarımızın aynasında nasıl bir görüntümüz olduğunu tecrübe etmeliyiz. Zira çocuklar ebeveynlerin en pürüzsüz aynalarıdır. Kendi aynamızdan çocuğu görmek kadar onun aynasından kendimizi görmek de bize düşen önemli bir görev olsa gerek. 

Sadece çocuğun gözünden kendimizi görmek değil çocuğumuzda kendimizi görmek de işin bir başka boyutu. Genelde çocuklarımızın olumlu fiziki özelliklerini kendimize benzetmeye meylederiz. “Gözü aynı ben”, “saçlarını benden almış” gibi cümleleri sık duyarız etrafımızda. Çocukların davranışlarında gözlemlenen olumsuzluklar ise genelde başkasına ihale edilir. Çocukların ya arkadaş kurbanı olduklarından ya da medyanın olumsuz etkisine kapıldıklarından bahisle söze başlayıveririz. Halbuki çocukta gördüğümüz olumsuzlukların ona bizden yansıyanlar olabileceğini ıskalarız çoğu zaman. Halbuki vakıa odur ki “Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz”. Kim bilir belki de biz düzeldiğimizde o da düzelecektir.

Ayhan Öz

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2022 Salı 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kurt
Mehmet Kurt - 9 ay Önce

Bu güzel paylaşım için teşekkürler Ayhan Hocam.

Ayhan Öz
Ayhan Öz @Mehmet Kurt - 9 ay Önce

Ben teşekkür ederim nazik mesajınız için Mehmet Bey.

Ahmet Bilgili
Ahmet Bilgili - 9 ay Önce

Hayırlı olsun Ayhan Hocam.

Ayhan Öz
Ayhan Öz @Ahmet Bilgili - 9 ay Önce

Çok teşekkürler Ahmet Bey.

Ahmet
Ahmet - 9 ay Önce

Hayırlı olsun Ayhan Hocam.

Ayhan Öz
Ayhan Öz - 9 ay Önce

Çok teşekkürler Ahmet Bey.

banner19

banner36